bugün

Küçük iskender'in 1994'te basılan şiir kitabı.(arkaoda cinayetleri III)
arka kapaktaki tanıtım yazısı: tehlikeli bir masala eklenmiş, cam bir labirent. kanramanları, bilinmekle bilinmemek arasına diz çökmüş, tanrının eteklerinde aykırı, kanlı ama göremli bir şölene davetliler.
küçük iskender'i özümsemi$lerin, hatmetmi$lerin, vakfetmi$lerin dahi anlattığı konu hakkında sus pus kaldığı kitap. öylesi ağdalı, öylesi karma$ık görünen bir kitaptır ki bir cümlesi 2 sayfa uzunluğundadır.

bahsettiği $ey; eski roma'da erkek ve kadın fahi$elerin günlerinin kutlanması ve bu büyük $ölen için yapılan hazırlıklardır amma, 24 nisan; kadınların, 25 nisansa erkeklerin günüdür. iskender ise e$cinsel olduğu için 25 nisan'a parmak basmı$ ve kitap boyunca kendisine $eytanın oğlu damien olarak hitap etmi$tir. $iir kitabı değil mitik romandır. kitap içinde iskender'in küçüklük fotoğrafları, ressam ama sadist babası dervi$ över'in dizinde otururkenki masumiyeti falan vardır.

kitap hakkında az da olsa bilgi sahibi olunabilmesi için a$ağıdaki tekst okunabilir :

üçüncü tasnif: rson prelüdü

karo valesi'nin tıkandığı o sınıfsal blok, çevrilme heyecanını kaybetmişliğiyle de ayrıcalıklıydı. bu kör nabızdaki organik buluşmanın kişisel fayda payını arttırabileceği, bükülmeyi sabit kılacağı, tene yakın bir politika takip eden zulmü iktidara getireceği kuşkuluydu. kâinat, benzer kuyular, galeriler, labirentler ve hizaya girmemiş koridorlarla süslüydü. damien'ın taktik bunalımları, burada baş göstermişti. seçilen müridin dış ahlakı ve görüntüsü, koruma altına alındığında, bir ben'i bile olmadan, azarlayarak ululaştırılması, felsefesinin pıhtılaşması kaçınılmazdı. işte makus anahtar cümle! recm, şart değildi. masalsı gerçeğin ritüelliğinin hayali yaratının romansına dönüşümü veya intihar'ın dayatılması/ mizaca yerleştirilmesi cebrendi. orain'in kaşlarını çattığı andır bu. o loş ve talan edilmiş karakutuda çiçek koklamaktan yorgun düşüp bayılmış orain'in düzeltilmesi işi de damien'a verilmişti. orain'in bir şişip bir sönen bedeni, vaftiz edilemediğinden, imbikten geçirildiği uyduya iade edilecekti. pelerinlerle paketlenecekti. pelerinler, matadorlardan toplanmış olacaktı. senaryo birazdan yazılacaktı. rol dağılımında damien'ın adı hiç geçmeyecekti. orain, kullandığı uyuşturucuların etkisiyle naklini geciktirecekti. damien ona bir örtü dikecekti. orain, bu örtüyü üstüne çekiştirerek kendi arzusuyla flashback'in tekniklerinden yararlanacaktı. rahibe desbe, tanımadığı bu çocuk için dua edecekti.

düş de görmeyeceğim.

günsüz yükümlülükler, yaptırımcı burjuvaziler, oyuncusuz briçler yaşayacağız. küçücük sevgilerin izdüşümünde gölge perdesi kanlanacak. ah bağımlılık! gül satan oğlanlar! ağlamayacağım. tanrının yaş günü ne zaman? uzay, deri değiştirebilir mi? gurubun renklerine boyanıyorum. kum saatlerinden ürküyorum. rson'ı yok etmekten çekiniyorum. kapaklanmaktan çekiniyorum. benim de mi gücüm saçlarımda? kahraman olmak istemiyorum. kalemi kimse koruyamaz. askerlerim beni terk ettiler. birikiüçdört.. neden.. aynada gördüklerim neden.. atlar, ürktü.. ay çarpıntısı.. ay çarpıntısı.. ay çarpıntısı.. atlar, ürktü.. canavar var.. canavar var.. ay çapraz çarpıyor.. ay çarp!.. rson, beni öldüremiyor.. karo karo karo!. sır var..

orain'in çetrefillerine kıstırılmış, yorulmamış, yorgunluğu bir menzile yerleştirilmemiş, eskimeye hazır varlık döküntüleriyle bir bir'de, her türlüyü şekle sokarak ve ayıklayarak, hsa'dan bir bilmece beklemenin, cevabın yıkıcı hukukunda, kuyularda boğulan bir ip cambazının ne olurdu, hiç değilse beni, üstünde yürüdüğüm iple assalardı demesine eş damien'ın posta güvercinlerini eğitişini alaycı izleyen cornea'nın zamanında kustuğu fevri edayla, geçmişi an'a taşıyan hulasalar nezdinde, o, uzun uzun anlatılması marifet sayılan zıplamaları mümkün olduğunca kısa/yalın/çirkef/kem/limit'siz ve arazisiz genetiğe yönlendirmek, bunu iç'le yönetmek için.. ah alıştırmasız hayatta kalamayan orain, damien'a polen içiren, o benli uzuv! damien'ın giydiği hulle, fosforluydu.