bugün

adı sözüm ona yetenek yarışma programı olan, acun denilen medya kişisinin kendi reklamını yapma amacıyla kurduğu tezgah yarışma programını izleyen kişilerin iq ortalamasıdır. tahminim bu yarışmayı televizyonda izleyen, gittiği üniversitelerde salonu hınca hınç dolduran kişilerin iq ortalaması 45'tir. iddia etmiyorum, çok açık bir biçimde dile getiriyorum. bu yarışmayı izleyen kişilerin iq ortalaması 60'ı geçerse radyo uludağ'da köpek gibi afkurur, kedi tasından mama yerim.
Negatif.
donuk zekaya tekabül eder. tedavisi bol bol okumaktır.
bir arkadaşım üzerinden değerlendirilecek olursak; iq'su yüksek ama eq'su düşük.
izlemiyorum bu programı ama tahmin ediyorum ki insanlarin zekasını sadece izlediği bir programa göre belirleyen insandan yüksektir. olmayabilir de.
geri olması muhtemeldir, aklı başında adam bu saçmalığı izlemez.
her dönem bi sihirbaz bi köpek bi dansçı bi akrobat bi de komedyen vardır. bi de ressam filan.. sonra insanlar bunlardan birini seçerler. edindiğim tek izlenim bu.
ha bide küçük çocukları çıkartırlar sürekli.
yerlerde sürünür.
olmayandır.
problem izleyicilerin iq sunda değil, popüler kültürün insanlara bu yarışmayı dayatmasıdır. popüler kültür, " sen bunu izleyeceksin, bunu giyeceksin, bu görüşü savunacaksın" der insanlara ve insanlar da bir şekilde bunun esiri olur. kişi çok zeki olsa bile popüler kültüre kendini kaptırmışsa geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir. izlemekten alıkoyamaz kendini. bunu da televizyon özelinde medya aracılığıyla yapar. bir sinema eleştirmeni çıkar, " bu filmi mutlaka izleyin" der ve insanlar onu izler. sevip sevmemeleri önemli değildir. modacılar çıkar " bu sene x tarzı giyinmek moda" der, sokaklar x tarzı giyinenlerden geçilmez. sorunun temeli budur. popüler kültüre ne kadar teslim olmuşsa bir insan, bunların olması kaçınılmazdır. bu program için de aynı şey söz konusudur. birileri bunu izle der ve insanlar izler. başka bir açıklaması da yoktur bunun. sadece türkiye de değil tüm dünyada bu çark böyle işler.
(bkz: yetenek sizsiniz mi o da ne)
oldukça düşüktür.
Evde izleyenin zekasindan o kadar suphe etmem kanal degistirirken gormus ilgisini cekmis takilip kalmistir derim. ama bir de gidip yerinde izleyen yok mu heh iste onlar tamamen yerlerde surunenler.
(bkz: IQ n kadar konuş)
sıfırın altında olduğu kesindir.