1. 1.
  eskişehir' de bulunan osmanlı evi veya yeşil efendi konağı olarak da bilinen yeşil efendi tarafından yaptırılmış, şu an ise müze olarak eskişehir'e ve eskişehirlilere hizmet veren konaktır... araklama yazı;

  Konak yapım tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 1880-1892 yılları arasında odun pazarının sayılı zenginlerinden olan Yeşil Efendi tarafından tek çatı altında çift çıkmalı, ikiz konak olarak yapılmıştır. Konağın yapımı tamamlandıktan sonra, evin iç süslemesinin yapılması için Yeşil Efendi, eskişehir' de yaşayan Ermeni bir ustaya teklif götürmüştür. Ermeni usta Yeşil Efendi Konağının tavan ve dolap süslemelerini çırağı Sadık Özyapı ile birlikte yapmayı kabul etmiştir.
  Sadık Özyapı Ermeni ustanın yanında çocuk yaşta çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Usta, atölyesinde motif ve desen çizimleri yaparken Sadık Özyapı onu gizli gizli seyreder, fakat usta onu her görüşünde çizimlerini saklarmış. Sonunda ermeni usta dayanamayarak ''Sen gerçekten iyi bir ahşap ustası olmak istiyor musun?'' diye sormuştur. Sorusunun cevabı olumlu olarak gelince de Sadık Özyapıyı yetiştirmeye başlamıştır.
  Yeşil Efendi konağının ahşap süslemeleri için Ermeni ustaya teklif gelince de, çırağına burada maharetini göstermesi için kendisi ile birlikte çalışmasına izin vermiştir.
  Konağa geldiklerinde usta, Sadık Özyapıya girişin solundaki oda ile onun tam üstüdeki odayı kendisinin tek başına yapmasını, böylelikle işinde ne kadar ilerlediğini kanıtlamasını istemiştir. Ermeni usta da girişin sağındaki oda ve onun üst kısmını yapmış, konağın sofa bölümlerini ise çırağı ile ortak olarak tamamlamıştır.
  Yeşil Efendi Konağının iç süsleme işi bittikten sonra yan evin içinin de yapımını üstlenseler de, Yeşil Efendi Konağının zenginliği, ince işçiliği, göz kamaştırıcılığı Yeşil Efendinin kardeşine ait olan evde görülmemektedir. Bu da iki kardeş arasındaki maddi durum farkından kaynaklanmaktadır.
  Yeşil Efendi Konağının tarih içerisindeki en önemli anısı ise; Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Eskişehir'i ziyaretinde konakta bir gün kalmış olmasıdır.
  Sonuç olarak Yeşil Efendi Konağı bugünkü bilinen adıyla Osmanlı Evi ahşap oymalı tavan ve dolap süslemeleri, kapıları, iç avlu düzeni ile Odun pazarındaki evler arasında bu kadar zengin süsleme sanatını, ahşap işçiliğini içinde bulunduran tek ev olma özelliğini korumakta ve bir dönemin tarihine ışık tutmaktadır.
  ... chacal