ingilizce gibi bir yabancı dili biliyorsanız; internetten faydalanın. almanca yazılara bakın. her kelimenin sözlük anlamını bulun, cümleye anlam kazandırmayı deneyin. sürekli bunu yapın, kısa ve öz gramer bilgileri öğrenin, artikellere geçin kelimelerle birlikte. yavaş yavaş her şeyin oturduğunu görürsünüz efendim. hiçbir zorluğu yok bunun.

edip akbayram: eskiden buralar dutluktu, wo sind eski entryler hacı?
edit2: düzeltme için hildeshaym'a teşekkürler, bist değil sind. sen de hildesheim'sın biliyorum. çözdüm yeminle bak.
almanca yı öğrenmek isteyenler. almanca türkçe sözlükten kelime ezberleyin ezberlediğiniz kelimelerle cümle kurun. almanya da yaşayan gençlerle tanışın. sözlüğümüzde yeteri kadar almanya da yaşayan genç yazar arkadaşlar var. *
bol bol ezber ister fiilin artikelleri fiillerin çekim halleri falan karışıktır gerisi kolay günlük hayatta kullanılan kelime sayısıda ingilizceden çok fazladır hatırlatmak istrim
Baslarda ebenizi sikeceklermis gibi bir intiba birakabilir, ürkmeyin. ögrendikce cok kibar bir dil oldugunu anlayacaksiniz.

Yeterince ögrenmediyseniz ve schwäbisch konusan biriyle karsilastiysaniz oradan kaçın. almancanizi sinamak gibi bir aptalliga düsmeyin. bildiklerinizi unutursunuz, yazik.