bugün

yerleşik hayata geçtikten sonrası bende yok, orada koptum ben. o yüzden pek bilgim yok. önüme gelince yiyorum o kadar.
pamuğun arasına kurufasulye konulup pamuk ıslatılınca fasulye büyüyor.
demokrat parti döneminde makineli tarıma geçildi ben orada bıraktım.
ithal edilen kısır hibrit tohumlar yasal, yerli tohumlar yasak.
Bir saksıda fesleğen bilirim.onun dışına ne bulsam toprağa gomerim ama netice yok. Bir de muz ile kiviyi birleştirip dikiyorlar değişik şeyler oluyor yeni öğrendim ama denemedim.
(bkz: türkiye de tarım/#32164169) başlığı altında naçizane bir şeyler karaladığımız konudur.
dün pancar koparırken belimi zorladım. önce sallamak gerekiyormuş.
Çok şükür, büyük bir değer olarak görmekteyim ki Yeterli düzeydedir.

Saksıda çilek, Biber yetiştirmeyi toprak bilgisi zanneden komik arkadaşlarımız oluyor ara ara.

Topraktan koptuğumuzdan beridir zaten benliğimizden koptuk. Toprak sinedir, toprak anadır, topraktan geldik ve toprağa döneceğiz. Besinimiz, geçimimiz barınağımız topraktır.

Ama gelin görün ki şehirleşiyoruz diye köleleştik, ev ev üstünde yaşamak nedir ki, böyle iğrenç bir lokasyonu "medeniyet"e yakın olmak için benimsemiş olmak saçmalıktır. Mazur değildir.

Sanayi devrimi çok afedersiniz ama götümüze girdi.

Araba park edecek kadar yer kalmamacasına şehirleri meydana getirmek ve taşıyacağından fazlasını kat be kat yüklemek yerine topraktan, köylerimizden kopmadan, kırsala yabancılaşmadan medenileşmeli, modernleşmeliydik.

Trakyanın hallettiği bir diğer konudur, gelin okumadan medeni, cahil köylü olduğu halde modern ve ileri görüşlü nasıl olunur öğrenin.

Lütfen toprağa yabancılaşmayın. Kırsalı çimi biçilmiş, ağacı budanmış tatil köylerinde, aile çay bahçelerinde, ormanları katlederek, kanser gibi içinde büyüyerek dikilmiş "doğa ile iç içe tatil keyfi." Sunan beş yıldızlı otellerde görmeyin.

Yazık ya. Ağlayacağım şimdi.

Marmara bölgemizde hakim olan Karasal iklim için yeterli düzeyde sahip olduğum bilgidir. Çok şükür.
Teorik olarak çok olsa da pratik olarak 0 a yakındır.
Çörek otu yaprağından bonzai yapıldığı.
Traktör surerim, capa yaparim, gubre atarim, sulama yaparim, agac silkelerim...
Nadasa bırakılır tarım. Nadasa. Tarım bırakılır ama.

Not: iyi değilim sanırım
Fındık ağustos da toplanır.
Zeytin iyi para kazandırıyor tek bilgim bu.
Toprak 3 çeşittir
1. el ile sulanan topraklar
2. yağmur suyu ile sulanan topraklar
3. çiş ile sulanan topraklar
En kalitelisi 3. maddedir bu toprakta yetişen ürünler genelde yağlı ve tatlı olurlar ve içlerinde fazladan fitamin bulundururlar.