bugün

türkiye de tarım

Öyle aham şaham olmasa da Anadolu'da yetişmiş olmanın etkisiyle üzerinde hep düşünmeme yol açan konudur. Üzerine bir de lise ekoloji bilgisini kattım mı o ooo, kendimi hep toprak ağası gibi hissediyorum sonra.
Belki de olacağım. Hehehe.

Ülkemizin tarımsal açıdan jeopolitik önemine bakalım; bu ülkenin kuzeyinde bol yağış isteyen çay, orta kısmında yaz sıcağı isteyen buğday, güney kısmında da tropikal meyvelerden olan muz yetişiyor.
Dünya tarımının model hali gibi.

Toprak paylaşımına bakalım.
1900'lerde topraklar büyük. Sahibi tek. Sahip ölür, kalan toprak 5 çocuğa pay edilir.
Onlar da ölür ve 3 çocuğa pay edilir. Tarlalar pay edilirken sınır çizilir ve tarlaların alanı küçülür.
Bir tarladan bölünen 15 tarla ve sahibi var. 15 kişiden 11'i şehire göç eder, köyde kalan 4 kişi de elindeki o tarlayla geçinmeye çalışır.
Sonra o da yapamaz, istanbul'a gidiş zorunlu gelir ve hoop göç.
Tarlalar boşta kalır.

Göç etmeyip de kalan toprak sahibimizin tarım bilgisine bakalım.
Toprak güzel, daya şeker pancarını. Al mahsulünü.
Ertesi sene için bir daha şeker pancarı ek. Sonra bak ki pancarlar ufak ufak. Verim %50'den de fazla kayıplarda.
Pancar toprağın anasını belliyor, ulan topraktan çıkarılışını düşünmek bile beni yoruyor. Toprak pancarı doğurur resmen. Bi sene bakliyat ek de toprak azot tutsun, pancarların kütür kütür olsun dayım yav.
Gübre alamıyosun biliyorum.

Bi de bunun tarımın makineleşme boyutu var.
Makine varsa verim artar.
Makine ihtiyaç yaratır. Mazot, yağ, kendi parçaları vb.
Ben makinesi olmayıp da kendi eliyle harman yapan pek görmüyorum şimdi, en azından imece denen şey var hala. Devlet mazot desteği altında çiftçilere yardımda bulunuyor ama biraz daha destek olsa keşke. Yetmiyor sayın bakanım.

+Şimdi köylü ağlıyor mu?
-Evet.

+Köylü kara kara da düşünüyor mu?
-Evet.

+Onlar da "tarım bitmiş yav." Diyor mu?
-Evet.

+Anası ağlıyor mu?
-Evet.

+"Ananı da al git." Diyenlerin kılı olmaya neden devam ediyor o zaman?
-...

Bu ülkeye isterseniz nasa'yı getirip yerleştirin, bu ülke kalkınacaksa köylüyle ve onların eğitimiyle kalkınacak.
'köylü milletin efendisidir.' Telkini de bu yüzden. Umarım orjinal ve yerli tohumlarla evlatlarımızı besleyeceğimiz günler yakın olur.