bugün

Buz gibi soğuk Ayran
Limonata .
Zift.

Heheh.
Maden suyu.
Arkadaşlar bira değil

Pişman ediyor sonra susuzluğunuz hiç bitmiyor.
demirhindi--tabi bulabilirseniz.
sade soda.
naneli buzlu çay. sıcak çay içermiş gibi bardağa boşaltın içine buz ve nane koyun. isteyen şeker de ekleyebilir.
Yaş naneli limonata.
Reyhan şerbeti.
Yemek yanında soğuk ayran.
Yaş meyveden komposto.
soğuk kahve.
Buzlu su.
Buz gibi Soğuk Osmanlı şerbeti.

Serinledim...
buz gibi limonata kesinlikle.
Gazlı bir kola.
Sodalı ayran.

Sıcak havalarda Kaybettiğiniz mineral ve tuzu yerine koyarak kendinizi kesinlikle daha dinç hissetmenizi sağlar.

Yapılışı;

Ben genellikle kulplu veya düz bira bardağı tercih ediyorum, bu sayede köpüğüyle daha çok dudak TEMAsı yaşayabiliyorum, evet temas önemli.

Bardakları önceden su geçirip durulamadan buzluğa koyuyoruz, böylece iç ve dış yüzeyi ince bir buzla kaplanmış oluyor, o buzu öpmek paha biçilemez.

Yoğurdumuzu yalnızca ve yalnızca “Beypazarı” soda ile çalkalıyoruz, damla, akmina, kızılay’la Boşuna denemeyin bile, şahsen ben Beypazarı soda için kurşun atar kurşun yerim, burada dikkat edeceğimiz husus yoğurt ve soda ne kadar soğuk olursa olsun ayran kıvamına gelene kadar ısınıyor. Onun da çözümü var, 1/1 yoğurt soda karışımı yapıyoruz, daha sonra bu karışıma en soğuğundan soda ekleyip seyrelteceğiz, tüm sodayı baştan eklersek ısınıyor. içine buz parçaları atıp milk shake makinesinde yaparsanız efsane olur.

ideal ayran kıvamını yakaladıktan sonra içine tuz atıyoruz, az veya çok damak zevkimize göre mutlaka atıyoruz, çünkü sıcak havalarda eksikliğinden dolayı bizi en çok yorgun düşüren şey sodyumdur.

Daha sonra tuzlu ve sodalı ayranımızı buzluğa koyduğumuz bardaklara dolduruyoruz.

Bitti mi? Tabi ki hayır! Bu şahane lezzete limonla küçük bir dokunuş yapacağız, bulabilirseniz gavurların bitter, bizim ise misket dediğimiz Mersin limonundan sıkıyoruz, limonu sakın karıştırmayın, limonun heterojen dağılması lazım çünkü, o ekşiliğin yoğunluğunu ayrıca hissetmek çok zevkli.

Son olarak küçük ama çok önemli bir detay, belki çoğu kişi farkedemez bile ama ben su hariç her türlü içeceğin içine atılan buz küpünün zamanla eriyip etrafında su haleleri oluşturarak içeceğin homojenliğini bozmasından nefret ediyorum, o yüzden ben viski taşı kullanıyorum. Siktirgit komprador piç diyebilirsiniz tabi, anlayışla karşılarım, ancak ben de bundan zevk alıyorum, n’abıcan!
buz gibi limonata.
koruk suyu.
Bir içim su dediklerimiz.