bugün

buluğ çağında her gencin hayalidir
evde tek başınadır
evde kalmışlıktır
belli bir yaştan sonra, özellikle üniversite bittikten sonra, hala ev arkadaşlarıyla yaşayan çoğu bünyenin gereksinim duyduğu yaşam tarzı *
zor bir sey becerebilmek. her ne kadar arkadaslarinla zaman gecirsen de, evde yalniz yasamak cok iyi bir sey degil. samimi ve birlikte yasanabilecek arkadaslarla bir evde oturmak cogu yönden daha iyidir. zira ben denedim, olmadi pek. belki ileride is hayatinda tekrar denerim. cünkü her yasa göre degisiyor bu tip olaylar icin sahip oldugumuz görüsler.
bazen çok hoşuma giden kendimle baş başa kaldığımı hissettiren bazense saf yalnızlık duygusuyla içimi karartan durum.

bu durumu "ev boş" haline çevirip parti ortamı da yaratılabilir.
uzun süreli olduğunda insanı "insan" olmaktan çıkarabilen durumdur.. insan bir noktadan sonra kafayı yer.

(bkz: bir yanlızlık şarkısı söyler sazım)
kimi zaman tadından yinmez tek kişilik krallık... kimi zaman ise dipsiz kuyuda boğulmak.. ya o, ya bu, ya hu... ama ortası olmayandır bu hal... hemhal olacak kimse yoktur her dem hem... uçlarda gezinmek, '(k)ayıp' olmaktır biraz da...
aile bireyleri günlük i$lerini yapmak için dı$arı çıkmı$lardır. kalabalık ev ortamından sıkılan ve tek ba$ına evde kalan ki$i bunu dü$ünür. ke$ke böyle ya$asaydım, yalnızlık süper, istediğini yapabilirsin... buraya kadar ho$. ama yalnızlığı tatmamı$tır hayatında o ki$i. yalnız kaldığında içine dü$eceği duygu durumunu hayal bile edemez. yalnız ya$amak sokaklara vurdurur insanı... ama o sokaklarda geçici birliktelikler vardır. kalabalıkta farkında bile olmadığın gölgendir artık en iyi dostun. elektriğin ve mumun olmayınca o bile terkeder seni.
(bkz: üstü kapalı ifadeler)
ilk başta güzeldir. evin tek hakimi sensindir. istediğin zaman temizlik yapar, istediğin zaman yemek yersin, evi istediğin gibi döşersin, kimseye karşı sorumluluğun yoktur, müziğin sesini istediğin kadar açar, televizyonda istediğin kanalı izlersin, birilerinin pisliğiyle, kaprisiyle ya da sorumsuzluğu ile uğraşmazsın. ancak bir süre sonra duvarlar sana bakar sen onlara, kapıyı anahtarla açıp girmek zoruna gider, seni karşılayacak bir gülen surat yoktur. gün boyu olup biteni anlatmak istersin, dinleyecek anlayacak kimseleri bulamazsın. evin her türlü sorumluluğu sana aittir. kombi bozulur, tavan su akıtır, ampul patlar, musluklar bozulur, lanet edersin yalnızlığına. insana çok şey katar, belki de yaşanması gereken bir olaydır ama yalnızlık allah'a mahsustur.
sabah kahvaltı kokusuyla uyanamamak, kapıyı hep anahtarla açmaktır.
yaşarken zaman zaman sıkıntı veren, toplu bi atmosferdeyken ise özlenen hadisedir. * ama yine de severim ben. kafa dinlenir. duvarların da bir sesi olduğu öğrenilir.musluktan damlayan su sesiyle ortak beste çalışmasına girilir. sigara dumanlarından hayaller yaratılır onlarla konuşulur, yeri gelir dertleşilir yeri gelir sevişilir. severim ben. zihnimi hep açık tutar.
toplumun maskeli balosundan ve menfaate dayalı ilişkilerinden bunalan insanın geçici kaçışı.
sanıldıgı kadar iyi bisey degil aslında hayaller kurarsın parti vericem arkadaslarımı toplıcam istedigim zaman dagıtıcam istedigim zaman toplıcam falan diye ama tüm hayallerini tek tek yaptıktan sonra bir bosluga düsersin simdi napıcam diye düsünmeye baslarsın artık gelenler sıkılmıstır sen sıkılmıstırsın bir müddet avutursun kendini oooh kafamı dinliyorum dersin bir yerden sonra dinlediginiz kafanızdan sesler gelmeye baslar evde nefes alan ikinci bir kisinin olmaması dolasan ayak seslerinin olmaması koyar annenin feryatlarını odanı topla cabuk diye azarlamalarını babanın 12yi gecirme fena olur tehditlerini bile özlersin. pazar günleri senin icin bitmek bilmez artık bilgisayarda izlencek film, müzik setinde son ses dinlencek sarkılar tükenmistir evdeki o bol muhabbetli kahvaltının aile varlıgının yerini ne partiler ne sohbetler nede yalnızlıkla elde ettiginizi sandıgınız özgürlük giderebilir. vakit varken sevdiklerinizle yasayın ya . yalnız kalacagınız cok uzun yıllar olacak cünkü.
harika bir olay..artık 30lu yaşlara yaklaşıyor olmana ve iyi bir işin olmasına rağmen ailenin "nerde kaldın,kaçta geleceksin,bu saate kadar çalışıyor olman ilginç"cümlelerine maruz kalmadan,evdekilerle sohbet etme zorunluluğunun ortadan kalkarak direk yatağına gidip uyuyabilmene olanak sağlayan,akşam yemeği olarak cips ve bira hazırladığında buna ses edecek birinin olmamasının ortamı daha da mükemmelleştirmesinin yanı sıra,evde istediğin kıyafetle dolaşabilmen de cabası..
komşuların ayıp gözle bakması, cüzzamlı gözle bakmasıdır. erkekseniz apartman için potansiyel sapıksınızdır. ama eğer kadınsanız durum daha vahimdir. komşu kadınlardan her daim horonzpi muamelesi görürsününz gözlerinde hep hafif meşrep olursunuz. komşu erkeklerin ise fantazilerini süslersiniz. her zaman takip altındasınızdır ve erkek veya bayan olun hiçbir zaman gözaltında olduğunuz hissettirilmez. dedikodu oturumlarının daimi gündem maddesinizdir. hatta çok çok ilri giden elektrik ve su kullanımınızı takip edenleri gelen mektuplarınızı aşıranlarda mevcuttur. ama yinede güzeldir yalnızlık. tek kişilik padişahlık.
aynı anda hem anne hem baba olmaktır yalnız yaşamak, fakat çocuk olamamaktır, kimseye kapris yapamamak, izin istemek için uğraşamamaktır, kendi çayını kendin koymaktır,boş boş oturmaktır kimi zaman, kendi kendini dinlemektir, geceleri yastığa sarılmaktır, uyurken ışığını kendin kapatmandır yalnız yaşamak kendinle başbaşa kalmaktı, ayrı bir dünyadır.
bol bol para biriktirmek anlamına gelir. zira gelecekte kurulacak işlerden sonra isteseniz de yalnız yaşamazsınız.
e$$ek gibi para kazanmayi mecbur kilan ya$ama bicimi. bi hesap yap bakalim.
(bkz: yalnızlık ömür boyu)
çevre genişse pek mümkün olmayan durum.ama güzel...
çok zor bir durum. kocaman bir ev ve tek başına bir insan. bunalıyorum, sıkılıyorum.

bi benzetme yapasım geldi.."3 oda bir insan"..
"bir garip hüzün çöker insana
el ayak çekilince

tek başına kalırsın dünyada
etraf sessizleşince"
kişinin elektrik, su, doğalgaz, kira, aidat ve evle ilgili tüm diğer işleri tek başına yaptığı durumdur. Kısaca hırsızdan başka hiç kimsenin izinsiz yaşam alanınıza giremeyeceği hali tanımlar.
şu an içinde bulunduğum ve bir süre daha devam edecek olan durum.
ulan zaten geberip gideceğiz, ne s.kime bu kadar yalnız yaşama arzusuyla yanıp tutuşulur anlamak mümkün değil. milyar yaşında olan dünyadaki hükmün 70-80 sene hala kafa tutuyorsun hayata insan oğlu. komplekslerinle ve fantezilerinle çürüyüp gideceksin.
'bütün yalnızlar gibi özgür ve bütün özgürler gibi yalnız.' stefan zweig