bugün

Yalın üretim, üretime yük getiren tüm israflardan arınmayı hedef alan bir yaklaşımdır. Yalın Üretimde emek-zanaat yoğun üretim ile seri üretimin üstünlükleri biraraya getirilmiştir. Yalın üretimin ana stratejisi hızı artırıp, akış kolaylaştırmaktır.
(tezimden almış olduğum bir cümledir.)
üretime odaklanmamış hiç faaliyetin yeralmaması gereken, üretim tarzı. örnek hatalı parça düzeltmek.
yalın üretimi seri üretimden ayıran özellik daha kaliteli mamül üretimini sağlamasıdır. seri üretime nazaran daha ustavari personel iş üzerinde çalışır. bu üretim felsefesinde karşılaşılan sorunlar her defasında sürekli iyileştirme için bir fırsat olarak görülür.
Toyota tarafından yalın üretim sistemleri olarak ortaya konan hammaddeden ürüne kadar olan süreçlerin kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını amaçlayan üretim şeklidir. Üretimin verimini düşürecek israflar minimize edilir. Bunu ilk ve en iyi uygulayan örneklerinden biridir toyota. Yalın düşünce felsefesini benimseyen şirketler israfı minimize etmek için şirket içinde çeşitli proje ekipleri oluştururlar.

(bkz: 6 sigma projeleri)
(bkz: kaizen projeleri)
(bkz: oobea odaları)
Yalin uretim(lean production) Dunyayi Degistiren Makine(The Machine That Changed The World) isimli kitapta ilk defa kullanilmis ve literature girmistir.