bugün

yalan söylemenin gerçekten bir zeka gerektirdiğinin kanıtıdır.

tespit sıçtım koşun.
"yalan söylemek için insan zekaya ihtiyaç duymaz; çünkü en aptal insanın bile doğasında yalan vardır." şeklinde sürdürülesi tespittir.
(bkz: kusursuz yalan)
zeki insan gerçeklerin arkasında durarak kıvrak bir harekletle olumsuzlukları pozitivize etmeyi bilir.o yüzdendir ki yalan aptalların işidir.
zannetmiyorum . aksine gerizekalıdır . bir yalan bazen bir hayat bitirir. ve doğruluğu ortaya çıkmayan bir yalan yoktur asla.
Yalan zeka ister beceri ister kabiliyet işidir. Herkes yalan söyler kimisinin yalanı bir saniye kimisinin yalanı bir ömür sürer. Farz-ı misal ben süper sonic yalan söyleyebilen bir insanım ama söylüyor muyum tabiysi de hayır.
yalancı değil, insanları kandırabilen zekidir, herkes kandıramaz. ancak bu zekasını farklı yönde kullanırsa daha iyidir, sonuçta yalan öyle bir şey ki, onu ortaya atınca bitmez hep hatırlaman lazımdır. yalan gibi kötü bir şeyi devamlı hatırlamak kişiyi daha da yalancı yapar görüşündeyim.
değildir, iyi yalan söyleyememiş ve yakalanmıştır.

zeki insanın söylediği yalanlar ortaya çıkmaz. ustaca söylenir çünkü..
cem yılmaz daha önce buna benzer bir şey demişti. yalan söyleyene yalancı denmez çünkü o söylemiş ve anlaşılmamıştır. yalan söyleyip yakalanana yalancı denir çünkü yakalanmış ve yalan attığı ortaya çıkmıştır. bu yüzden yalancılar zeki değildir. saf, temiz insanlardır yalan söylemezler, söyleyecekleri tutar yakalanırlar.
yutturabildikleri sürece tabi ki. herkes yalan söyleyebilir ancak herkes inandıramaz.
yalancı insanlar zeki değildir. yalan söylerler. yalan olduğunu anlamışsan eğer...

zeki insanlar yalan söylemez!
Şimdi bi insanın yalancı olması için söylediği yalanın ortaya çıkması gerekir. Yalanı ortaya çıkana kadar kimseye yalancı diyemeyiz. Kişinin kendine yalancı demesinin de Bir önemi yok çünkü ben bunu bilemem. Yalanı ortaya çıkan biri nasıl Zeki olabilir?
yoksa zekiler güzel yalan söyledikleri için mi yalancılar zekidir yoksa zekiler mi yalancıdır?
soğan acıdır, hayat da acıdır. o zaman soğan hayattır tarzında bir önerme.
bence..

sen, dürüst bir salaksın !

bu da benim tespitim..

bu sefer sen koş !
yalanını belli ediyorsa değildir, sadece yalan söylemeyi görev edinmiş bir gerizekalıdır.
Sinsi insanlar daha da zekidir.
Söylediği yalanlar ortaya çıkıyorsa zeki falan değildir.
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünü çok uzun süre egale edebiliyorsa evet zekidir.
Zeki olana yalancı diyemeyiz, çünkü zeki insanın yalan attığı farkedilmez, eger yalan attığı anlaşılırsa basit bi yalancıdır sadece.
abi zeki neden diye soracaksınız çünkü şöyle;bir kere söylediğin yalanı unutmayacaksın ondan sonra söylediğin yalanının anlaşılmaması için detay verip kafa karıştıraksın yani yalan zeka işi .
Değildir. Erdemi ve özgüveni eksik insanlardır.
Zeki insan, her türlü olumsuzluğun altından, yalana başvurmaya gerek kalmadan kalkabilen insandır.
Zeki insan yalancıdır diyemeyiz ama yalan söylemek de çok boyutlu bir konu aslında.

Bir çok noktası olan bir konuyu etrafından dolanarak yalan söylemeden de önemsizlestirip anlatabilirsiniz.

Dümdüz yalan söyleyen insan zeki değildir aksine aptal bile olabilir.

Yalan söyleyecekler mümkün mertebe gerçeğe sadık kalmaya çalışarak basit ayrıntıları değiştirmeli.
Yalani soyleyememisse yalancidir. O zaman zeki filanda degildir.