bugün

(bkz: paran mı var derdin var)
(bkz: milyon tl sahibi garip çilesi)

edit; 30 saniyede başlığın başa kalması ve kapitalizmin tuzağı.
(bkz: vay anasını sayın seyirciler)
- 1 milyon dolar çekmek istiyorum.
+ allahım bütün deliler beni buluyor. kardeşim onu çekebilmen için bankada en az o kadar paran olması gerekiyor diyorum. sizin sadece kredi kartı borcunuz var.
- hep zorluk çıkarıyorsunuz.
bankalardan genelikle 5000tl ve üzerinde çekilen tutarlarda çekilecek tutar, çekmeyi düşündüğünüz şubeye gün içinde gelecek grup saatine uygun bir zamanda ayırtılmazsa karşılaşılacak sorunlardır. esasında şube kasasında fazla para varsa işlem yapılabilir fakat şube kasalarında bekleyen fazla paralar şubelere maliyet oluştururlar.şubeler cari hesabı(şch) denilen zımbırtı tam burada ortaya çıkar. bir örnekle izah edeyim. şube kasada 10 lira olduğunu varsayalım. şube kasasındaki parayı gen. müdürlüğe gönderir ise 3 lira gelir elde eder. fakat bunu kredi olarak satar ise 5 lira gelir elde eder. ancak 10 lira gen. müdürlükçe belirlenen saate kadar şube tarafından gönderilemez ve elinde kalırsa buna da maliyet yer. yediği maliyet şube karından düşülür.
allah başka dert keder vermesin sorunudur. ancak gerçekten vardır böyle bir sorun. insan trilyonları olunca önünde her yolun açılacağını sanır. ama gelir miktarı arttıkça insan başka dertler edinmeye başlar. 1 trilyonu cüzdanında taşısa taşıyamaz. mecbur bankada durmalıdır. ancak bankalarda işlem yapılan para miktarı arttıkça müşteriden kıllanmaya ona göre zorluklar çıkarmaya başlarlar. diyelim helikopter alacaksın bandak 400 milyar anında çekmen lazım. bir sürü türk bankası kılıydı yünüydü insana hırsız vergi kaçarçısı, hortumcu dolandırıcı lanet sonradan görme insan muamelesi yapmaya başlarlar. ben çözümü isviçre bankalarında buldum. ne sorgu var ne sual var. istersen 1 milyar dolar çek (onu denemedim henüz) internet sitelerinde bile "bu işlemi yapmak istediğinizden emin misiniz" soruları bile yok. doğrudan 1 milyar dolar başka hesapta. demek ki benim gibi beyaz türklerin isviçre bankalarını tercih etmelerinin bir sebebi varmış.
yeni hesap sahibi olup da yüklü para çekmek isteyen kişi hele bir de başka şube müşterisi ise potansiyel dolandırıcı gözüyle bakılır. sorun yaşamanız muhtemeldir.
(bkz: allah dert verip derman aratmasın)
yüklü para çekerken bankanın çıkardığı zorluklar yetmiyormuş gibi, bankaların önünde rahatça inilebilecek helikopter pistinin bulunmaması da oldukça can sıkıcı.
insanı doğduğuna pişman eden zorluklardır. şu fani dünyada doğduğumuza bir pişman olamadık iyi mi?
BANKANIN ATM MAKiNASINDAN ÇEKERKEN PARANIN BiR KISMININ TAKILIP iÇERiDE KALMASI.
bir sürü soru sordukları için çıkan zorluklardır.

-neden çekiyorsunuz paranızı?
-bir kısmını bırakmak ister misiniz?
-bankamızda bu kadar para mevcut değil, diğer şube ile görüşelim ama arkadaş yemekte bi saat falan beklemeniz gerek ben mesaj gönderdim bakınca yollar sanırım. *
-kimlik olması şart efendim, ehliyetle olmaz
-imzanız değişmiş gibi, tekrar atar mısınız? *
-müdür bey ile bir görüşelim
-döviz iyidir döviz dövize yatıralım ister misiniz? *
bir gün önceden haber vermeniz gerekir. aynı yüklü parayı yatırırken gösterilen tibar bir anda sıfırlanır, oradan buradan onay alınır, hepsini çekmemeniz hesabı kapatmamanız için bin dereden su getirilir falan. akbank bu konuda hayli yokuşa sürer. hele bu parayı başka bankaya aktarmanız gerekiyorsa yandınız. epey bir masraf kesilir. deneyimlerime göre iş bankası gösterişsizdir ama ne yatırırken ne çekerken ayrıcalık yapmıyor, sorun çıkarmıyor gibi.
yüklü para çekebilen şanslı insanların başlarına gelen zorluklardır. *
-yüklü para çekmek istiyorum..

*ne kadar yüklü?

-çok yüklü.

*güvenlik atın şunu dışarı!

-hep zorluk çıkartıyorsunuz.
(bkz: bankaya birgün önceden haber vermek)
(bkz: çekilen parayı naylon poşete koymak)
(bkz: memurenin yarılması)
(bkz: kaç paraysa verelim şu bankayı bana satın)
trilyonlara gerek yoktur, herhangi bir şubeden 15-20 milyar çekmek için büyük ihtimalle akşama randevu verirler. bir defasında bir avukat arkadaşımla ev satışında bulunmuştum, 95 milyar için ertesi sabaha randevu verdiler. ancak topluyorlar parayı. tabii parayı mümkünse çekmemeniz, hesabınıza yatırmanız veya ödeme yapacaksınız bunu eft veya havale ile yapmanız için sizi ikna etmeye çalıştıktan sonra.
(bkz: yüklü parası olduğunu gözlere sokan yazar)
telefon trafiği başladıysa büyük ihtimal ertesi gün ya da öğleden sonraya kalır işiniz.
parayi alirken cay kahve hersey var, ama vermeye gelince malesef bin dereden su getiriyorlar. bir defa yasadim, allah kimsenin basina vermesin.
- su evragi yandaki bankamatige imzalatip getirin lutfen.
(bkz: devlet dairesi)
yüklüye falan gerek yok, gebze garanti şubesine gittim 500 dolar çekecektim bu şubede dolar yok inönü caddesindeki şubemize gidin dediler.gittim ama yolda aklıma gelen bütün küfürleri saydırdım.
10-15 bin dolar çekmeye kalktığımda ise bağyan seferberlik ilan etti, bankadaki herkesten 1000, 2000, 500, 5000 topladı verdi.

en iyi tarafı da, eninde sonunda paranızın hepsini alabiliyor olmanız.devlet tarafından el konuldu denilmemesi de iyi bir şey şimdilik.cem uzan'ın imar, enver ören'in ihlas hadisesi hafızalarımızda.
+yüklü miktarda para çekicektim ben.
-ne kadar efendim.
+160 tl.
-öğrenci misiniz?
+evet.
-tamam bankamatiği gösterin buna.
+ama yüklüydü ühühhü
+ ühüüüüüüüeaaaaaaaa
- noldu tatliiiş?
+ bankada 10 bin dolarım var ve lütfücan 5 bin var zannetiii çünküo salak makkına 5 bin 5 bin verdii!!
- ayy kötü olmuş kanqaam üzülmea ben hap yanındayımm zor günlerindaa.

(bkz: hepsi 1 muhabetleri)
bu zorluklar aşağıdaki cevapla, biraz da cazgır davranarak aşılabilir.

bankcı: bu miktarı size birden veremiyoruz. önceden bilgi vermeniz gerekliydi.
parasını çekmek isteyen: neden? paramı yatırırken şak diye aldığınız. yok bugün alamayız demediniz.

ben yaptım oldu.
"hay amıma koyayım" isyanına sebep durumdur.
(bkz: paranla rezil olmanın 100 yolu)