Starcraft evreninin yaratıcıları... evrendeki savaş yaratıcılıklarındaki başarısızlıktanmıdır?, yarattıklarından en üstününü kim onu mu test ediyorlar?, terranlar kendilerini sevdirebilecekler mi?, 20 seneyi aşkındır daha fazla soruların kaynağı kadim ırk...

Gezegenlerde eski bırakılmış kalıntılar görürseniz xel naga' dan dır.

Türkiye' de de yaşandığı söyleniliyor.

Dünya uygarlık lokasyonları:

America - Earth nation
Antioch - Aiur province
Augustgrad - Korhal capital
Aurora - orbital platform
Boralis - Braxis capital
China - Earth nation
DEC HQ - Moria station
Dylarian Shipyards - trade center
G11-F3 - orbital platform
Graschek - city
Greece - Earth nation
K4-J19 - orbital platform
Los Andares - Chau Sara city
Megalopolis - orbital platform city
Mendella - Aiur settlement
New Antioch - Shakuras settlement
New Gettysburg - Tarsonis city
New Venice - Reynif II orbital platform
Nova Station - mysterious orbital platform
Outpost 782XJG - outpost
Polaris Prime - orbital platform
Russia - Earth nation
Santa's Village - Planet Christmas village
Scionv - Aiur province
Station S630-M71 - orbital platform
Stickler Woods - Antiga Prime mining site
Summeria V - orbital platform
Talematros - Protoss outpost
Tarsonian Orbital Platforms - orbital platforms
Tashai/Zephyr Cove - island colony
Theta Prime Station - Tarsonis orbital platform
Tropical Seas Resort - resort
Turkey - Earth nation
Tyra - Terran mining station
Venice - Earth city
xel naga starcraft'ta protoss ve zerg ırklarının yaratıcısıdır. ilginç sayılabilecek bir şekilde bu ırkları evrim ile yaratmıştır. ben bu oyunu orta okulda falan oynamıştım ve din konularına çok da ilgili değildim. ama taa o zamanlar aklıma evrim bu oyundan işlemiş. o yüzden sonrasında tanrı ile evrim arasında da hiç çelişki görmedim. ne zaman şu evrim tartışmalarını görsem aklıma xel naga gelir. eğer oyunu oynamadan sadece hikayeyi merak ediyorsanız oldukça uzun bir yazıyı okuyabilirsiniz. starcraft'ın tarihini. eminim hoşunuza gidecek.

http://sclegacy.com/featu...opedia/275-race-histories
protoss ile yaşadığı başarısızlıktan sonra protosslarda eksik olan birlik duygusunun üstüne gidip zergleri tek bilince sahip olarak (bkz: overmind) yaratmıştır. fakat bunlarda başarılı olduğunu zannederken overmind tarafından arkadan vurulmuşlardır ve char görüngesindeki bütün xel naga gemileri yokedilmiştir.
mantık sistemleri sadece evrensel bir çelişki içinde karmaşa gösterebilen, bunun dışında asla bir konu hakkında hüküm aşamasına gelene kadar bir engel ile karşılaşmayan, araştırmacı titan ırk.

zaman ya da olgu kavramı yapılamaz. fikirleri sorgulanamaz, amaçları bilinemez ama her zaman bir en üstün canlıyı bulma yolunda ilerlemişlerdir.

pek çok denemeden sonra aiur denilen bir gezegende milyon yıllardır yaptıkları araştırmalar sonucunda en üstün özelliklere sahip olduklarını düşündükleri bir ırk ile karşılaştılar.

zaman öncesi kitabelerinde bu ırkın adı loogha olarak geçmektedir. ancak bunu xel'naga bile bilemez.

yıllarca süren deneyler sonucunda bu üstün ırkı ne kadar ilkel kalmış olsalarda kendilerini göstermeden yavaş yavaş işleyerek kusursuz bir hale getirdiler. ve adına da protoss dediler.

türlü sebeplerden dolayı kendilerini protoss'a göstermeleri çalkantılara yol açtı ve kendi yarattıkları ırkı terk ettiler. işte bu starcraft'ın başlangıç noktasıdır.

(bkz: adun)
protoss ve zerg ırklarının yaratıcısıdır. titan ırk sayılabilirler.

(bkz: starcraft)