1. .
  ülkemizdeki belki en kalabalık insan grubudur. bu ülkede birşey zede olmanız için elinizde olmayan sebeplerden zarar görmüş olmanıza da gerek yoktur. elbette depremzede ve selzedeler mevcuttur ama bu ülkedeki zedeler renk renk çeşit çeşittir.

  Mesela, adam tarlasını ve ürününü sigortalatmaz, ürünü gider, kuraklıkzede olur, "devlet yardım etsin".. devlet eder.. sigorta yaptıran ödediği primle kalır.

  japon yeniyle banka kredisi alır, (çok akıllı ya, jpy faizi düşük ya, tl kredi pahalı ya) kur fırlar, "aman devlet bana yardım etsin".. Devlet kurzedesine yardım eder, tl kredi kullanan ödediği faizle kalır.

  adam parasını sikkobank'a yatırır, mevduatı batar, "hop devlet yardım etsin".. devlet bankazedesine yine yardım eder. parasını işbank'ta tutan kaçırdığı faizle kalır.

  adam yıllarca vergisini vermez, vergi yüzsüzü ilan edilir, devlete işi düşer, "devlet yardım etsin" diyiverir. devlet vergizedesine de yardım eder, vergi borcunu affeder, vergisini verenler erkek cinsel organı gibi bakakalır!

  Kredi kartı kullanmayı bilmeyen hıyar, 600 tl'lik maaşıyla ayda 1500 tl harcar, sonra olur kartzede. Devlet buna da yardım eder, ödemelerini taksite böldürür, ben ayağımı yorganıma göre uzatmak zorundayken.

  o*ospu evladı boğazın en güzel yerine 2 tuğla koyar, bi de buna ev der, yıkmaya kalkınca "devlet bana yardım etsin".. devlet kentzede'ye yardım eder.. 21 yıl okul okumuş ben bütçeme göre evi ancak anasının a*ından bulabilirken o o*ospu evladı hırsız p*ç boğaz manzarasında oturur.

  Üstelik tüm bunlar her yıl olur ve olmaya devam eder.

  tanım: çok güzel, pek güzel bir şeydir x zede olmak.. devlet baba hep yardım eder gerizekalı vatandaşlarından topladıklarıyla.
  ... luthor
 2. .
  "x yerine ks" yazabilen insanlara da denebilir.
  ... 27style
 3. .
  x=öss ise 1 seneye mal olur.
  2 ... ismimuzundiyenickimkisaolsun