1. 1.
  *polonya da bir şehir. almanlar breslau der. (bkz: idea slask wroclaw)
  1 ... isildur
 2. 2.
  polonya'nın güneybatısında ve odra (almancası oder) nehri üzerinde bulunan, ayrıca silezya bölgesinin merkezi olan kent. 2. dünya savaşından sonra almanya'dan polonya'ya geçen bu kentin adı l'nin üzerindeki çapraz çizgiden dolayı wrotswaf olarak telaffuz edilir. 12 dev adamımız 1911-1913 arasında almanya döneminde inşa edilen ve 2006'da unesco dünya mirası olan yüzyıl salonunda (almancası jahrhunderthalle, lehçesi: Hala Stulecia) yapmış ve sırasıyla litvanya ve bulgaristan'ı yenmiştir. inşallah evsahibi polonya'yı da geçer ve lider olarak sırbistan, ispanya ve sırbistan'ın katılacağı altılı grupta iyi bir pozisyon yakalarız.
  1 ... cemali
 3. 3.
  polonya'nın öğrenci şehri. wroclaw meydanı*, krakow'daki meydandan sonra ülkenin en büyük ikinci meydanıdır. ayrıca savaşlardan en çok etkilenen polonya şehirlerinden biridir. zira şehrin yarısının savaş döneminden sonra tekrar inşaa edilmek zorunda kalındığı anlatılır buradaki turist rehberleri tarafından. st. elizabeth kilisesi yanındaki shoplardan discover the wroclaw isimli şehir rehberi temin edilip, şehrin altını üstüne de getirebilirsiniz.
  1 ... la hevla vela corvette
 4. 4.
  Çok garip bir şehir. Napolyon dönemi, avusturya Macaristan imparatorluğu dönemi, haçlılar dönemi, Alman işgali dönemi, polonya dönemi şehrin her bir dönemine ait binalar var. 2. Dünya savaşında nerdeyse tamamen yıkılmış ve yeniden yapılmış.

  Şehri nasıl tanımlarsın? Komünizm izleri heryerde. Şehir acaip basık ve kasvetli. Avrupa şehri tamam ama sanki 1950-60 lardan kalma gibi.

  Üniversiteleri hem çok, hem de başka yerden gelen yabancı öğrenciler ile tam öğrenci şehri. Almanya tesirinde.
  Polonyanın geri kalanından daha Almancı.
  1 ... bahizaroz
 5. 5.
  Odra Nehri üzerine kurulu, Sovyet ve Alman mimarileri arasına sıkışmış kalmış, cüceleriyle ünlü olan Polonya şehri. (bkz: Wroclove)
  ... sanzimani dagitan adam
 6. 6.
  geçtiğimiz ocak ayında ziyaret ettiğim şehir.

  dünyanın en güzel kızlarından birini içinde barındırması itibariyle benim gözümde ayrı bir yere sahiptir burası.

  bunun dışında mimarisi, pierogi'si, leziz biraları ve hayatın nispeten ucuz olmasıyla krakow'la yarışabilecek düzeyde olan şehirdir.
  ... rotblau
 7. 7.
  daha önce sınırları içinde bir sözlük yazarının yaşayıp yaşamadığını merak ettiğim polonya şehri.
  ... rotblau