1. 1.
    1909-1989 yılları arasında yaşamış alman sosyolog. özellikle asya medeniyetleri üzerine uzmanlaşmıştır. çin tarihi ve kültürü özel ilgi alanları arasında ön plana çıkar. türk tarihi ile de ilgilenmiştir.

    almanya'da başladığı akademik kariyerinde, 1934'te araştırmaları için çin'e gitti. 1936'da almanya'ya döndü, ancak ülkesinde nazi iktidarının baskıları ve işbirliği dayatmalarından bunaldı ve bir araştırma bursu bularak ülkeden ayrıldı. hong kong'da iken, ankara üniversitesi 'nden profesörlük teklifi aldı. yolculuk için uygun vizeleri olmamasına rağmen karmaşık bir yol izleyerek en sonunda türkiye'ye gelmeyi ve sonra da ailesini yanına aldırmayı başardı. 1937-1948 yılları arasında ankara üniversitesi'nde profesör olarak akademik kariyerini sürdürdü ve tarih dersleri verdi. hem almanca , hem türkçe eserler yayınladı. türkiye'de sinolojinin gelişmesine büyük katkısı oldu. çin tarihi adlı ünlü eserini türkçe olarak yazdı ve yayınladı; daha sonra bu eser çeşitli dillere çevrildi.

    1947'de ülkesine döndü ve 1989'da ülkesinde öldü. türkçe eserleri meb ve ttk tarafından yayınlanmış olup, ülkemizde de rahatlıkla bulunabilir.

    (edit : kabalcı yayınları tarafından yayınlanan eseri de varmış an itibariyle.)
    3 ... usualsuspects