bugün

klibinde berlin duvarının yıkılış anı, afrika da ki iç savaşalar ve yakın tarihine damgasını vurmuş diğer olayların görüntülerinin olduğu scorpions`un en ünlü şarkılarından biri. özellikle solosu ve vokalin çaldığı ıslıklar duyulduğu ilk andan itibaren ömür boyu kulaklarınızda yer edecek kadar eşsiz ve unutulmazdır.
harika bi scorpions şarkısı olmasına raümen , ayağa düşmüş olması beni üzüyor.

alternatif olarak;

(bkz: send me an angel)
(bkz: always somewhere)
(bkz: when the smoke is going down)

dnlenebilir.
berlin filarmoni ile çaldıkları versiyonunu dinliyorum şu an. tanrıyı biraz daha iyi anladım.
gregorian tarafından da coverlanmış mükemmel şarkı.
scorpions'un hoş şarkısı, ölmeden önce dinlenmesi gereken şarkılardandır.

Türkçesi:

Moskva'yı takip ediyorum
Gorky Park'a doğru
Değişim rüzgarını dinleyerek
Ağustos'da bir yaz gecesi
Askerler geçiyor
Değişim rüzgarlarını dinleyerek

Dünya içine kapanıyor
Hiç düşünmüş müydün?
Bu kadar yakın olabileceğimizi, kardeş gibi
Gelecek havada
Onu her yerde hissedebiliyorum

Değişim rüzgarlarıyla birlikte esiyor
Beni anın sihrine götür
Bir şanlı gecede
Yarının çocuklarının hayal kurduğu yere
Değişim rüzgarlarında

Yoldan aşağı yürüyorum
Farklı hatıralar
Sonsuza dek geçmişe gömülüler
Moskva'yı takip ediyorum
Gorky Park'a doğru
Değişim rüzgarını dinleyerek
Beni anın sihrine götür
Bir şanlı gecede
Yarının çocuklarının hayallerini paylaştığı yere
Sen ve benle

Değişim rüzgarı dümdüz esiyor
Zamanın yüzünün içine
Özgürlük zilini çalacak olan bir rüzgar fırtınası gibi
Zihnin barışı için
Bırak balalaykan şarkı söylesin
Gitarımın söylemek istediklerini
scorpions'un livelerde çok çaldığı bir parça . Moskova'daki live performansı kesinlikle izlenmelidir.
kendinizi gecenin bir vakti ortalığı ıslıklarla yankılatırken bulmanızı sağlarcasına alıp götüren şarkı.
1990 ya da 1991 imzalı muhteşem scorpiosn şarkısı.* *
değişimi, dönüşümü; hem de dönüşümden ez çok zarar alan insanların ağzından anlatan mükemmel şarkı.,

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=dTWO42QXF1g)
müthiştir, harikuladedir, mükemmeldir. bana her zaman eski zamanları hatırlatır. bir ara, yıllar önce kuşadası, kadınlar denizinde (bir bar mı ne bangır bangır çalıyordu) duymuş ve çok duygulanmıştım! o ıslık sesi yok mu o ıslık sesi. insanı başka diyarlara, başka boyutlara götürür.

http://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ
küçücük bir çocuktum, halamın doldurduğu karışık kaset'te yer alan şarkılardan biriydi. ya 5 ya 6 yaşlarındaydım. öyle çarpmıştı ki, daha türkçeyi bile doğru düzgün anlayamadığım zamanlarda! hotel california da bundan sonraki şarkıydı. işte o zaman böyle manyak büyümeye başladım ben.
neyse, bu tuhaf girizgahtan sonra... canlı canlı dinleyememenin çok acı olduğu şarkı bu. şimdi sözleri anlıyorum ve daha çok çarpılıyorum.

zamanında avrupa'daki değişim rüzgarlarını anlatıyordu... şimdi ise hayatımızdaki.
(bkz: 80 lerde çocuk olmak)
(bkz: berlin duvarı)
(bkz: scorpions)

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ)
Bir Scorpions klasiğidir.Büyük küçük herkese dinletilmelidir.Hayatıma felsefi anlamda yön veren nadide parçalardan biri olması sebebiyle önemi çok büyüktür.
"let your balalaika sing what my guitar wants to say" cümlesiyle dünya barışı, eşitlik, kardeşlik gibi kavramları tek noktada toplamayı başarmış mesaj dolu şarkı. artık ne eski gruplar kaldı ne de eski şarkıcılar, üzülmemek elde değil.
yamulmuyorsam scorpions'un still loving you parçasından sonra ki en slow parçası. solosu pek bi duyguludur, anlamlıdır.
still loving you'dan sonra scorpions'u scorpions yapan şarkıdır.
ıslıkları ile dile anında dolanabilme özelliği olan scorpions parçası.
chp'nin gençlere yönelik yaptığı seçim hamlesinde kullanacaği şarkı.
bir kaç gündür o güzel ıslığını yerli yersiz fakat farkında olmadan çaldığım şarkı.
sosyalizmin yıkılışına alkış tutan şarkı. emperyalist dünya etkisi altındaki ülkerlerden biri olarak türkiye'de de çok sevdirdi bu ıslıklı şarkıyı.
kapitalist üretim biçiminin bir versiyonu olarak sosyal demokrasiyi benimsemiş olan chp'nin bu şarkıyı seçmesi bu anlamda manidar.
mp3'un türkiyede yeni yeni yayılmaya başladığı dönemde "wind of chance" olarak yanlış yazan bir arkadaşımızın eseri kopyalana kopyalana dağılmıştır. Dikkat ediniz sizin arşivinizde ismi yanlış yazılmış olabilir.
Her gece dinlenmeden uyunmayan şarkıdır *
çocukluk yıllarımda, yabancı müzik dinlemeye heveslenmeye başlamama sebep olan bir kaç şarkıdan biri.
Scorpions'un kişiyi dinleyince farklı hayal dünyalarında dolaştırdığı mükemmel şarkısıdır.

--spoiler--
The future's in the air .
I can feel it everywhere.

Gelecek havada.
Onu her yerde hissedebiliyorum.
--spoiler--
çok güzel bir ıslık ritmi ile başlayan scorpions 'ın efsane şarkısı.
her dinleyişimde beni çocukluğumun 80'lerine götürür, özellikle klibindeki o görüntüler ile, ki çocukluğumuzda hafızamıza kazınmıştır hepsi.

(bkz: berlin duvarı)