1. 1.
  amerikalı doğaçlama tiyatro oyuncusunun kurucusu. 1994te hayatanı kaybetmiştir.
  doğaçlama tiyatro üzerine bir çok kitabı mevcuttur. kitaplarından bazıları:
  improvisation for the theater
  theater games for the classroom
  theater games for rehearsal
  theater games for the lone actor
  ... kalemtras
 2. 2.
  (1906 - 1994) Amerikalı oyuncu, drama hocası ve yazardır. Doğaçlama Tiyatrosunun Amerikalı büyükannesi olarak bilinir. Oyuncuların içinde oldukları ana odaklanarak doğaçlama yoluyla organik seçimler yapabilmelerini amaçlayan bir oyunculuk sistemi geliştirmiştir.[2] Daha sonra Tiyatro Oyunları diye tanımladığı oyunculuk egzersizleri metodunun temelini oluşturmuştur. Bu metot birçok yönetmen ve oyuncuya doğaçlama tiyatro yaratma imkanı sağlamıştır. Egzersizlerini bir araya topladığı kitabı Improvisation for the Theater [3] koçluk tekniğinin yanı sıra kendi felsefesini de açıklar. Kitap tiyatro dünyasında doğaçlama tiyatronun kutsal kitabı olarak bilinieken Viola Spolin Amerika'da doğaçlamanın büyükannesi olarak anılır. Spolin doğaçlaması Amerikan tiyatrosu, sinema ve televizyon dünyasına yön verecek oyuncu, yazar, ve yönetmenler yetiştirmiştir.

  Spolin oğlu Paul Sills aracılığıyla 1950'lerin sonlarında Chicago da kurulan The Second City topluluğu ile ilk jenerasyon doğaçlama oyuncularını etkilemiştir. Paul Sills ilk doğaçlama tiyatro topluluğu Compass Players'dan sonra Second City'yi kurmuştur. Sills, annesinin tekniğini kullanarak grubu eğitmiş ve yönetmiştir. Paul Sills ve Second City doğaçlama tiyatronun popülerleşmesini ve yayılmasını sağlamıştır. 1950'lerden bugüne doğaçlama tiyatro ekolünden yetişen oyuncu, yönetmen ve yazarlar arasında Bill Murray, Mike Nichols , Alan Alda , Tina Fey, Del Close , Alan Arkin , Elaine May , Jane Alexander, Severn Darden, David Mamet sayılabilir.

  Spolin-ist [4] isimli organizasyon, Türkiye'de Viola Spolin'in doğaçlama tekniğini öğretmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 2009 yılında Ege Maltepe tarafından kurulmuştur. Maltepe, Viola Spolin'in oğlu Paul Sills'ın Mike Nichols ve George Morrison ile birlikte 1988 [5] yılında kurduğu The New Actors Workshop isimli okulun son mezunlarındandır. The New Actors Workshop, 2008 yılında Paul Sills'ın ölümünden sonra 2 sene daha eğitime devam etmiş ve 2010 yılında faaliyetini sona erdirmiştir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Viola_Spolin
  ... hasmet ibriktaroglu