bugün

susmak en iyi cevaptır felsefesini benimsemiş kişilerin yapacakları eylem. tabi eve geldikten sonra ulan niye cevap vermedim ki ezik gibi kaldım diye kişi kendi kendini yiyebilir.
kaybetme korkusu olan insandır,süper bir cevap vermek uğruna bok etmek istemeyendir.
(bkz: asil)
karizmatik olabilmek için birebir haldir ancak bu karizmayı yaratabilmek için daha önce bir kaç kere büyük lafların altından kalkabilmiş ve bu konuda isim yapmış olmak şarttır yoksa cevap vermeyen kişinin ardından tırto cevap veremedi göt oldu gibi konuşmalar yüzünden, yaratılmak istenen etki yaratılamaz. birde şöylesi vardır: (bkz: tartışma esnasında aklına gelmeyip daha sonra aklına gelen lafın adamı verem etmesi)
Karşısındakinin daha zeki olmasından korkarak, bir laf daha yememe taktiğidir.
aslında o an verılecek en güzel cevap susmaktır zaten. anlayana tabi.
gerçek karizmanın tanımıdır.
bazen insan karşısındaki insanı kaybetmeyi göze alamaz, söyleyeceği sözün karşısındaki insanda yaratacağı etkiyi düşünür ve acıma duygusuna kapılır, merhamet ederek susar.
eger ortamin bu cevaba hayati derecede bir ihtiyaci varsa cinayettir.
baba cok kizginsa, yapilmasi en dogru harekettir.
söz gümüşse sükut altındır sözüne gönülden inanmış insan evladıdır.
sükût lehçesini bildikten sonra, söze ne gerek var söze be dostum...

üstadın şiirinden...
karşıda, karabiber tuz got oldun sus diyen ve iğrenç kahkahalar atan biri var ise, insanın kendini tutmada bayağı zorlanacağı bir durumdur.
anlattıklarımı anlamayacaksa karsımdaki salak neden nefesimi tüketeyim,neden anlatıp eskiteyim sözlerimi diyen bıkkın bünyedir. ve haklıdır.
onca kelime düşecekken dile, sırf değmez diye karşındakine ya da tükenmesin diye zor günler için saklanmış kelimeler; yapılan bilge kişi hareketi.
söz gümüsse sukut altındır diyen modelin davranısıdır. ancak unutulmaması gereken bir soz daha vardır,

biliyosan soyle alim desinler, bilmiyosan sus adam desinler... once soyledim simdi sustum ve gittim.
insanoğlunun olgunluğun zirvesine ulaştığı anlardaki yaptığı davranış...
çok adi bir söz veya davranış karşısında, vereceği süper cevabın, o sözün adiliğini silemeyeceğini bilmektir. o süper cevap, o kişiyi o an için susturur. çok geçmeden yeni bir adilik gelir. cevap verilecek kişi adi olduğu için, süper bir cevap, onun kişiliğine olumlu etki yapmaz. tekrarı geleceği için, sus gitsin.
kahvehanelerde olaya küçük bir cümleyle son nokta konulmuştur (bkz: sessizlik efendiliktir) *
verilecek cevabı karşıdakinin kapasitesinin anlamaya yetmeyeceğinin anlaşıldığı durumlarda susmak en güzel tepkidir.
tepkisizliğin bir tepki olduğu düşüncesinde takılı kalmak gibidir...
dilini saçmalıklar için yormamaktır bazen susmak da çok şey ifade eder.
büyüklüktür.
jetonun geç düşmesi durumu da olabilir.

(bkz: niye böyle demedim ki lan)
(bkz: vazgeçtim dünyadan)
güncel Önemli Başlıklar