1. .
  kendi nick'ini ukte veren yazarin nick'i.

  bu entry hasebiyle kendisine bir sorum olacak : -neden scum?

  edit : verbascum gen merkezi türkiye olan bir bitki türüymüs.**
  1 ... aftermath
 2. .
  uludağ üniversitesinde bulunan ve dünyada tek olan bir sığır kuyruğu bitkisi cinsidir.ayrıca rektörün ismini bile bu bitkiyle bağdaştırdılar. *
  ... glip
 3. .
  ikinci nesil çaylak. kızına isim ararken gitti zavallı.
  2 -1 ... mqkina
 4. .
  sığır kuyruğu.

  scrophulariaceae(aslanağzıgiller) familyasına mensup, gen merkezi türkiye olan bitki cinsidir. deniz seviyesinden step formasyonuna kadar çıkan ekolojik istekleri fazla olmayan ruderal olarak nitelendirilebilecek bir cinstir. yaprakları gövdenin alt kısmına almaşık olarak dizilmiştir ve tüylüdür. çiçek durumu rasemustur. çiçeklerinin sepal ve petalleri beş parçadır. yuvarlağa yakın, kapsülü andıran çok tohumlu meyveleri vardır. ülkemizde 200'e yakın türü bulunur.

  bu cins için tip veya herbaryum örneği almak zordur. toprakla bağlantısı kesilir kesilmez hidrostatik basıncı hızlı bir şekilde düşer ve tüm çiçekleri dökülür. bu yüzden örnek almak büyük bir ustalık ister.

  ayrıca şöyle bir alıntı yapmakta fayda görüyorum;

  --wikipedia--
  Çiçekleri müsilaj, uçucu yağ ve glikozitler taşır. Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bazı sığır kuyruğu türlerinin tohumları saponin taşıdıklarından dolayı balıklar için zehirli olup, balık avlamada kullanılır. Bitkinin yaprakları da terletici, balgam söktürücü, idrar arttırıcı ve kabız edici olarak kullanılır. Basur için de kullanılır.
  --wikipedia--

  verbascum
  verbascum
  verbascum
  verbascum
  verbascum
  verbascum
  verbascum
  verbascum
  1 ... karacaoglan