bugün

çıkma şartları:
- mümmeyiz ve reşit olma
- herhangi bir nedenle yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmış olma veya kazanacağına dair inandırıcı belgelere sahip olma.
-herhangi bir suç nedeniyle aranmıyor olmak
-hakkında herhangi bir mali ve cezai tahdit bulunmamak.

eğer şahıs bunlara sahip ise babalar gibi türkiye sınırları içinde ikametinin sahip olduğu mülki amirliklere veya yurtdışında ise türk konsolosluklarına başvurarak "ben vatandaşlıktan çıkarım" diyebilir.

haaa, eğer başka bir vatandaşlığı* var ise çıkma belgesi derhal verilir. hatta "defol git, çok bile kaldın" denir. aynı muamele, başka devlet vatandaşlığı olmamasına rağmen başka devletin "ahanda ben seni aldım" belgesi var ise, bunu da devlet yetkililerine "nasıl güzel mi?" diye gösterebiliyor ise, izin belgesi uyarınca uygulanır.
izin belgesi 3 yıl geçerlidir, çıktın çıktın, çıkamadın, devletin bakanlar kurulu bakar* ona göre senin vatandaşlığının kaybolup olmadığına karar verirler.
-abi bu ne hal! resmen vatandaşlıktan çıkmışsın.
(bkz: şaka gibi)
(bkz: vatana bağlılıkla uyuşmayan eylemler)
(bkz: vatandaşlıktan çıkarılma)
(bkz: çıkma parça)
(bkz: daha karpuz kesecektik)
(bkz: insanlıktan çıkmak)
+ abi ben vatandışlıktan çıkıcam
- hmmm, peki nasıl yapıcan abi bunu?
+ Kolaaaay, orhan pamuk benim kankam derim, ya da bu ülkede soyk...
- yok kardeşim o kadar kolay değil işte, şimdi ilk başta mümmeyiz misin?
+ tamam
- Reşit misin?
+ eet,
- Başka devletin vatandaşlığını alacak mısın?
+ bilmem heralde fransa ban...
- aranıyor musun?
+ yok abi est...
- vergi veriyo musun?
+ abi tamam tamam vazgeçtim!
temin edeceğiniz, bir adet akp hükümeti'ne muhalif yazınız; atatürkçü, sosyal demokrat, sosyalist,komünist yada demokrat olduğunuzu gösterir tam teşekküllü bir ruh ve sinir hastalıkları hastahanesinden alınmış kurul raporu; 12 Eylül ve 12 Mart askeri müdahaleleri sırasında içeri alınıp işkence gördüğünüze dair dönemim sıkıyönetim komutanlığından alınmış yazı ve noter onaylı fotokopisi ile, eşinizin başı açık bir fotoğrafı ile başvurmanız halinde gerçkeleşebilir.
çıkan çıksın, kalanlar bizimdir.
Almanyada vatandasliktan cikmak icin gerekli olan evraklar asagida sirasiyla belirtilmisti.

-Türk vatandasligindan cikis izin belgesi.
-Son 3 aylik maas kagidin.
-Alman anayasasini kabul ettigine dair belgeyi okuyup imzalamak.
-Yeterince almanca biliyor olmak.
-8 sene almanyada ikamet etmek.
*, *
"amerikan pasaportum olunca hic bir ulke benden vize istemeyecek. ben de dunyayi gezebilecegim."

bu dusunce ugruna bazi salaklarin yaptigidir.
baska vatandasliga girmek eylemi gerceklestirildikten sonra yapilmasi daha mantikli eylemdir.
* * * * * * * * *