soranlar vardır. duyulmuştur.

efendim sabah rock fm'de rabarba programında mesut süre soruyor;
işinizle ilgili size en saçma ne sordular diye.
yurdumun uçak mühendislerinden biri programa bağlanıyor ve cevaplıyor;
"bana uçaklara dizel yakıt koyulur mu, koylurusa ne olur? diye soruldu" diyo.

vah bizim ekonomi yapmak için kendini yırtan milletimize. bak dizel de koyamıyormuş.

(bkz: jet a-1 yerine dizel yakıt koymak isteyen adam)
jet a-1 ve dizel yakıtların birbirine çok yakın özelliklere sahip olması nedeniyle merak eden insan sorusudur.
(bkz: konulmaz dediler yaptım olacak)
.. hayır koyuluyorsa thy ihalesine girezeeem.

basri petrol.
lpg bile takılır.

(bkz: uçağına lpg taktıran adam)
uçağın motorlarının yapısı dizelle çalışamayacak bir sekilde ve oldukça kücük parçalardan dizayn edildiği için uçak dizelle çalışmazmış aga. süper benzin le bile çalışmıyor. denendiler bi dokumentasyon da...döküntü bi jetz motorunu -eskice bi 737 motoru- çalıstırmayı denediler alman tv´sinde -ntv.de - çalışmadı. sebebi bayaa teknik ona girmeyelim. ama sonuçta olmuyor. yapım ve çalışma prensibi çok farklı jet motorunun.... ondan olduğunu söylediler.

bi de yüksek irtifada benzin de dizel de donarmış. biz uçakla 33 bin feet de uçunca hava sıcaklığı yazın bile resmen -52 dereceye falan düşüyor o yükseklikte. öyle bi yakıt kullanıldığı zaman o yakıtı donmasın diye ısıtmak , onu ısıtmak içinde risk almak gerekirmiş. herhangi bir ısıtıcı kullanmadan herhangi bir ekstra masraf yapmadan misler gibi çalışan kerosin bu yüzden uçakların en iyi dostuymuş.

bunu seyrettiğim dokumantasyonlarda ve okuduğum teknik makalelerde gördüm böyle, doğru mudur değil midir, bilmuiyorum.
uçağa tüp taktırılırmı?
tutuşma sıcaklığı düşük olan hidrokarbonları uçak yakıtı olarak kullanabilirsiniz.*
uçak motorunda benzin kullanılamamasının nedeni budur aslında. örneğin benzinin tutuşma sıcaklığı 260 selsiyustur. bu değer motorin için daha da yüksektir.* *
jet yakıtı dediğimiz kerosenin tutuşma sıcaklığı ise 44 selsiyustur.

yakıt jet motorunda çok yüksek hızlarda hareket ettiği için 260 selsiyus tutuşma sıcaklığı olan benzini* kullandığımızda, motorda sürekli olarak yanma sağlamayacaktır. çünkü benzini 260 selsiyusun üzerinde bir sıcaklığa çıkarmak için gereken ısı enerjisi, yakıtın da hızlı hareket ettiği düşünülürse zordur.

Bu durumu şöyle örnekleyebiliriz. elinizde standart clipper marka bir çakmak var. o çakmağı yaktınız. sonra çakmağı yavaş yavaş bir sağa, bir sola hareket ettirmeye başladınız.* Giderek hızlandırdığınız bu hareket sonucu ateşin bir süre sonra söneceğini görürsünüz.

şimdi ise elinize tutuşma sıcaklığı daha düşük bir yakıt kullanan zippo çakmağı aldınız (ki zippo çakmaklarda uçak yakıtı kullanıldığı söylenir). aynı salınımı bu çakmağa yaptırdığınızda ateşin sönmeyeceğini görürsünüz. çünkü içindeki yakıtın tutuşma sıcaklığı daha düşüktür.

uçak motorunda, tutuşma sıcaklığı yüksek olan yakıtın hızlı hareket etmesi sonucunda da aynı durum gözlenir.

işte bu temel sebepten dolayı uçak yakıtlarında düşük tutuşma sıcaklığına sahip yakıtlar kullanılır.*

uçak yakıtı seçiminde önemli detaylar ise şunlardır;*
1- pratik olarak uzun zaman depo edilebilir ve soğuğa dayanıklı olmalıdır.

2- yapışkan olmamalıdır.

3- korozyon etkisi yapmamalıdır. temas ettiği yüzeyleri olmamalıdır.

4- yeter derecede uçucu olmalıdır.

5- yanma değeri iyi olmalıdır.

6- vuruntuya karşı dayanıklı olmalıdır.

7- artık bırakmadan yanmalıdır.

8- her an kullanılabilme olanağı sağlamalıdır.

9- hava ile kolayca ideal biçimde karışabilmelidir.

not: maddeler alıntıdır.* * *
(bkz: uçak mühendisi detected)
yapılan incelemeler sonucunda uçaklar bildiğimiz benzin yerine, eskiden elektrik olmadığı zamanlarda kullandığımız gazyağını kullanıyormuş.

http://www.havayolu101.co...-kullanilan-jet-a1-nedir/

bugün ben bunu öğrendim.
valla onu bilmem lakin zamanında 65 şavroleye kerasin koyup gezmişliğimiz vardı o gün bütün şemikleri bembeyaz uhrevi bir bulut kaplamış idi.amerikan motoru olunca icine jet abir değil atskibir bile koysan yürüyor.
kerosen haricindeki yakıtın uçak havadayken depoda donacağı için mümkün olmayan hadise.