1. .
  silifke'ye bağlı antik şehir. inanılmaz güzellikte tarihi eserler yer alır. yaşlı teyzeler eli işi, göz nuru oyalarını satarlar. yolda kiraz satanlardan da bir sepet almak lazımdır.
  ... yozishanko
 2. .
  Mersin'e bağlı Silifke ilçesinin 30 km. kuzeyinde, Toros platolarında yer alan, tarihi ve doğal güzelliklere sahip şirin bir kasabadır. ayrica ata memleketimdir.
  1999 nüfuslu Kasabaya ulaşım, Silifke-Kırobası karayolu ile olur. Bu karayolu derin vadilerden, yeşil ormanlardan ve sağa sola serpiştirilmiş tarihi ören yerlerinin arasından geçerek Kasaba merkezinin doğusundaki Kırağıbucağı mahallesinden sağa ayrılarak Uzuncaburç'a ulaşır. Bu yol daha ilerlerde yaylaları geçtik ten sonra yöreyi komşu Karaman iline bağlar.
  Uzuncaburç, Selçukluların idaresine girdikten sonra sürekli olarak Türk aşiretlerinin uğrak merkezi olmuş, cumhuriyet döneminde de Recepli adıyla köy statüsüne kavuşmuştur. Bugünkü kasaba merkezi, burada bulunan tarihi burç nedeniyle, mahalli olarak Uzuncaburç adıyla anılıyordu. 1973 yılında Recepli adı değiştirilerek yerine Uzuncaburç adı alındı. Uzuncaburç'un zaman içinde gelişmesi nedeniyle, Cumhuriyet, Gazi, Kırağıbucağı ve Ovacıkalanı adlarında 4 mahalleye ayrılarak 1992 yılında belediyesi kurulmuştur. Ansiklopedik bilgiye ilaveten kasaba bünyesindeki antik kalıntıların araştırılması şarttır. Kasabanın altında saklı bir kent olabilir iddiası bizzat sayın pederim tarafından haklı ve gerçekliği sabit kanıtlarla ortaya atılmıştır.
  ... inatcikeci