1. 1.
  Mayis-Agustos aylari arasinda yesilimsi-beyaz renkli çiçekler açan, 30-50 cm boyunda, çok yillik otsu bir step bitkisi. Daha çok kumluk ve taslik yerlerde, mezarliklarda görülür. Gövdeleri yatik ve otsudur. Yapraklar çok parçalidir. Çiçekler uzun sapli ve tek tek bulunur. Meyveleri çok tohumlu, toparlak sekilde bir kapsüldür. Tohumlari kirmizimsi kahverengidir.
  halk arasında nazardan koruduğu inanışlarıda vardır.özellikle orta anadoluda farklı dekoratif biçimler vererek aksesuar biçimindede evlerde kem göze karşı kullanılır.
  2 ... handushka
 2. 2.
  anadolu'nun çeşitli bölgelerinde nazara, kem göze karşı insanı koruduğuna inanılan otsu. genelde tüm türkmen ailelerinin evinde bolca bulunur. yeni çocuk doğduğunda, aileden bir bireye çevreden yüksek dozda övgü-beğeni vb laflar geldiğinde ateşte veya ocakta bir tas veya tava içerisine konulup harlanır, ateşte bekletilir. yanan üzerlik otları etrafa değişik bir koku yayar ve kim için yakıldıysa ona koklatılır. nazar otu adıyla da bilinir.
  1 ... inisiyatif7
 3. 3.
  garip mistik inançları olan annemin olmazsa olmazıdır.

  çocukluğum üzerlik törenleriyle geçmiştir. hatırlıyorum canım annem, gözleri ışıl ışıl, çok önemli bir iş yapıyormuş havasında sürdürürdü üzerlik törenlerini. duman kaplardı her tarafı, gözlerim yanardı ama ne çare!

  anneme hayır demeyi öğrendiğim çağlarda, ilk isyanımın adıdır ayrıca üzerlik. annemi durduramamıştır ama bu haklı isyan. bir seferinde uyurken yakmış üzerlik hanfendi. ayinin son anlarında uyanmıştım neyse ki. nasıl bağırmıştım. kimbilir kaç kez üzerlik yaktı, ben uyurken.

  deli karı.
  ... nadan