bugün

microsoft'un dotnet ekosistemi üzerinde, öncelikle uap (universal app platform) ismiyle geliştirdiği cross-platform uygulama geliştirme platformu. daha sonra isim değiştirerek uwp olmuştur. windows phone 7 işletim sistemi sonrası wp7 uygulama geliştirmeye başlandıktan sonra uap yapısı geliştirilmeye başlandı. windows phone 8 ve windows phone 8.1 ile uwp ismine evrilen platform, windows 10, windows 10 iot core ile singleboard donanımları (raspberry pi, minnowboard vs.) da desteklemeye başladı.

an itibarıyla yazılan bir uwp uygulaması, windows phone 8 ve üstü olan tüm windows çalıştıran cihazlarda (tablet, pc, singleboard) çalışabilmektedir.

bir uwp uygulaması aynı zamanda xamarin desteğiyle ios/android platformlarına da port edilebilir. özetle dotnet ile tüm platformlarda çalışan uygulama yazmanız günümüzde mümkün.
Windows Phone OS olarak öldü, dünyanın en iyi arayüzüne sahipti belkide ama cihazları çok vasattı.

Aynı şekilde surface tabletleri de muhteşemdi, fakat yanlış pazar yüzünden devam etmedi.

Yapılması gereken uwp uygulamasını ios/andorid cihazlara portlamak değil.
Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlarda apk/ipa çalıştırmak.

Burdan oraya gitmek değil,
Oradan buraya gelin. Zaten iki tane mobil market pazarı var. 3. Ye Samsung bile cesaret edemedi, tizen için konuşuyorum. Play store gibi bir marketi gözardı ederseniz, Windows Phone satamazsınız.

Ben mi? Yazılım geliştirici falan değilim, yazılım geliştiricilere neyi yapmalarını söyleyen kişiyim.

Windows phone sistemine apk yükleyin, bakın nasıl yok satıyor o cihazlara.