bugün

bundan 10 gün önce, ilk moderatörler ardından yazarlar tarafından yapılan ikiyüzlülüktür. yazdıklarımı okuduktan sonra halen daha uludağ sözlük kurallarından, kuralların gerçekliğinden bahsedecek varsa berigelsin.

her şey, sanırım 12 gün önce yazdığım bir yazı ile başladı. yazı, "ağır argo, küfür" gerekçesi ile silindi. yazıya baktığımda "götüyle gülmek" "gerizekalı arkadaşım" dışında en ufak bir küfür, argo bulunmamaktaydı, hakaretse hiç yoktu. her neyse, şikayet ettim. zall'dan mesaj geldi götün kişiye kullanıldığında hakaret olduğundan bahsetti. halbuki, göt kelimesinin hiçbir kişiye yönelişi yoktu "götüyle gülmek" eyleminden bahsediyordu. bunu söyledim, başka cevap alamadım. şaşırmadım da pek.

sanırım, dedim. moderasyon rahatsız benden. ayağımı kaydıracak o küçük hamleyi bekliyorlar.

çünkü sözlükte cinsel organlar, cinsel eylemler, cinsel küfürler başlıklarda, her yazıda almış başını gidiyor. böyle bir ortamda "götüyle gülmek" eylemini küfür statüsüne koymak için o yazara karşı kötü niyetli olmak gerekli. (cinsel içerikli yazılar silinsin demiyorum. hiçbir yazı silinmesin diyorum.)

her neyse, bilen bilir. o güne kadar solcularla ilgili pek başlık açmıştım. solcuların yatacak yerlerinin olmamasından tutun da, komünizmin bilmem nası kötü bir şey olduğuna, ateizmin nasıl da saçma bir şey olduğuna kadar.

ve bugünden 10 gün öncesi, bilen bilir yine, kur'an'ı çökerten 5 gerçek isimli bir başlık açtım. başlık tamamen vakit geçirmek amaçlı, tamamen desteksiz iddialarla doluydu. neyse ki, müthiş zeki, entelektüel, belgeselci sözlük yazarlarımız hemen "abi bu adam çocuk ya şu iddialara bak." diye kendi zekalarını zirveye çıkartan cevaplarla beni bu piyasadan sildiler. sokağa çıkamaz oldum. mesela cinlerin bilimsel olarak kanıtlanamayışını gerçek zannediyordum, bir teorinin ispatlandığına kesin gözüyle bakıp, camilerin depremle yıkılışını "dinin çöküşü" olarak görüyordum. sözlük yazarları kadar zeki değildim.

yine de eğleniyordum, etrafımdaki gerizekalıları öğrenip gülüyordum ki, bir anda çaylak olduğumu farkettim.

tek bir yazım silinmemişti, tek bir yazımda küfür yoktu, tek bir yazımda hakaret yoktu ve tek bir yazımda kur'an'a hakaret edecek bir kelime yoktu. neden atıldığıma dair soru sorduğumda "provokasyon yaptın." dediler. neyin provokasyonu, dedim "müslümanlara salladın." dediler. 2 gün önce solculara sallarken gülüp eğleniyordunuz nedir fikrinizi değiştiren diye sordum "sana açıklama yapmak zorunda değiliz, 10 gün çaylak kalacaksın." dediler.

nolyurouz lan? hiç kimseye hakaret etmemişim. hiç kimseyi küçük düşürmemişim. noluyoruz? ateistlerin ahlaksız varlıklar oluşundan başlıklar varken. emo başlığının altında 200'ün üstünde emolara edilen küfür varken, serdar ortaç dinleyenlerin mallığından bahseden yüzlerce yazar varken benim başlıklarım niçin bu kadar battı? merak ettim, cevap bulamadım.

anladım ki uludağ sözlük moderasyonu kurallara göre değil, keyfe geder duruşuyla çalışıyor. emolara karşı kuralları ihlal edebilirsin, serdar ortaça ya da ateistlere karşı da hakaret etmek serbest. ama iş müslümanlık aleyhinde yazı yazmaya gelince, tıpış tıpış yollarlar seni burdan. mantık tamamen böyle çalışıyor.

neyse, bu günü beklemek üzere çaylak halimle dolaşmaya başladım ve bu sefer de müthiş zeki, entelektüel yazarlarımız nickaltıma kusmaya başladı "çaylak oldu mnskyiim" diye. bazısı küfür edip çaylak yapıldı, bazısı küfür etmiyormuş gibi yapıp nickaltıma egosunu kustu. birisi de çıkıp "bu adam tek kural ihlal etmedi. düşüncelerini sevmem, ama doğruya doğru burda bir kural varsa doğru uygulanmak zorunda." demedi. çünkü hepsi ikiyüzlüydü. kendi düşüncelerine ters gelen insanları bulundukları ortamdan silmek onlar için en önemli olandı. nasıl bir haksızlıkla silindikleri mühim değil. yok olsun, kurala sokayım, o yok olsun. başka bir şey istemiyorum, o yok olsun. düşüncelerini görmek istemiyorum, böyle düşünen birisinin var olmasını istemiyorum.

evet, yeterince güzel gördüm. moderasyonun çalışma prensibini ve sözlük yazarlarının ego kusuşunu. "müslüman değil bu, hiç hoşuma gitmedi." mantığıyla yazar uçurup "hiç sevmiyorum düşüncelerini, kuralları boşver uçurulduysa ne mutlu bize." mantığıyla ego kusmak midemi bulandırıyor.

ümit ediyorum ki en kısa sürede uludağ sözlük kurallarının tamamı silinip "keyfimize uygun yazılar yazmazsanız uçurulursunuz." isimli tek ve net bir kural koyulur.
yine olmayan bir durumun aynı yazar tarafından varmışcasına zikredilmesi.
-arkadaşım, ayni yaziya entry giren senin

--spoiler--
etrafımdaki gerizekalıları öğrenip gülüyordum ki
--spoiler--

dedigin insanlardan biri de benim, eger amacın ortaligi karistirmaksa, bu iste fena degilsin bu belirteyim öncelikle.ama sen hakkaten bu sözlügü sindiremeyen, burada ne yapildigini anlayamamiş bi insansin bundan fazlasini hakediyorsun lakin; buralardasin.allah akil fikir versin diyorum sana.

edit:esine dostuna da söyle onlar da eksilesin.
- abi uludağ sözlük çok riyakar.
+ çık git oğlum o zaman girme bir daha sözlüğe.
- haa oluyor mu öyle?
-uludağ sözlüğün yaptıgını duydun mu
- eden bulur

(bkz: ne ekersen onu biçersin)
kapı açık arkanı dön ve çık durumudur,yani madem haksızlığa ugradıgını düşünüyorsun ne diye halen burdasın sendromu.
(bkz: uludağ sözlük çaylak açılımı)
kesinlikle ikiyüzlülük var: yazarlık düşürmek olmaz. yazar olurken aklınız neredeydi
arkadaşın düşüncesini savunmuyor olabilirim ama insan olarak saygı duymak zorundasın ancak doğrudan kişilik haklarına saldırılırsa o zaman işin rengi değişir zaten. özelde bana yollanan mesajlara bakın ondan sonra hala o kişiler yazarsa yazıklar olsun sizin modületörlüğünüze demek hakkına sahip oluyoruz kanımızca.
işinize gelirse...
ikiyüzlü yazarların hala "ne ekersen onu biçersin." tadında yaklaştığı şey. halbuki, bugün kendilerinin içerisinde hakaret olmayan bir entryleri "ağır argo, hakaret, küfür" sebebiyle silinse. ortada hiçbir neden yokken çaylak durumuna düşseler muhtemelen aynı tepkiyi verecekler.

ancak bu olaylar, kendi düşüncelerine ters birinin başına geldiğinde "hak etti şerefsiz." şeklinde yaklaşıyorlar. yazık, ikiyüzlülüğünüze yazık.
(bkz: uludağ sözlük çok rerörerö)
durumu açıklığa kavuşturalım:
(bkz: argo entry görünce utanan moderatör/#6236054)
yazdıkları doğru olan ya da olmayan, ama bu yazdıkları yüzünden; -beğenmiyosan git-, -tüü, bak hala konuşuyor-, tepkisini hak etmeyen yazarın sözlük hakkındaki yorumudur.
--spoiler--
türk futbolunun en büyük futbolcusuymuş.

götümle güleyim. futbol izlemeyen adamlar da futbol yorumu yapmaya başlamış anasını satayım.

büyük türk futbolcusu görmesek inanacağız, hadi bizi bırak birlikte çalıştığı 4 tane büyük hoca bile mi göremedi türk futbolunun en büyük futbolcusunu?

konuşmadan, yazmadan önce düşünmek insanlık gereğidir. hayvanla aramızdaki fark düşünmemizdir, bir eylem yapmadan önce tartmaktır, değerlendirmektir. ama ağzı olan konuşunca. neyse ya, en büyük futbolcuymuş türk futbolunun hehehehe.
--spoiler--

yukarıdaki entry'nin küfür, argo, hakaret gerekçesiyle silinip sözlükte dolaşan milyarlarca küfürlü entry'nin olduğu gibi kalması. "kuranı çökerten 5 gerçek" başlığı sebebiyle çaylak yapılmam ancak emo başlığının altında emo'lara 200'den fazla hakaret edilmiş olması, ateistlere ahlaksız denmesi bla bla bla.

işte iki yüzlülük budur sanırım.
tamamen alakasız bir insanın olaya "hadi tatlıya bağlayın, baklavalar geliyor!" demesi durumunda çökmesi.
yılmaz morgül'ün tepkisiyle büyüyen ikiyüzlülüktür.

http://www.youtube.com/watch?v=xJi7ZrYcFU4

nedir bu ikiyüzlülük?
(bkz: polemiğe açık entry girmek sonra da defolup gitmek)
Adam ateistlerin sığır olması diye başlık açıyor bunlar trene bakar gibi bakıyor. Aynı başlığı ben müslümanlar hakkında açsam öyle oturacakmısın yerinde. Iki yüzlülüğün arlanmaz hali.
(bkz: mekkede doğmuş en şerefsiz insan)
tabi canım.
Zaten sabahtan akşama kadar sol framede
''türbanlı orosbular''
'' müslümanların mal olması ''
'' müslümanların pedofili olması''
'' allah gavat mı ? '' gibi başlıkları açanlarda mormonlar zaten.