bugün

kendime oy basıyorum. yarın karmam ulu olursa şaşırmayın. *
(bkz: eksik ama evet)
yazarların oylama yapmasından ümidi kesen yönetimin son çare okurlara yönelmesidir.
eski köye yeni adet.
yazarlardan bazilarinin sirf kendini oylamak icin feyk hesap aldiklari bir sozlukte isin b.kunun cikacagina emin oldugum olay.

ha bak! mesela karmaya etki etmesin, sadece arti oy butonunda gorunsun, hatta bilelim hangisi okur hangisi yazar oyu iste o zaman sahane olur. ama bu sekilde malesef cok sacma.
şuan gelişmeler bölümüne gelen bildirime baktığımda gördüğüm kısımdır . fakat okurlar sadece + oy verebiliyorlar .

yalnız bu şekilde herkes kendine oy verebilecek . biraz önce denediğimden biliyorum . ama hoş değil yapmayın siz
milletin çıkış yapıp kendi entrylerine oy vermesine yol açacaktır.
güzel bir yeniliktir. şukularınızın bol olması dileğiyle...
yazarların oy vermemesi sonucu ortaya çıktığına inandığım uygulama entryler oylanmıyor iyi mi kötü mü ne bok yazdım bilemiyorum diye az yazmaya başlamıştım.
biz bu uygulamanın (bkz: amına goruk bülent başgan)
okurların "şah" iken "şahbaz" olmalarıdır.

oy verirlerse ekime vermezlerse sikime kadardır ayrıca...
suistimal edilmeye açık bir durumdur.
bana oy verirseniz size sözlüğe mod yapıcam.
okurlara itafen
-sayın savcım bakın sözlükte ne yazmışlar.

+vay vay vay...iktidarı resmen eleştirmiş bu adam yahu.

-evet sayın savcım, gözaltına alalım mı?

+alın.

-ama arzu ederseniz eksi oy da verebilirsiniz.

+yaaa. ama ben orda yazar değilim.

-olsun, artık okurlar da oy verebiliyorlar sayın savcım.

+vay anasını. iyiymiş bak bu. kimdi bu sözlüğün sahibi?

-zall. zall yapmış bunu.

+afferin ona.
yeni ve hoş bir uygulama, fakat sadece (+) oy verebilmeleri garip olmuştur kanımca.
şimdi daha fazla tribünlere oynanacak...
karmaya etki etmemesi gereken uygulama. görünsün artı oylananlarda okurların oyladığıda görünsün o zaman çok şukela bir uygulama olur. zaten okuyan okur 3 gün içinde yazar olabilir. şike olarak gelecek karmaya karşıyız.
geç bile kalınmış uygulamadır.
sadece + oy verebilmeleri biz yazarlar için iyi bir uygulama. artık dışarıdan adam çağırıp bol bol beğendirtiriz entrylerimizi.
güzel bir gelişmedir kanımca. sonuçta okurların da oy vermesi, en azından beğendikleri entry i artı oylaması güzeldir.

fakat daha yeni bir uygulama olduğu için eksikleri de olacaktır muhakkak. misal, karmaya etkisi. bunun çok zor bir şey olacağını zannetmiyorum. karmaya etki etmemesi ayarlanırsa sorun kökten çözülür.

he diyeceksiniz ki o zaman neden okurlar oy veriyor bir boka yaramayacaksa. şöyle diyeyim, sözlükte ayrı bir istatistik oluşturulması gerekir bu durum için. " okurların en beğendiği entry" veya yazarın ben butonunda " okurlar tarafından en beğenilen entryleri" gibi istasitiklerle bu durum tatlıya bağlanabilir. sevgi, barış, kardeşlik sağlanabilir.

şimdi şöyle bir durum da ortaya çıkartıyor bu, yukarıdaki yazar arkadaşlar da bahsetmiş; eşe dosta entry oylatma...

zaten bu oylama bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır. " anan zaaaa xd xd xd" tarzı bir entry, haftanın en beğenilenlerine giriyorsa, zaten bu apaçık ortaya çıkar. biz de mal değiliz yani bir entry nin ne kadar çok beğenilip beğenilmeyeceğini az çok tahmin ediyoruz. panik yapılacak bir durum yok ortada. bir entry nin okurlar tarafından oylandığını belirten bir işaret de konursa, ne bileyim şukela işareti ": )" ise, okur şukelası da ":okurşukelası:" falan yapsınlar. ( lan aklıma işaret gelmedi)

sonuç olarak güzel bir gelişmedir ve üstesinden gelinemeyecek bir şey değildir. bu panik nedir onu anlamadım.
karmayı etkilememesi durumunda güzel sayılabilecek bir uygulama kanımca.yoksa işin cılkını çıkarırlar şikenin dibine vururlar.zaten şike yapmak revaçta sözlük içine kadar girmesin bari arkadaş.ayrıca şunu da eklemek istiyorum;
(bkz: peki okur da bizi görecek mi)
zall ın bugün gelişmelerden duyurduğu durumdur. telif hakkı da istiyorum ayrıca. 2006 yılında demişim lan ben bunu (#805689). aahahhaa. her oylama yapan okur başına ücret istiyorum. avukatlarım kapını çalabilir zall kuzum. akljflksjglakdfh
Güzel bir gelişme.
"kanka şu linkteki yazıma artı oy versene yaa" gibi söylemlerin çok duyulacağı durumdur. başkalarının düşüncelerine saygılıyımdır her zaman, ama okurların da oy verebilmesi yazar kalitesini belirlemede ölçüt olmayacaktır. girilen entrylerden hangisinin daha kayda değer, önemli, okunması gereken vs.. olduğunu anlamakta sorun teşkil edecektir diye düşünüyorum.
okuduğuna oy vermeme hastalığı var uludağ sözlük yazarları genelinde. e zaten çok az oylama yapıyorladı, şimdi kendilerini oylamaktan diğer entryleri oylama zahmetine hiç girmeyeceklerinin göstergesi olabilir. aslında güzel bir gelişme fakat ilk güzel olacak bir şeyin açığını bulma alışkanlığımızdan pekde güzel sonuçları olacağını sanmadığım yenilik. tüm okurlara şimdiden hayırlı olsun.
demokratik uludağ sözlük okurları için bunu da yaptı.
zall'ın yeni icadı. sözlükte yaşanan şuku artışının sebebi olabilecek nitelikteki gelişme.
--spoiler--
15 temmuz 2011 - selcukalone - altıncı nesil yazar - karma 440.

17 temmuz 2011 - selcukalone - altıncı nesil yazar - karma 1659.

nasıl mı?

internet kafem var dostum.

-çocuklar şu siteye girip bana oy verene yarım saat kantır.
+girin lan girin girin.
--spoiler--