bugün

aramızda anneler, ne bileyim kadın doğum uzmanları ve şu lanet olasıca ultrason fotoğrafından bir sikim anlamayan baba ve baba adayları vardır.

kim ne derse desin şu ultrason fotoğrafını yorumlamak için doktor olmak şart...

bir de en az doktor kadar anlayan, gören, yorumlayan anne ve anne adayları var. işte konumuz bu kişiler.

şahsım iki kez baba olmuş, onlarca ultrason fotoğrafına maruz kalmış, anlamadığı halde anlamış numarası yapmış biri olarak bu çilenin yaşanmaması için hemcinslerime öğütler vermek isterim.

yakın zamanda yani ikinci kızım doğmadan evvel biz de eşimle defalarca doktora gittik, geçen diyaloglar;

doktor: evet bu burnu, bu çükü ama olmayabilir, erken daha, kafa çapı 40 mm evet, gelişimi haftasına uygun, kilo normal...
eşim: ersoy bak bak, çükü dedi, o çıkıntı çük mü ?
doktor: yok duygu hanım o burnu.
eşim: buradan ters duruyor, yatıyorum ya ondan, çıktısını alabilir miyiz ? ersoy bak bak, ne şeker, gözlerine bak.
doktor: hanımefendi gözleri değil onlar, daralıp genişlemeden oluşan karın boşluğu noktaları.
eşim: çok şeker...

çıktıyı alıp eve gidiyoruz, giderken yolda eşim:

- bak bak, görüyor musun ayakları bunlar.
+ ayak evet, parmakları belli olmuyor ama.
- olur mu ? şunlar da parmakları.
+ sen onlara gözleri demiştin, sonra doktor boşluk dedi...
- olur mu canım saçmala şimdi.
+ çükü nerede ?
- şu olması lazım.
+ burnu dedi doktor ona...
- kesin değil dedi ama ya kız olursa ?
+ sağlıklısı olsun, kız erkek hiç önemli değil.
- ellerine bak aman yarabbim, kıyamam.

eve gidiyoruz, baldızlar, kaynana herkes bakıyor fotoğrafa, türlü türlü yorumlar, yok orası eli, yok bu çükü, aman gözleri de maşallah, nazar da değmesin inşallah...

bu ultrason fotoğraflarından ben bir sikim anlamıyorum aga, bu kadar doktor da boşuna okumuyor bence, şu fotoğrafları yorumlamak, ölçmek, anlamlandırmak, cinsiyet belirlemek bildiğin zor iş.

işin eğlenceli tarafı ise doğum sonrası dönen muhabbetler oluyor.
(bkz: ultrason fotoğrafına sahip olmak için anne olmak)
- çok realist çalışmışız mahmut.
+ aynen hanım, tadı damağımda kaldı.