bugün

turistlerin yoğun olduğu yaz döneminde bilet kuyruğunun oldukça uzun olduğu floransa' daki sanat müzesi.Palazzo Vecchio' nun hemen yanında yer almaktadır. akşamları önünde müzik yapan insanlara rastlanır ve oldukça eğlencelidir. bir dönem sabancı müzesinde koleksiyonları ve tarihleri sergilenen medici ailesinin sarayı olan palazzo vecchio'nun hemen yanında medicilerin yönetim ofislerinin yer aldığı binadır. Dünyanın en güzel ve en önemli müzelerinden biri olan uffizi çok zengin bir resim, çizim ve baskı koleksiyonuna sahiptir. 14. yüzyıl sanatçıları Cimabue, Giotto ve Simone Martini çalışmalarından 15. yüzyılın seçkin sanatçıları olan Botticelli, Della Francesca, Leonardo Da Vinci'nin eserleri ve geç Rönesans ressamlarından Raffaello, Michelangelo, Correggio, vb. sanatçıların yapıtlarına kadar bir çok meşhur esere müzede rastlamak mümkündür. Bu güzelliklerin yanısıra 16. ve 17. yüzyıl Flemish okulunun olağanüstü güzellikleri de müzede sergilenen diğer eserler arasındadır.
benim icin ayri bir anlami olan venüs'ün dogusu nu görmek icin önünde 1.5 saat bekledigim, floransa'da (firenze) bulunan müzedir. ama degmisti! italyan rönesans ustalarindan botticelli'nin primavera (allegory of spring) ve the birth of venus'ü müzenin ilgi odaklarindan birkaciydi.
300mt kuyruk. bilet almak için önceden rezervasyon yapabiliyormuşsun ama nereden bilemedim. gidilmesini kesinlikle önerdiler. ben giremedim bari yol göstereyim.