bugün

kesinlikle düşünülenden çok az olan insan örneğidir. hemen hemen her üniversite öğrencisi en az bir kere o fuardan kitap çalmıştır. bazı kitabevlerinin de buna özellikle göz yumduklarını düşündürtür.

Edit: kavram karmaşası
doğru olanı yapan insandır. çalınan ne olursa olsun çalmak denilen kötülüğün başlangıcına neden olduğundan zaman geçtikçe maddi şeyler bir yana aşk, vakit, sevgi, saygı çalma potansiyeli olmayacak vicdanlı kişidir.
normal insandır o.

(bkz: kişi kendinden bilir işi)
bir insan tipi.

çalmak hoş bir eylem değildir.
kitap çalmak adeta kutsallaştırılıyor.
hele fuarda çalma rastgele.
torba dolusu kitap getirir bırakırlardı.
göz yumardım çaresiz.
bir gün baktım bir yemek kitabı albenili,
sordum bu ne dedim
çocuk mahcup, sorma abi ya.
evet o benim. hep istemişimdir. sırf kitaba saygımdan yapamamışımdır. yanılıyor da olabilirim tabi.
içine dahil olmadığım güruh. öyle al beni diyordu ki aksini yapamadım. fakat hayatımda yaptığım ilk şey olduğundan akabinde bir yere oturup karadenizde gemileri batmış gibi suratımı asmamı unutamam. resmen vicdanen cebelleştim. işte o an hem iyi bir insan olduğumu düşündüm hem de insanın doğasında var olan kötülüğü.
insanda birden çığ gibi yükselen hepsini birden alma dürtüsü insanı çileden çıkarıyor. bir de şey yok mudur akabinde bunu fuarda bırakmayıp bujiterideki ojelere yan gözle bakmak falan... yok yok o kadar uzun boylu değil. kaka davranış bunlar!
ha zorunlu ve insanı rahatlatan tanım : geleneğin dışında davranan insandır. bir de çalmak değil aşırmak... suçu hafifletelim, gelenekselleştirelim fuar falan deyip geçiştirelim.. yoksa bir muharrem hüsnü kuruntusuyla dostoyevski semalarını ziyaret edeceğim.
bizden değildir.
(bkz: sen yenisin galiba) *
doğruyu yapandır. ayıp yapmayın öyle şeyler.
çalmanın ne demek olduğunu bilen insandır. henüz o kadar yozlaşmamıştır başkalarına saygısı vardır.
auto show bile yapmadik kitapta mi yapalim cemaat ayiptir.
bu kişinin tersi ise her fuarda bir şey çalar. boat show da kamyona yükleyip tekne de çalar, auto show da araba, mobilya fuarında kanepe, takı tasarım fuarında takı ya da manken çalması ihtimali olan kişidir.
namazlı niyazlı allah'tan korkan biridir.
boat show fuarında yat ve tekne çalamayan insandır.
bir kitabı değiştirmek için elime aldım ve diğerini yerine koydum kimsenin ruhu duymadı. onu yerine koymayadabilirdim. bence bir çok öğrenci kitap çalıyor bu fuardan. çünkü hem dana kadar hem de ana baba günü bi fuar bu.hem de itin öldüğü yerde mübarek.
o kitabı okumayıp bilgisiz olmayı tercih eden insandır. zira bilgisizlik hirsizliktan daha kötü birsey değildir.
Kitap çalan öğrenci başarılıdır, kalitelidir.

Tebrik ediyorum evladım. Yeter ki Kitap çal.