bugün

ana dilinde savunma yapmak
ana dilinde tedavi olabilmek
ana dilinde eğitim alabilmek...
şöyle karşıdakine ağız tadıyla naber lan kıro diyememek.
almanyada calisan kurt vatandaslar oradada boylemiymis acaba ? diye sormaktan alamadim kendimi... bu memlekette herkesin bir hak sevdasi var zaten ben turk vatandasiyim amerikan vatandaslari benden daha cok hakka sahip dersek nolcak simdi al bide burdan yak...

edit: amerikan vatandaslari.
öyle bir şey yok, öyle bir şey yok uydurmayın g*tünüzden.
düşünüp düşünüp bulamadığım haklardır. Bu ülkede cumhurbaşkanı bile olabilmiş bir halk hangi eksik hakkını istiyor acaba?
(bkz: yaşama hakkı)
hak hukuk ile isleri olsaydi durum buralara kadar gelmezdi zaten.
her hakkı vardır kürdün. ulan iranda suriyede kürtleri insan yerine koymuyorlar.gelen kovuyor giden kovuyor türkiyeye sığınıyorsunuz.bide törköyödö yöşömö hökkö yök diye ağlıyorsunuz.
devletin bize bakmayip kurde bakmasi.*
Kürtlerde olup türklerde olmayan haklar şeklinde sıralanması gerekir.

- yeşil kart
- beleş elektrik
- mağdur edebiyatı.
Mal olma hakkı. Evet, kürtler bu hakka sahip değildir. Bu yüzden de devletin sikine hemen domalmazlar türkler gibi.
Nihayetinde iki toplum da birbirinden yok edilesi olsa da kürtler devlete "benim devletim " değil de "mecburi devletim " gözüyle bakar. Böyle ince bir ayrım vardır.
türk ulusunda kürt'e yer yok.

yaşasın milliyetçi türkiye!
Soz konusu haksa Yoktur pek. Ama turklerde olup kurtlerde olmayan sorumluluklarin basinda fatura odemek geliyor.
Bizden çok hakları var hemde bizim ülkemizde.
(bkz: anadilde eğitim hakkı)
fatura ve vergi ödemek.
pkk sempatizanı sınav gözetmenleri sayesinde çalışarak üniversitelere girebilmek.
Asalet.
Doğuya seyahat edememe hakkı.
birebir dövüşme özgürlüğü.
"Ülke ikiye bölünsün" demek hak değil, hainliktir.

Türk, kürt, laz, çerkes bu ülkede herkes aynı hakka sahip.
vergi ödemek, elektrik borcu ödemek. Devletin bize bakması(!).
yoktur. bu ülkenin resmi dili türkçedir. bu ülkenin vatandaşlarının anadili türkçedir.

bu ülke yobaz isyancılara, kürtçü isyancılara, rumlara, ermeni çetelerine, ingilizlere, fransızlara karşı savaşarak kuruldu.

bu feyizli ülkede türklerden başka kimsenin etnik hakkı yoktur.(ayrıcalık isteme vs.)
ne balık hafızasıyla, ama ne de geçmişte olan ama artık çözümlenen konuları sürekli gündemde tutarak sağduyulu bir şekilde irdelenebilecek hassas bir konu. insan hakları bağlamında ve herkesçe makul ve hoşgörü ile yaklaşılırsa mesafe alınabilecek bir konu.
Ulan hala anadil diye zırlıyolar, gidin almanyaya orada yaşarken başka dil konuşmana izin veriyolar mı bi bakın bakalım.
Dünyanın en gelişmiş ülkelerine gidin oralarda da toplum içinde anadilini değil oranın resmi dilini konuşmak zorundasın çünkü toplum kurallarına göre toplumda yaygın olmayan dili konuşmak kulaktan kulağa konuşmak gibi diğer insanların anlayamayacağı bi şekilde konuşmaktır ve bu yüzdende toplum içinde herkesin bildiği dil konuşulur, git evinde köyünde kürtçe konuş ama bizim yanımızda bizim dilimizi konuşmak zorundasın kimse kusura bakmasın.