bugün

türkiye'de bir işten emekli olan ve aylık maaşı ortalama 800 lira olan emekliler ile avrupa'da bir işten emekli olan ve aylık maaşı ortalama 4 bin euro (yaklaşık 8000 lira) olan emeklilerin karşılaştırılması.
avrupanın emeklileri her ay hangi ülkeye gitsem kaygısında iken, türk emeklileri ayın sonunu getirme derdindedir.
avrupa'nın emeklileri turist olup farklı farklı memleketler gezer, bizimkiler çoluğunu çocuğunu okutabilmek için iş ararlar.
nasıl iştir. avrupalı emeklilerde o parayla geçinemiyorlar. *
avrupa'nın emeklileri için (bkz: rahat yaşamak)
türkiye'nin emeklileri için (bkz: sürünmek)
Seviye farkı efendim!

Yata yata çalışanlara bu kadar para!

Babam da emekli ona göre!

Gerçekler acıdır!

(bkz: Emeklinizi de alın gidin lan)
(bkz: avrupa da yok böyle bir şey)
avrupalı emekli olur. yurdum insanları ile yasayla desteklenmiş olarak anca mezarda emekli olur. öldükten sonra gelicek paranında ta mına korum ben.
avrupa emeklileri emeklilik maaşını gelir burada tatilde yer, türkiye'nin emeklileri bırak orada tatil yapmayı vizesiz alınmaz.
şahsımının emekli maaşını almak için kuyrukta bekleyen avrupalı emekli temalı bir tek habere rastlamamasına rağmen, emekli maaşını almak için kuyrukta can veren türk emekli temalı haberlere rastlamasıdır.
ayrı ayrı yerlerde, toplum içinde aynı statüde fakat yaşam standartı farklı olan iki güruh. hiç emekliler üzülmesin efendim. hiç hakları yok. ak partinin bu kadar çok oy almasının sebebi onlardır! seçimin kaderini değiştiren üç grup var;
1-çiftçiler.
2-işçiler
3-emekliler.
bu üç grup su götürmez bir gerçekle ak partiye oy veriyor ve sonra üzülüyorlar.*
(bkz: ve şimdi tezatlar)
avrupalı emekli olur, bizimkiler anca emeklemekle yetinirler.
birisinin elin memleketi türkiye'de hayatını devam ettirebilecek kadar parası varken, diğerinin kendi memleketi türkiye'de hayatını devam ettirebilecek kadar parası yoktur. hiç olmamıştır. * *
türkiye'nin çalışanları ile avrupa'nın çalışanlarından çok farklı sonuçlar sunmayacak olan karşılaştırmadır.

alım gücü değişmedikten sonra ha çalışmışsın ha emekli olmuşsun ne değişir?
avrupa' nın emeklilerinin türkiye seyahatlerinde, yurdum güzelliklerini her bakımdan sömürmesi esnasında, bırak gavur bir memleketi istila etmeyi, ev kirasını zor denkleştiren ülkemiz emeklilerinin göz göze gelmesi esnasında yaşanan yüksek gerilim hattı.
birisi 3 çocuk yapar bin lira kazanır.

biris 1 çocuk yapar beş bin lira kazanır.
dünyanın hiçbir ekonomisinde * emekli olmuş insanlar balbörek yaşamaz. batılı ekonomilerin tamamında sosyal güvenlik sistemleri insanları daha iyi yaşatmak için değil, ticari bir fon oluşturup bir üretim aracı olan "insan"ı yeteri kadar *yaşatmak için kurulmuştur.
bunu bilmeden yorum yapanlar ise ileriki yaşlarında emekli olduklarında çok şaşıracaktır. çünkü 100 yıl geçse bile hiçbir ülkede emekliler daha iyi yaşamayacaktır.
avrupanın emeklilerinin bizim emeklilere abi ya da abla diyeceği kadar yaş farkı olması en önemli farktır...ayrıca bizim emeklilerimiz tekrar başka bir yerde işçilik yapmak zorunda kalırlar fakat avrupadakiler işyeri açarlar ve patron olurlar...bizim emeklilerimizin maaşları çok kısa bir süre sonra çocuklarına yetim maaşı olarak kalır...avrupanın emeklileri o parayla uzun yıllar yatırım yaparlar... ve bunun gibi daha bir çok fark...
türkiyenin emeklileri genelde çökmüş kendilerinden geçmiş bir haldedirler. avrupanın emeklileri, sanki daha yaşayacak bir o kadar daha ömürleri varmış gibi dinç ve gençtirler. bu farkın da ekonomik nedenlerden kaynaklandığını bilmek gerek ayrıca.
Avrupa'nın emeklileri yeni model sıfır araba alıp 10.000 km de satarak 2.el piyasasının ucuz ve temiz araba ihtiyacını karşılarlar. Türkiye emeklileri arabayı rüyalarında görürler.
birisinin emeklisi ülke ülke gezer, keyfine bakar. diğerinin emeklisi yaşamını sürdürebilmek için ülke ülke gezen diğer emeklilere bir şeyler satmaya çalışır. yurdum emeklisinin tek geliri emekli maaşı ise zordur hayat, o yıllarca didinip çalışan emekçi için.*