bugün

anlaşılması zor bir durumdur.

kötüleyen insan ya yabancı ülke vatandaşıdır ya da türkiye'nin iyi olmasını istemeyen vatan hainidir.
büyüme diye bir şey olmadığı için kötülenmektedir.
zengin daha çok zengin, fakir ise hala aynı fakir olduğu içindir.
başbakanımızın söylediği 'eskiden kişi başı gelir şu kadar şimdi bu kadar' gibi sözler karın doyurmuyor. çünkü cep hala boş. allah'a şükür elimiz, ayağımız tutuyor çalışıyoruz ama ekonomi iş dünyası'nın patronları için iyi, yandaşlar için iyi ama gariban için kötü.
büyümenin halka yansımamasından dolayı olabilir mi kamil kardeş.
herkes kendinin ne kadar büyüdüğüne baktığı içindir.
bir tarafımıza giren kazığın gün be gün içimizde büyüdüğü doğrudur. kötüleyenler bunu hazmedemeyenlerdir.

- neyse ki halinden memnun anal sevicileri var. onlar da olmasa herkes kötülerdi.
yunanistan, portekiz ve ispanya örneği karşımızda durduğu için.

aynen bu ülkelerde geçmişte uzun bir dönem aslında hiç haketmedikleri büyümenin kurbanı oldular bugün.

ekonomik büyüme her koşulda iyidir diye düşünmemek lazım. balon diye tabir edilen dengesizliklere zemin hazırlama gibi yan etkisi de var. ayrıca iş aleminde bile bazı işadamları için " çok büyüdü yakında batabilir " dedikodularının zamanla nasıl acı gerçeğe dönüştüğüne tanık olduktan sonra bu kadar hükümet goygoycusu olmak akla ziyandır.
Kardesim ben anlamıyorum bu büyüme halka yansımadı, yok zengin daha zengin oldu fakir daha fakir vs muhabbetlerini. Kardesim bu turkiyeye alakalı bı durum degilki. Dunyanın kanunu bu. Her zaman işçi çalışır, patron kazanır. Bu böyledir. Doğru değil tamam ama böyle iste yapacak bisey yok.

Hükumet olanca vergiyi yüklüyor zenginlere. Lüks sayılabilecek en ufak hizmette bile bı ton vergi var. Hala diyorlar ki yok zengin daha zengin fakir daha fakir olmuş. ulan istanbul sokaklarında bakıyorum her yer lüks araba kaynıyor. E-5 e bı bak bakalım kaç tane görüyorsun renault12, broadway tarzı mütevazı araba. Yok yok. E hani fakirdi herkes? Azcik adam olun adam. Dürüst yazın. Tarafsız yazın.
bunu yapan insan şizofrendir, çünkü olmayan bir şeyi kötülemektedir.
Çoğu yazarın bir yazarın attığı martavallara inanmaması, gerçekleri bilmesinden kaynaklanmaktadır.

Türkiye'nin büyümesini bir partinin propagandası amacıyla kullanmak isteyen bu yazar, artık bu niyetini saklayamamaktadır, eksileyen yazarlar da durumun farkındadır.
sebebini uzun uzun yazmadan kısa bir sözle anlatacağım nedendir:

bana faydası olmayan kilisenin papazını sikeyim.
götümüze girenin de büyümesidir efendim. evet bildiğin giriyor lan işte. ne zaman ekonomi büyüdü türkiye büyüdü türkiye aslan türkiye kaplan dendiyse bakıyoruz inceden inceden biraz daha giriyor. büyümesin arkadaşım böyle büyüyecekse büyümesin ya. savunanlar da bi siktirsin gitsin artık mal mıyız lan biz ? ekonomi büyüdü diye mi bir memur zammını 6 ay geciktirdiler, bir de üstüne taşşak geçer gibi bir zam verdiler ? bir zam 6 ayda karara bağlanamaz mı yahu ? milletvekillerine gelince gözünü bile kırpmadan bir gecede hemen 2000-2500 tl zam geliyor ama. memur zammı sadece küçük bir örnek. bu mudur yani ekonomik büyüme dedikleri ?

neymiş efendim halka yansımıyor diyenleri anlamıyorlarmış da her yerde lüks arabalar varmış da bilmem ne. bu nasıl bir zihniyet arkadaş böyle bir düşünce tarzı mı var ya ? iyi o zaman dışarda ne kadar çok araba varsa o kadar siksinler milleti. herkesin ayrı ayrı arabasının olduğu zengin aileler de var, hiç araba sahibi olamamış aileler de var, yıllardır çalışıp biriktirip üzerine biraz da kredi çekip araba sahibi olan orta sınıf aileler de var. dışardaki arabalara bakarak mı vatandaşın gelirini giderini belirleyecek bu devlet ? ee olmayanın suçu ne peki ? masal anlatmayın kardeşim doyduk masallara ya. lan yazık günah be. bunları bizzat yaşatanları da, bunda emeği geçenleri de allah nasıl biliyorsa öyle yapsın.
(bkz: iyi uykular)
özelleştirecek kurum kalmadı denilebilir.
uydurma haberciliğe verilen tepkidir.
memur maaşlarının büyüme döneminde hala zamlanamamış olması, farklarının 7. aya gelirken bile hala yatmamış olması ,kredi kartlarındaki devasa artış oranları,icra davalarının artmış olması... daha var sayayım mı ?
türkiye nin ekonomik büyümesinin kötülenme nedenini, dış borcun ya da cari açığın fazla olması ile açıklamaya çalışan üstün zekalılara (!) küçük bir örnek vermek istiyorum;

sen bir bakkalsın ticaretin yıllık 100.000 tl borcun 10.000 tl

sen bir süpermarketsin ticaretin 5.000.000 tl borcun 50.000 tl

sen bir grosmarketsin ticaretin 50.000.0000 tl borcun 500.000 tl

ekonomi büyüdükçe borcun önceki yıllara göre büyümemesi sihirbazların bile yapamayacağı bir şeydir.
objektif bakamamak.