bugün

Kesinlikle ülkesini düşünmeyen insandır. Hiçbir geleneğine göreneğine saygı da olmaz. Var böyle tanıdıklarım.
yerleşme ihtimali yerleşeceğim diyen insandan daha düşüktür.
haklı insandır. akp ye oy veren %50 lik kesimle yaşamak istemeyen insandır.
Türkiye'deki haksızlığa, adaletsizliğe tanık oldukça benimde içimden geçirdiğimdir. Lakin ben gideyim de ortalık puşt'a mı kalsın, gitmem mücadelem daimdir...
olabilir eğitim için yurt dışını seçiyorsa mantıklı insadır.
kişinin kendisine kalmış bir seçimdir. ancak genelde o planlar gerçekleşmez. asilik olsun diye kenarda tutulan ve gerektiği yerde kullanılan cümledir.
çok üzerine gidilmemesi gereken insandır. ilk fırsatta kaçıcam çünkü*.
Yurt disini gormemis insandir. Yurt disinda ne bok varsa amk. Mis gibi ulkede yasiyoruz ve bunun farkinda olmayan insanlar var.
pasaportunu alıp yurt dışına yerleşmesine yardımcı olunası insandır.
ya cok parasi olan ya da daha once yurtdisina cikmamis ve parasiz olan kisinin soylemidir.

cunku cok parasi olan bilir ki, paranin turkiye harici yenilebilecek cok yeri vardir dunyada; git bir ulkeye, rahat rahat ye, ic gez!

daha once yurtdisina cikmamis ve parasiz olan arkadas ise bu ulkeden sirtinda bir canta ile baska diyarlara gitmeyi macera olarak gormektedir buyuk ihtimalle.

nereye gideceksin oglum parasiz?

o amerika sandigin yere cebinde sagdan soldan buldugun 100 dolar ile gitte, gor ebeninkini, iki hafta gecer gecmez buraya geri donmeye cabalarsin.

turkiye'yi savunmam, kosullari kotudur; ama yurtdisiyla kiyaslaninca artilari yok degildir pek cok ulkeye gore.

en basiti turkiye'de acliktan olecek duruma gelsen dahi illa karnini kismen doyurabilirsin.
disarda bu zordur, zaten multeci muamelesi gorursun , ustune de milletten ekmek dilenirsen daha beter hale gelirsin.

uyan o amerikan ve diger ulkelerde yasamak ruyasindan dostum!
turkiye de cografi sartlari, jeopolitik konumu disinda yasanmiycagini bilen insandir.
yerleşicem diye kelime kullanıyor ise zaten siktirsin gitsin.
türkiyeden değil türk insanından kaçan insandır.
başıma bir iş gelmeyecekse o benim.. lakin nereye giderim onu bilmiyorum, birinci önceliğim siktir olup gitmek..
sayıları günden güne artan insanlardır.
lakin yarısından çoğunun yerleşemeyeceği de bir gerçektir.
ülkemi seviyorum uğruna ölürüm ama insan hayatının önemsenmediği sadece oy olarak görülen bir ülkede yaşamak istemiyorum , buraya parayı kırıp gelirsen adam gibi davranırlar . dürüst şekilde para kazananları ezerler. . .
Mutluluğu huzur ve düzende bulacağını düşünen insan yanlışı..Eninde sonunda geri dönüş hayalleri kurulur. Çevremdeki çoğu insanda bunu gördüm.
Türkiye kötü ise daha iyi bir ülkeye gideceksin herhalde, vizen var mı koç denilesi insan? Daha iyi ülke ne yapsın lan seni, Dilko'yla dil kursuna gidip akşam bisikletle sarhoş taşı, biraz tatmin, biraz macera sonra kendine gelirsin.

Eskiden ben Şahin'e Doğan'a binmem diyen kızlar vardı, iyi de kızım Mercedes'i olan da seni almaz istediğini alır derdik. Hey gidi günler.
kaçtığı şey güzel ülkesi değil ülkededki genel cehalattir, kendi mutsuzluğunu diğerlerini yok ederek gidermeye çalışan agresif insanlarıdır, "inançsızım" diyen dünya sanatçısını yok etmek için kampanyalar açan, her gün 4-5 saatini adım adım trafikte geçirdiği halde çıtını çıkarmayan her şeye eyvallah eder hale gelmiş mantalitesidir.
haklı insandır. bunun da milliyetçiğini yapmayın allah aşkına. türkiye yaşanılacak yer değil. ha sürünürüm de vatanımı bırakmam diyen adam da var, bilemiyorum.
kim bilir belki de türkiye'yi mahveden insanlardan biridir.
tamam, şahsen ben de bir dönem yutdışında yaşamak isterim ama bu ülkemden vazgeçecek derecede olmaz, kimsenin de olmamalı.
türkiyeden kaçar çünkü; lgs'den sonra mülakata girmek istemiştir, torpil engeline takılmıştır.
türkiyeden kaçar çünkü; liseden sonra mülakata girmiştir, torpil bulamadığından elenmiştir.
türkiyeden kaçar çünkü; kpss'ye girmiştir, sorular çalınmıştır, geleceğini çalmışlardır.
türkiyeden kaçar çünkü; üniversite okurken uzun saçlı olduğu için ülkücüler tarafından dövülmek istenmiştir.
türkiyeden kaçar çünkü; namaz kıldığını, oruç tuttunuğunu kimseye söyleme ihtiyacı duymadığı için küpe takıp, barlarda takıldığını görenler tarafından dinsiz,imansız olarak görülmüştür.
türkiyeden kaçar çünkü; bu ülkesinin bir karış toprağında adalet olduğuna inancı kalmamıştır.
türkiye'de yaşacaksan annenin erkek kardeşleri olmak zorundadır. yoksa bir baltaya sap olamazsın bu ülkede.

Not: sap olma konusunda istisnalar vardır.
olayın milliyetçi platformda yorumlanmaması gerekir.

şahsen ben geleceğimin tamamen muamma olduğu bir ülkede yaşamak istemem.

--götünü yırtar 9 eylül üniye girersin. 5. sıradaki rektör atanır.
--halk oyunları topluluğunda diyarbakır yöresi oynuyorsun diye fişlenirsin.
--okuluna akp li vekil girmesin istersin karakolda sabahlar 3-5 de cop yersin. (ucuz kurtulmuşuz)
--staj yaparsın staj yaptığın yerler köküne kadar sömürür seni 3 kuruş yol parası bile vermezler.
--biraz çalışıp para kazanmayı harçlık edinmeyi istersin yapabileceğin tek iş garsonluktur saati 4-5 tl den.
--bütün sosyalliği arkadaşları sevgiliyi bi kenara bırakır kpss ye hazırlanırsın ama kul hakkı yiyiciler iş başındadır ve emeklerin bok olur.
--özel sektör denersin ama yine iş bulamazsın.
--baban işten çıkarılır ve 5 kuruş tazminatına göz dikilmiştir.
--bir kez daha kpss denersin ama yine aynı skandallar patlak verir ve başbakan çıkar der ki herşey temiz.
--6. sınıf dünya ülkesi romanyada bile pasaport kontrolünde türksün diye 1 gece havaalanında bekletirler.

kusura bakmayın da sikerim böyle yaşamı. bu benim son 5 yılımın özetidir ve inanın sadece özettir.

sen ey ''türkiye kötü yurtdışına yerleşicem'' diyen insan...beni de götür.
Büyük ihtimalle yurt dışını sadece filmlerden görmüş,yurt dışında herşeyin güllük gülüstanlık olduğunu, yurt dışında herkesin onu beklediğini sanan genç insandır. Hepimiz bu düşüncelere zamanında kapıldığımızdan kendisini iyi anlarız. Yurt dışına çıktığında where a u from sorusuna göğsü gururla dolu from turkey dediğinde bir osmanlı torunuyla konuşuyor olmasından dolayı karşısındakinden saygı ve hayranlık beklerken it oğlu itin bir osmanlı torunuyla değilde sanki 3 kuruşluk bir hindi ile konuşuyormuş triplerine girdiğini görûnce yurt dışı hakkındaki görüşlerinin değişme ihtimali çok yüksektir.
insanca yaşamak için daha insani koşullara sahip ülkeye göç etmektir.

mantıklıdır , nasıl kenyalı buraya gelmek istiyorsa ,bir türkünde isveç'e gitme isteği gayet normaldir.