bugün

görsel
görsel

doğru yola dönmenin zamanı gelmedi mi?
covid-19 salgınında çok tuhaf şeyler oldu ve oluyor. gelgelelim bunların hiçbirisi bu "vaka sayısı" tantanası kadar lüzumsuz ve bir o kadar da komik değil. test yaptığın kadar vaka bulursun. dünyanın en çok test yapan ülkesi abd 4.4 milyon test yapmis 850 bin vaka tespit etmis. yani? eger testler gercek anlamda "random", yani guzel ayarlanmiş nüfus örnekleri ile yapılmişsa hemen bu oranlara gore abd'nin tamaminda ne kadar insanin enfekte oldugunu, hangi yas, cinsiyet, etnik koken ve diger hastaliklarin da bunyede olup olmadigi anlasilir, degil mi? iste burada hatlar karisiyor. cunku test yapilan nufusun tum ulkeyi temsil edebilecek insanlardan olustugunu soylemek imkansiz. daha cok buyuk sehirlerde yapilmis. denecektir ki "e zaten vakalar ve olumler daha cok buyuk sehirlerde oluyor". bu dogru. ancak test edilen insanlar nufusun cinsiyet, yas ve diger farkli ozelliklerini tasiyor mu? yani biz bu vaka sayilarini kullanarak tum nufusun ne kadarinin enfekte olmus olabilecegine dair bir kani gelistirebilir miyiz?

belki de bize bu testlerin getirisi olmasi icin, ayni insanlarin her hafta ya da onbes gunde bir test edilip degisimlerinin de kaydedilmesi gerek. yoksa ben onume gelen herkesi kafama gore test edeyim, iki gun sonra enfekte olsun, ben ne anladim bu isten? daha baska hikayeler de var; mesela ingiltere'de ilk yapilan testlerin hatali oldugu ortaya cikti, yani "vaka sayisi" yanlis.

diyorum ki, ozetle, secin bir ornek kitle, diyelim degisik demografik ozelliklerden olusturulmus 100 bin kisi, surekli bunlari test edin. bir de yanina baska bir 100 bin, bunlari da kontrol grubu olarak test edin; hem degisimleri gorun ve analiz edin, hem de eger iki grup arasinda beklenenin disinda bir anormallik belirirse yeni bir 100 bin ekleyin. Milyonlarca kisiyi gelisiguzel test edip tam itimat edilemeyen sonuclara gore vaka sayisi cikarmak neye nasil yariyor, hala kafam almiyor.
Hayırlısı neyse o olsun.
bu hükümetin açıkladığı rakamlara güvenip bırak sokağa, balkona bile çıkmam.
vahim durum.gencler hadi iyiyiz mayıs başı gibi avm ler açılacakmış. bekle koton biz geliyoruz huloooo.
Öleceksek ölelim amk nedir lan bu bekleyiş dedirten açıklamadır.

Olm ben cidden eve tıkılı kalmaktan çok sıkıldım lan.
Oğlum siz ölü sayısına bakın. Tabi o sizi tatmin etmediği için vaka sayısıyla avunuyorsunuz.
Yavaş yavaş sürü bağışıklığı sistemine geçeceğiz.
başkalarının mutsuzluklarından beslenen, temel gıdası belirsizlik ve kaos olan felaket tellalları yine ne yapıp ne edip tablodan olumsuz bir şey çıkarabilmişler. vaka sayısı 100 bini geçmişmiş, he amk her gün yeni vakalar olacak ama vaka sayısı 90 binde takılıp kalacak. matematiğin sizin önünüzde diz çökmesini bekliyorsunuz herhalde.

vaka/test oranı bugün yüzde 7'ye düştü, dün yüzde 8'di. ayrıca bugün iyileşen sayısının en yüksek olduğu gün. doğal olarak da iyileşen sayısının yeni vaka sayısına en yakın olduğu gün. aradaki fark kapanıp günlük iyileşen sayısı günlük vaka sayısını geçince biraz daha rahatlayacağız.

üzücü ama bir yandan da umut verici bir nokta olarak ölü sayıları son günlerde aşağı yukarı aynı. güya şimdiye italya'yı çoktan geçmiş olmamız gerekiyordu.

tamam ulan siz mutlu olmak istemiyorsunuz da olana da mani olmayın. siz isterseniz beş yıl boyunca evden çıkmayın. hiçbir zaman evde kalma yasağı gelmeyecek nasıl olsa. gölge etmeyin yeter, bizimki de psikoloji be birader.