bugün

malesef yoktur.

yıllar yılı hep aynı isimler politik gündemimizde yer almakta.
bunların birçoğu çeşitli yolsuzluklara bulaşmış, yöneticiliklerinde başarısız olmuş insanlar.

yahu 73 milyon nüfuslu bir ülkede yaşıyoruz ama 30 yıldır, 40 yıldır aynı kişiler var hep siyaset arenasında.

nasıl iş bu?

bugün az yüz bulsa baykal geri dönecek.

erbakan'ın yürümeye takati yok saadet partisi'nin başında. demirel nazmiye hanıma her gece "keşke 10 yaş genç olsaydım" diyordur eminim...

bakınız zerre kadar haz etmesem de seçim öncesi tayyip erdoğan'ı haklı buluyorum...

adam cesurca çıkıp ortaya "yüreğiniz yetiyorsa seçimden ikinci parti olarak çıkarsam istifa ederim deyin" diyor. kendisi de bunu beyan ediyor.
ama ne kılıçdaroğlu, ne de bahçeli bu topa girmeye cesaret ediyor.
bu ikisi belli ki 12 haziran seçimlerini kaybetmeyi göze almışlar, seçim sonrasın nasıl koltukta kalırız onun hesabını yapıyorlar.

demedi demeyin.
seçimlerden yine akp 1. parti çıkacak.
chp ve mhp genel başkanları da çıkıp bir önceki seçimlere göre oylarını arttırdıklarını açıklayacak...

dünyanın her yerinde gelişmiş ülkelerde seçim kaybeden lider istifa eder, bir daha da siyaset sahnesinde ismi geçmez...başarısız olmuştur, yenilmiştir çünkü.
ama türkiye'de durum çok farklı.
40 defa seçim kaybetse, 41. seçime hazırlanır liderler...türkiye'de siyasi ahlak budur işte.
http://www.swfcabin.com/swf-files/1297463363.swf
hesap sormazsam namerdim, ispatlamayan şerefsizdir, x'i balon gibi patlatacağım gibisinden cümleler kurduran ahlaktır.
halkta olmayan tartışma, konuşma adabının sonucudur. bunun en güzide örneklerini sözlüklerde görürken daha neyin peşindeyiz ki? sade vatandaş bile birbirine karşı tahammülsüzken siyasetçilerin bu şekilde olması, çıtıllık yaparak siyaset yapması çok normal.

rakibine ana avrat düz gitmeyi kendine yakıştıran liderlerde bu yüzsüzlük varken değil ikinci sonuncu parti çıksalar dahi çekilmezler.
herhangi bir konuda ahlak olmadığı için bunda da olmaması gayet normaldir ve yoktur da zaten. çünkü ahlaksız toplum içerisinden oluşmaktadır siyasigiller de.
not: ahlaksızlık derken tayt giyen kadından bahsetmiyorum elbet. yani bizler ahlaksızlığın tanımını başka türlü algılıyoruz.
bizlere süleyman demirelleri, ecevitleri tekrardan aratır hale getirmiştir.
yoktur. kokuşmuşluğun dibindedir.
--spoiler--
siyasetin tek limanı ahlaktır.-recep tayyip erdoğan
--spoiler--

siyaset mi dediniz?
ahlak mı dediniz?
siyaset bir nevi bir röntgen cihazıdır.
türkiye'de siyasi ahlak her iktidarın başa gelmesiyle başka bir ivme kazanmıştır.
bu ivmeler aşağı yukarı değişmiştir.

eğer toplum siyasi ahlak'tan bihaber ise baştakilerin yaptığı siyasetin ahlaka uyup uymadığını kestiremez.
toplumlar bilinçlendirilmeli nihayetinde.