bugün

türkiye'de lise terk olup, yine de olunabilir mesleklerdir. mesela; her eski topçunun futbol yorumcusu olması gibi. ayrıca sadece bununla da kalınmaz, türkiye'de herkes potansiyel bir eleştirmen ve yorumcudur.
(bkz: marangoz)
(bkz: berber)
(bkz: sekreter)
(bkz: kasap)
(bkz: pezevenk)
yetenek varsa ressam. şimdi hiç sanat akademisi vb. denmesin, sanat akademisine gitmeyen adam da yetenek olunca resim yapabiliyor.
türkiye de polis olmak

bunlardan biridir
(bkz: öğretmen)

hala birçok ilköğretim okulunda ücretli öğretmen olarak görev yapan lise ya da iki yıllık mezunu kişiler vardır. yazıklar olsun diyoruz ama olmuyor nedense.
milletvekili,
bakan,
başbakan olunabilir.
Sekreter
Garson
Ofisboy
Demirci
Oto tamircisi
Marangoz
Müşteri temsilcisi
Bakkal
(bkz: çöpçü)
Futbolcu
Futbol yorumcusu
Şarkıcı
Oyuncu
millet vekili.
fahişelik. çoğu alaylıdır zaten; ayrıca mekteplileri pek sevmeyeceklerdir.
Haha millet garson futbolcu öğretmen falan yazmış hahaha lan bu ülkenin daha cumhurbaşkanının okulu yok amk neden bahsediyorsunuz siz?
vakıfbank yönetim kurulunda (her halde bankacılık oluyor) olmak.

ortaokul diplomasıyla, üniversite bitirmenin yetmeyeceği (Yasaya göre genel müdür yardımcılarının en az 7 yıllık mesleki deneyime sahip olması ve yine en az lisans düzeyinde (hukuk, iktisat, maliye, bankacılık, işletme, kamu yönetimi ve dengi alanlar ile mühendislik alanında linsans düzeyinde öğretim görenlerin ise belirtilen alanlarda lisansüstü öğretim görmüş olmaları ve bankacılık veya işletmecilik alanında en az 10 yıllık mesleki deneyime sahip olmaları) öğrenim görmüş olmaları şarttır maddesi düşünülürse) böyle yerlere gelmek.

https://www.cumhuriyet.co...i-diplomasi-sahte-1799518