bugün

Bir soru. Cevabı belli. insanlar istedikleri için üniversite okumuyorlar para kazanmak için okuyorlar. Ve bilimin gelişmesi istek ve meraka bağlıdır. para kazanmak için fizikçi olan adam hiçbir katkı yapamaz. bu yüzden eğitim bizim için angarya önemli olan para. Şöyle biraz refah düzeyimiz artaydı ve yaşam mücadelesi vermekten kurtulabilseydik, daha önemli konulara kafa yormaya başlayabilirdik.

bi insan geçimini sağlayıp hayatta kalma derdi yaşarken bilimle uğraşamaz haklı olarak.
Yani bir düşünsenize bu adamların ebeveynleri "oğlum tıp oku mühendislik oku bu mesleklerde çok para var" kafasında insanlar. Ne bekliyordunuz ki?

Ha bir de ahirete yatırıp yapıp bu dünyayı siklemeyenler var. Cennete gitmek için bu dünyayı cehenneme çevirenler. onlar da kendi çaplarında tutarlılar. yani eğer cennet vaadeden bir yaratıcıya inansaydım ben de bilimle ilgilenmez allah yaratmış der geçerdim. Ne uğraşıcam amk? Neyse.
kadınlar yüzünden. kadınlar vermiyor erkekler de verimli çalışamıyor. kadınların beyni zaten ortada.
Sen bilim olsan burda gelişir miydin?
Çünkü bilimde gelinecek son noktaya geldik, papaz eriğini müslüman yaptık daha ne yapalım? Size de yaranılmıyor.
bilimi bu denli sorgulayıp bir türlü bilimi geliştirememenin altında yanlış bir yerde sorunu aradığımız yatar ki o yanlışlıkta dini aklama çabasıdır.

islamın hakim olduğu yerler bu denli sorunluyken ve islam buralarda bu derece aktifken ama dinle olanın hiçbir bağlantısı yok demek daha bayağı bir bilim neden gelişmiyor sorununu tartışacağız demektir.

sorun islamın bizzat kendisidir, bitmiş bu dinde kalmak, diretmek boşunadır.

bunu görmediği sürece de orta doğu hakkettiği bataklıktan çıkmayacaktır.
Skolastik düşünceden dolayı.
çünkü dincilerin sayısı çok fazla. öldürsen canlı öldürmeye girdiği için onu da yapamıyorsun.
Televizyonu açıp bakarsak öğreneceğimiz durumdur. Ben ana akım medyada yararlı hiç bir programa rast gelmedim.
Birileri din diye ısrarla tutturmuş. Madem dinsizlik bilim adamı yapıyormuş o halde sormazlar mı;

Ulan memlekette o kadar ateist var. Bunların içinde Kaç tane bilim adamı var ?
geçim kaygısı.
Çünkü efendim lozandaki gizli maddelerle Türkiye'de bilim çıkarılması engellendi. Halbuki topraklarımızın altında 231615 katrilyon dolarlık bilim var ama çıkarmıyoruz. 2023 de anlaşma bitince inşallah.
Dinin olduğu yerde bilim olmaz.
En basitinden laboratuvarları düzenlemeye üşenen eğitmenler oldukça daha da gelişmez.
bilim dediğin düşünmeyi gerektirir, düşünen insanı nerede seviyorlar ki bizim ülkede sevsinler ?
Çünkü bacak arasındaki konulardan bir türlü çıkamıyorlar. Bir soru.
Atalarımızın bize icad çıkarma lafı yüzünden olabilir.
nasıl gelişsin ki... ?

https://www.uludagsozluk....B1lm%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r/
çünkü başa ateistleri koymuyorlar. şimdi gidip diyanet işlerinin başına ateistleri koyuyorlar mı? yok. ee bırak bilimin başına ateistleri koy.

arkadaş bu konuyu bu insanlara bırak. bu dinli insanların kafasının basacağı mevzu değil. tübitaka nazar deneyi yaptırdı bu kafa.
Şimdi herkes gelip diyecek ki üniversiteler, devletin yaptığı yatırımlar, eğitim sistemi vs. Bunlar tabi ki önemli unsurlar. Bir de olaya şu açıdan bakalım.

toplumun normları ne olacak ? Adam olmak için mi okuyorsun bilim için mi ? Yoksa hayat standartları, statü ya da başka bir takım şeyler için mi ?

Birey ister istemez baskı altında. Salt bireyin bu ahlaki çöküntüden kendisini sıyırıp atması gerçekten zor.
maslowun hiyerarşi basamaklarını sızlatan soru.

birinde takılı kalınca diğerine geçmek güçleşiyor.

dayatılan gündemlerden başını kaldıramayınca bilim lüks kaçıyor uzaklarda kalıyor.
Çünkü herkeste ego var sadece bir de kimse başarılı insana destek olmuyor iyi bir iş yapınca hemen fesatlıklar başlıyor küçümsüyorlar dalga geçip ötekileştiriyolar bi de bilgili insanın ağzından ne çıksa ukala diyolar saygı yok hiç .
Yegane sebebi eğitim sistemidir. Açıklanan pısa oranlarına göre 2003'deki eğitim seviyemizden de kötüyüz. Belki çok klişe olacak ama ezberci sistem bizi bitiren bir olgu.

70 ülke içerisinden fende 51. Matematikte 48. Okumada 49. Olarak yerimizi alıyoruz. Eğitimi tartışmaya tahammülümüz yok. işin içine sayı, rakam vs. girildiğinde ise hiç mi hiç tahammül edemiyoruz.

Liyakat kavramını eğitim sistemimize yerleştirebilmiş değiliz. Çoğu hak etmeyen kişi hak etmeyen yerlerde.

Farkındalık önemli unsur. Hem eğitim verende hem de eğitimi alanda farkındalık yaratmak çok önemli vesselam.
olmadığı için...
Daha hayali astronot olmak olan bir çocuk bile yokken sormak Abes.
Çünkü onun yerine doğaüstü şeylere inanıp Külliye açıyorlar. Sanki savaş çıktığında age of Empires'ta ki gibi din adamları dualarıyla adam iyileştirecekler. Gerçeklere uyansak artık.