bugün

evet kürdüm gurur duyuyor muyum hayır insan mıyım evet bir insan ırkından nasıl gurur duyor bilmiyorum.çıkıp efendim kürtleri öldürüyorlar eziyorlar felan demiyeceğim.kürt olmak zor ama başka nedenlerden dolayı zor.sürekli bir ikilimde kalıyorsun.pkk terör estiriyor.boş yere adam öldürüyor.terör örgütü evet.ama pkk terör örgütü diye haklarımı savunmayacak mıyım savunacağım.yıllarca asimile edilmeye çalışıldı kürtler.kürt diye bir ulus yok dediler.kürtçe diye bir dil yok dediler.var mıydı vardı.ailem nenem dedem kürtçe konuşuyordu.ama kürtçe yasaktı.kürdüm demek yasaktı.şimdi kürtçe konuşmak yasak mı hayır.kürtçe eğitim yasak mı evet.kürtçe eğitim olsa türkiyede yaşayan türk kardeşlerimin yaşam standardı mı düşecek hayır.ekmeklerimi azalacak hayır.eee ne diye bu anadilde eğitime duyulan nefret.güven eksikliğinden kaynaklanıyor.anadil ülkeyi bölecek diye korkuyoruz.bölecek mi hayır.kürtlerin yaşadığı coğrafyaya kürdistan denilince bir şey mi olacak hayır.o zaman niye bu yasaklar.hep beraber kardeşçe eşit dilimiz dinimiz ırkımız ne olursa olsun yaşamak çok mu zor.orta asya türk tarihini öğrenip mezapotamya kürt tarihini öğrenmek çok mu zor.ayıp mı.günah mı.evet kürt olmak zor.ama el ele verip terörü çözsek sezen aksuyu dinlediğimiz gibi şivan perweri de dinlesek ortadoğunun kanlı tarihini değiştiren ülke olsak iyi olmaz mı.istanbulu sevdiğimiz kadar diyarbakırı sevsek dicleyi fıratı sevsek olmaz mı.önyargısız kayıtsız koşulsuz...evet kürdüm gurur duyuyor muyum hayır.en iyi arkadaşlarım türk.türkiye cumhuriyetinde hepimize yetecek kadar zenginlik var.el ele versek olmaz mı?sen nasılsın desen ben çaveyi başe desem olmaz mı?osmanlıyla beraber gurur duysak istiklal marşını beraber okusak çanakkale şehitlerini beraber ansak halepçe katliamını beraber hatırlasak olmaz mı?hepimiz insanız.sen türksün ben kürtdüm o laz çerkez bulgar.ırkımız insalığımızdan önemli mi?bence değil.evet kürdüm gurur duyuyor muyum hayır.
pkk'nın zorlaştırdığı durum.

bazı insanlar pkk terör örgütü nedeni ile kürt kökenli vatandaşlara tepki gösteriyorlar.

türk-kürt hepbirlikte pkk'ya karşı çıkılmalı.
artık zor olmayan durumdur. herkes eşit haklara sahip bu ülke de. eskiden konulmuş aptalca yasaklar da artık yok. kürtlere düşen tek şey hangi tarafta olacaklarına karar vermek.
istekleri bitmek bilmeyen kürtlerin ve en malumu pkk'nın zorlaştırdığı durum. bugünkü türkiye'de hala çıkıp türkiye'de kürt olmanın zorluğu diye bir başlık açar, altına beceremediğin o duygu sömürülerini serpiştirirsen amacına zaten ulaşmış olursun. daha çok zorlanırsın.
türk olmak daha zordur zannımca. çalışma zorunluluğu, elektrik faturası, su faturası, telefon faturası, vergiler falan uzar gider.
türkiyede kürt olmanın tek zorluğu bütün kürtlerin pkk sempatizanı olarak görülmesi bence.
bir çinde uygur türkü olmak değildir.
bölünmenin zamanı geldiğine ilişkin fikirleri destekleyen zorluktur. araya 30 bin ölü girdikten sonra uzlaşmak anlaşmak imkansız gibi görünmekte. bölünmek isteyen iller referandum yoluyla belirlenmeli ve bundan sonra herkes kendi yoluna gitmelidir. bir türk olarak, anlamsız bir mücadele içinde amerikan bombalarına akan ve o bombaların akıttığı kana verecek param yok, gencecik kardeşlerimi de türkiye cumhuriyetinden ve nedensiz yere benden ve benim değerlerimden her fırsatta nefret ettiğini söyleyen insanların diyarında bırakmaya da niyetim yok. kürtlere de bu şans verilmelidir, kürdistanda istedikleri gibi eğitim öğretim vs görebilmeli ve istedikleri huzurlu mutlu dünyayı yaratmalılar. bizim coğrafi sınırlarımız çapı azaldığında bizim azalmayacağımız ya da siyasi gücümüzün azalmayacağı aşikardır. hatta bu şekilde hem ekonomik hem de sosyal anlamda daha güçlü bir hale gelmemiz sözkonusu olacaktır. can ve mal güvenliğimiz sağlanacaktır. terör belasından ve bütün akan kanı sadece anadilde eğitime kadar indirgeyen bu anlayıştan kurtulmuş olacağız.

verginin yüzde 81 ini üreten kızılırmaktan batısı aynı verginin yüzde 79 unu tüketen ise kızılırmaktan doğusudur. varın siz düşünün bölünme sonrasında oluşacak maddi ve manevi huzurumuzu. yıllarca şunu söyledik kimlik mücadelenizin arkasındayız ve sizi anlıyoruz. ancak bu ülkede sıkıntı yaşayanlar sadece kürtler değil, dindarlar, ermeniler, yahudiler, çingeneler, emekçiler de sıkıntılı gelin beraber mücadele edelim bir ulusun özgürlüğü için, ama görüyoruz ki kürtlerin sorunu ırk temelli, kanlı bir kimlik ve bağımsızlık mücadelesi. o zaman alın size bağımsızlık diyerek bütün maddi manevi bağlar koparılmalı. sonrasında biz diğer türkiye halkları ile birlikte mücadelemizi kansız ve insana yakışır biçimde kendi coğrafyamızda veririz.

pkk yı hala mazur görebilen bir insanın benimle aynı havayı soluması içimi acıtıyor. ordunun yaptıklarını hiç tasvip etmedik her fırsatta karşısında olduk. derdimiz, hiçbir zaman üzerine basıla basıla, her fırsatta ifade edilen bir ırka ve onun coğrafyasına özgürlük gibi lokal bir mesele olmadı. biz bu ülkeye toptan özgürlük istedik, onurumuzla yaşayabileceğimiz bir yer olsun istedik, yaşadığımız coğrafya. ama görüyoruz ki bizimle aynı ülküyü paylaşmayan gözü dönmüş hırslı bir kitle mevcut. türk ırkçılarından olduğu gibi eli kanlı kürt ırkçılarından da nefret etmekten kendimi alamıyorum.
türkler ve kürtler osmanlı döneminde viyana kapılarını birlikte zorlamış iki kardeş gruptur. ortaya çıkan bdp ve pkk gibi topluluklar türklerin kürtlere karşı olan bakış açısını değiştirmiştir. nasıl ki amerika'da islam dinine mensup olanlar ladin yanlısı gibi gözüküyorsa türkler de aynı bunun gibi tüm kürtleri pkk yanlısı olarak görüyor.
--spoiler--
olmayan zorluktur. bunu kürtlerin bu ülkede istedikleri her makama gelebilmelerinden anlayabilirsiniz.

şarkıcı, aktör, aktris, devlet başkanı, gazeteci, mafya, öğretmen, öğrenci, doktor, işçi, işveren, müdür vs vs vs.
--spoiler--
son zamanlarda yapılan devrim niteliğinde reform ve verilen haklardan sonra anlayamadığım zorluktur. sadece anadilde eğitim midir bütün akan kanın sebebi sanmıyorum. ortada bir öç alma arzusu ve hınç vardır. işin esası pkk yı destekleyenlerin ne istediklerini bildiklerini sanmıyorum. iş çığırından çıkmıştır. bu tarz olaylarda aklıma hep zweig'in amok koşucusu gelir. kürt kardeşlerimi itidale davet ediyorum. ırkçılığın her çeşidi beladır. hele kan yoluyla ırkçılık yapan ise melundur.
avrupa'da bir dönem yaşamış birisi olarak diyorum ki: bu kapitalist düzende fakir olmak, işci olmak, emekci olmak zordur; gerisi hikaye. ayrıca emin olun hiçbir şekilde avrupa'da bir doğulu* olmak kadar zor değildir, zenci meselesine girmiyorum bile.
türklere sorsanız kürtlerle sorunum yok der
kürtlere sorsanız türklerle sorunum yok der
peki kim bu herkesle sorunu olan o.çocuğu?
pkk? devlet? dış ülkeler? hepsi?
anlaşılabilir evet. fakat yavru panterim, çek o elini benimle konuşurken, he bir de ne o tip, fakir gibisin, abuk sabuk bir şeyler konuşuyorsun diline çeki düzen ver, türkçe konuşamıyorsun daha. he canım.