bugün

Türkiye en sağlam kahvaltı kültürü olan ülkelerin başında gelir. Türkiye de kahvaltı başlı başına bir kültürdür.

Sabah kahvaltı masasındaki portakal suyundan bir yudum içip ağzına bir tane zeytin atan ve bütün günü aç geçiren sözde modern dümbük anlamaz bu işlerden.
sanırım arkadaş her sabah, kıta Avrupası kahvatı teamülü olan kondinental kahvaltıya uyanıyor.
Kültür varda bunu devam ettirecek babayiğit kadın varmı o meçhul.
Hiç ülke gezmemiş insan söylemi.

Daha ne olsun kahvaltıda dedirtir adama.
aslında kahvaltı kültürümüz çok gelişmiş ama kahvaltı yapacak vaktimiz yok. kahvaltı yapsam işe geç kalırım diye düşünerek her gün simit yemekten martıya evrileceğim.
konu gezmek degil, okudugunu anlamak. basliga dikkat edersen adam kahvalti kulturunden bahsediyor. geleneksel ya da yoresel onlarca peynirin oldugu kahvaltilari kotulemiyor. Hanginiz her gun ovdugunuz o kahvaltiyi yapiyorsunuz. Adam bundan bahsediyor. ayrica gittigin hostellerde kahvalti yaparak bir ulkenin kahvalti standartlarini anlayamazsin. O yuzden gec su diger ulke kahvaltilarini elestirmeyi. Bilginiz yok fikriniz gani.

basliga gelirsek, hakli bir baslik. ama dunyanin her yerinde boyle artik bu. yani gunluk telaslar maalesef en guzel ogunu en kotu sekilde gecistirmemize neden oluyor. fransada kruvasan kahveyse, turkiyede peynirli pogaca ve cay.
görsel
zeytinin anavataninda, yogurdu kesfetmis bir toplulugun bulundugu, envai cesit meyvenin yetistigi ve recel haline getirildigi bir ülkede kahvalti kültürünün berbat bir durumda oldugunu iddia etmektir.

türkiye´yi ve türk toplumunu her konuda elestiririm ama kültür zenginligi konusuna gelince orada frenlerim.
özellikle yemek kültürü konusunda ve cesitlilik konusunda dünyada ön siralarda yer alan bir ülke. tek sorunumuz halkin cesitler konusunda sadece yemek kültürüne sahip cikmasi.

halkin tutumu tarih, folklör, edebiyat, müzik ve doga konusunda, yemekte oldugu gibi olsa; medeni toplumlar arasinda en ön sirada yer alacaktir.
Kahvaltı mutfak kültürü muazzam, oturup kahvaltı yapma kültürü yoktur. Misal sabahları taze sıkılmış portakal suyumdan bir yudum alıp, ağzıma attığım bir parça peyniri çiğneyerek koştura koştura evden çıkıyorum.