bugün

medrese egitimi istedigimizdendir.
aptalca bir kıyaslamada aptalca eleştiriler barındıran durum.

camiilerin açılmasına okullar engel değildir.

öncelikle camiilerin açılması hangi bütçeler ile sağlanıyor bunu düşünün derim.

hayırsever insanların yaptığı yardıma elbette engel olamazsınız. siz çok saygı değer solcular eğitim diye milyonlardan çaldığınız paraları gerçekten okullara yatırıyor olsaydınız bugün bu kıyaslamadan bahsetmiyor olurduk.

evet ülkede çok camii var. daha da artmasını canı gönülden isterim. ha beğenmiyorsanız siktirin gidin ya da kıyaslama yaptığınız diğer kefenin ağırlanması için gayret edin ellerinizde çamuru temizleyerek..
çok cami olsa neyse de gereğinden fazla cami var. sonra da camiler niye dolmuyor.
avrupa ülkelerinde 40 öğrenci bulsalar okul açarlar son teknojiyle donatılmış.. türkiye'de de 40 kişilik cemaat varsa cami yaparlar.
ha cami kutsaldır, tabiki yapılsın ama irili ufaklı birçok yapacağına bir tane kıymetli-görkemli cami yapabilirsin.
tek nedeni oydur baska bir sey degil.

isin icinde hep siyaset var gider bir mahalleye ya da ilceye guzel ve buyuk cami yaparsaniz bir daha ki donem yerinizi garantilersiniz.

kisisel olarak camiye karsi degilim elhamdurullah muslumanimda ama ortada da bir gercek varki ulkemizdeki cami sayisi cok fazla.

her koseye bir cami yapmak yerine tek noktaya buyuk bir cami yapilarak bi is cozulebilir.

ozelliklede camilerdeki somurgecilk ortadan kalkar, ben daha bugune dek cuma cikisi yarsim istemeyen bir cami gormedim.

edit: imamin biri burda belli oldu.
Memnun olunması gereken durumdur.
an itibariyle bu hükümet için büyük para kaynağıdır. normal şartlarda müslüman ülkede olması gerekendir. ama hükümetin suriyeli taşkınları, ortalığı karıştıranları besleyebilmesi için kullanıldığında işin rengi değişir hacı.

bugün daha cuma namazında hocanın vaaz sonrası söylediği:

--spoiler--
diyanet işlerinin bilmediğimiz ülkelerden getirdiği, hafız olarak yetiştirilen müslüman çocuklar için sergi açılacaktır. boş geçmeyelim.
--spoiler--

merhametsiz, dinsiz, ırkçı değilim şükür. ama şu soruların hepsine mantıklı bir açıklama arıyor, bulamıyorum.

madem getiriyorsun; paran, kaynağın yoksa neye güvenerek getirdin o çocukları?

senin aldığın kararlarla, bu kadar vergi ödememize rağmen o çocukları halk beslemek zorunda mı?

toplanan para ne kadardır; ne kadarı tam olarak nerede kullanılmıştır; bu bilgilere nereden ulaşacağız?

madem halk olarak biz besleyip yetiştiriyoruz, şu çocuklarla tanışalım da müslüman kardeşliğimiz pekişsin. ben samsun'da bir tane bile yabancı hafız eğitimi alan müslüman çocuk görmedim.

madem illa burs verip hafız yetiştireceksin; otur ülkenin parasızlıktan okuyamayan çocuklarına burs ver. hani komşusu açken tok yatan bizden değildi? senin vatandaşın fakirim açım diye ağlarken ülkedeki hafızlar mı yetmedi de dışarıdan ithal ediyorsun? fakir bursun nerede, aç bursun nerede senin?

tüm kendi ülkeni feraha eriştirdin, herşeyi çözdün de öyle mi sıra geldi öğrenci ithal etmeye? madem bu kadar yardımsever başbakanı var bu ülkenin; her yere koşup koşup yardımcı oluyor; imf'e bile borç verecek kadar parası var bu adamın; halktan para toplamak ne demek o zaman? dib'in bütçesini artırsın. para mı yok ülkede; madem yardımseversin, oğluna gemicik alma da burslu müslüman yetiştir.

varsa mantıklı açıklaması olan beni de aydınlatabilir mi.
Camiyi Diyanetten ziyade Hayır sahipleri yaptırır. ihtiyaç da vardır yapılmasına. Ülkenin karakterini belli eder. Bazı aksi gorusteki sacmaliklara ragmen okul veya hastane sayısından tabiki çok olmalıdır. Zira tüm cemaat her cuma yada bayramlarda okula,hastaneye yüklenmiyor.
minareleri biyerine mi batıyor kardeş.
arabistanda bu kadar cami yok. içi de dolmuyor ki neden bu kadar yapıyorsunuz. kütüphane yapın ya da ücretsiz eğitim yerleri vs daha iyi.
beştepe'de avrupa'nın sayılı kütüphanelerinden biri yapılırken ağzınıza ne geliyorsa söven siz değil misiniz?
cami sayısı fazla mı bilinmez ama anadolu lisesi, fen lisesi gibi eğitim kurumlarının sayısı az.
doldurun o zaman camileirde israf olmasın heeeeeeeeeee.
cami hadi neyse de birden fazla minareler ne oluyor. her minare yerine bir köy okulu yapmak mümkün neredeyse.