bugün

ister istemez çoğu ortamda soykırım mevzusu açılacak, gergin konuşmalara sebebiyet verecek olan durumdur.
hocalı katliamı'nın türkiye'de yaşayan failleri gibi görülmek. bir de utanmadan "ermenistan'da türk olmaktan daha kolaydır" derler bunlar.

edit: tamam, kabul ediyorum, ermenistan'da türk olmak daha zordur. benim sözüm, "türkiye'de ermeni olmak" başlığı altında "ermeniler şöyledir böyledir" deyip türkiye ermenilerini de rencide ettikten sonra "türkiye'de ermeni olmak çok kolaydır!" diyenleredir.
Türkiyede yaşamanın genel zorluk seviyesinden bir level yukarıda olmaktır.
"utanmadan ermenistan'da türk olmaktan daha kolaydır" demeyi utanılacak bir şey gibi göstermeye inat, kesinlikle ermenistan'da türk olmaktan daha kolay olduğunu düşündüğüm eylem.
türkiye'de ermeni olmak hocalı katliamının failleri gibi görünmek olsaydı bile, bu ermenistan'da türk olmanın sözde ermeni soykırımın faili olmak ve her türlü saldırıya maruz kalmak olduğu gerçeğini değiştiremezdi...
adamların katlettiği diplomatların hatrına söyleyin, ermeniler türkler'in taşıdığı hoş görünün binde birine sahip mi?
ermenistan'da bir türk kalkıp ta ermenistan'da türk olma konusunu bile açamaz.
linç ederler, katlederler...
çoğu zaman her türkiye cumhuriyeti vatandaşı gibi yaşamaktan farklı olmamaktır. çoğu zaman diyorum çünkü öyle şeyler oluyor ki bu garip ülkede kardeşçe yaşayan insanları birbirine düşman eden olaylar yaşanıyor.

hrant dink yol ortasında hunharca katledilirken devletin jandarması,polisi bu insanlık suçunu işleyeni ödül verirmiş gibi türk bayrağının altında hatıra resimleri(!) çektiriyor. öyle bir ülkeyiz ki; katili mahkemeye götüren devletin resmi aracına ya sev ya terk et etiketini yapıştırarak cinayeti devlet nezlinde meşru göründüğü cümle aleme gösteriliyor. ve iki yıl geçmesine rağmen cinayetin gerçek sorumlularına bir türlü ulaşılamıyor. katile içerde öküzler gibi bakılması işin cabası...

neyse bütün bu olanlara baktığımızda ermenilerin bu ülkede insanca yaşayamadığını, ezilen insan guruhu olduğunu falan sanarız. tıpkı bazı kürtlerin yaptığı gibi bazı ermenilerde bu ajitasyonu yapmakta.ama işin aslı öyle değil.

ermeniler genelde toplu halde yaşarlar.istanbul'un samatya semtide ermenilerin beraber yaşadıkları yerlerden biri.ermeni kilisesi, ermeni lisesi bile vardır burada. ermeni sokağında sadece ermeniler yoktur.

ilköğrenimimi bu bölgede okudum.hatırladığım kadarıyla sadece bizim sınıfımızda 4 tane ermeni arkadaşımız vardı.tabi başka sınıflarda da vardı.ve yine hatırladığım kadarıyla bu arkadaşlarımız okudukları 8 yıl boyunca ermeni olduklarından dolayı hiçbir sıkıntı yaşamadılar.yemeğimizi paylaştık,suyumuzu paylaştık.din derslerinde bile öğretmen bu arkadaşlarımızı serbest bırakırdı.isterlerse sınıfta kalırlardı isterlerse dışarı çıkarlardı.hiç kimse de 8 yıl boyunca sen ermenisin git buradan piss kaa tüü demedi.hatta bir arkadaşım halen asker.onlar da her türk vatandaşı gibi yaşları geldiğinde giderler yaparlar askerliklerini gelirler. diğer tüm türkiye cumhuriyeti vatandaşları gibi.

yan binamızda süryani bir aile varken öbür tarafta da ermeni komşularımız var.ve ben yine hatırlamıyorum ki bu insanlar herhangi bir zorluk yaşasınlar bu ülkede.öyle olmuş olsaydı zaten yıllarca yaşamazlardı.çeker giderlerdi burayı vatanları bilmeseler.he bu demek değil ki her ermeni bu kadar rahat yaşayabiliyor.tabiki hayır ama azınlık içinde çoğunluk hiçbir sıkıntı yaşamıyor ülkelerinde.bundan sonra da yaşamazlar.çünkü bizlere nefret tohumları ekilmedi.böyle görmedik annemizden babamızdan.

işin özü bize gösterilmek istenen film bu şekilde.türkiye'de ermeni olmak zordur,kürt olmak zordur,alevi olmak zordur...bunun akabinde gelişen olaylar da bunlara dahil.
zor değildir yeter ki kendimizden olmayanlara hoşgörülü yaklaşalım bunun bilincinde davranalım.
kendisinin herkes gibi bir insan olduğunu unutup kardeşçe yaşadığımız bu topraklarda, kendisinin üstün olduğuna inanıp ayrıcalıklar istemektir ermeni olmak.
türk vatandaşı olmaktır muhtemelen ya da türkiye sevdalısı.

insandır ulan var mı ötesi!
(bkz: Dünya da insan olmak)
türkiye de arnavut, muhacir, laz olmakla eşdeğerdir. her ne kadar bahsettiğim etnik gruplar ülkesine bağlılıktan zerre kadar sapmasada, ülkesinin en zor zamanlarında arkasından vurmasada, devlet tarafından bu etnik gruplara ermenilerle aynı hakların verilmesi, bu ülkenin büyüklüğünü, affediciliğini gösterir. bir arnavut kökenli türk genci olarak bu topraklar üzerinde yaşamaktan gurur duyuyorum, önemli olan ne mutlu türküm diyebilmek ve ben bu cümleyi her türlü platformda haykırabiliyorum!
çok zordur. zira yapılan araştırmaya göre gençlerin (hangi yaş aralığı olduğunu hatırlamıyorum ve sallamak istemiyorum ama genç işte) çoğunluğu (yüzdesini de hatırlamıyorum *)yahudi, ermeni, rum, kürt komşuları olmasını istemiyormuş. gençlerin bile bu kadar muhafazakar olduğu bir millette varın siz düşünün ermeni olarak yaşamanın zorluğunu.
ayrımcılığa uğramak, bir köşe başında beyni faşizan fikirlerle yıkanmış faşist türk bir ergenin iğrenç kurşununa hedef olmak, soykırıma uğramış olmaya rağmen bir şekilde vatanında kalmayı başarmış olsa da bu ülkeye en ufak bir faydası olmayan vasıfsız ırkçı bir kitlenin yanında sorgulanan bir vatandaşlığa sahip olmak gibi "yan etkileri" olan bir durumdur.
Örnek verecek olursak Türkiye de laz olmakla alakası olmayan durumdur. Misal; doğu karadeniz kökenli olduğu için laz * diye de nitelendirilebilen bu yazar sessiz kaldığı sürece milli meselelerde kesinlikle bağra basılır fikri sorulur çay ikram edilir bir ermeniye ise çay ikram edilir ve o duymayacak şekilde sessizce yine bu yazarla konuşulup ermeniye ters ters bakırlır... türk halkının tiki haline gelmiştir bu kötü niyet sınırlarını aşarak....
ulan milletin tanımlamasına göre ırkçı adamım, bu zamana kadar tanıştığım hiçbir Türkiye ermenisiyle sorunum olmadı karşlılıklı içtik, eğlendik.

Komşuluklarının da kürtlerin geneli gibi kötü olacağını sanmam hatta güzel de olur bayramları seyranları falan. zaten istanbul gibi bir şehrin istanbullularındandır ermeniler o yüzden komşuluk, birlikte yaşam kültürü gibi bir durumda kürtler gibi sorun çıkarmazlar.

ermeni olmakla alakalı var olduğu iddia edilen sorunların geneli Türk Milletinden rahatsızlık duyan Bazı garip etniklerin ipsiz sapsız iddialarıdır.

Ha cemaat olarak sorunları var mıdır elbette vardır lakin bu ülkede kimin sorunu yok ki?

ek: bu ülkenin ermenilerini ermenistanın uzantısı olarak kimse görmek ve göstermek istemez. Hocalı katliamı, karabağ işgali gibi konularda Bu millet taviz vermez çünkü. bunlar basit siyasi meseleler de değildir, çok hasas ve önemli konulardır.
"siz ermenistan'dan mı geldiniz?" gibi abuk sorulara cevap vermekle ömür geçirmektir.
Türkiye'deki ermeni'lere sorulması gereken haldir.
nasıl bir şey bilmiyorum, bir arkadaşım oldu sadece, o kadar. onla da merhaba - merhaba, o kadar. hiç sorma gereği de duymadım nasıldır iyi midir türkiye'de yaşamak, nedir? ibadet edebiliyor mudur, ateist midir, gey midir...

aslında adamlar kalmamış ki nerede olmak? bizim aklımıza hep türklerle kürtler geliyor bu ülkede, ama mozaik diyoruz aga. iki renkli mozaik gördün mü sen hiç? gördüm diyip bozma şimdi beni. müziğin güzelliği çok sesliliğinden gelir.

şöyle bir anım var:

üniversitede derste 'ülkemizin komşularından biri?' diye bir soruyla karşılaştım. (bir zeka testi sorusu). 'ermenistan' dedim. bir arkadaşım şakayla karışık 'başka bulamadın mı?' dedi. başka bulamadın mı?.. yani benim nötr söylediğim ermenistan sözcüğü bile üniversitede okuyan insanları irrite edebilmişti. (tıpkı kürt, alevi vb. 'öteki olan' sözcükler gibi.)

türkiye'de ermeni olmak nasıldır, ermenilere sormak gerek, hep 'biz' 'üstün beyaz sünni müslüman türkler', yani hani ülkenin '%99.9'u' yorum yapıyoruz başkaları hakkında (tırnak kullanarak artizlik yapmak). (aslında o oran %99 olmamak...)

yorumlar da şöyle genelde: efendim bizim sorunumuz yok, iyidir ermeni, hededir ermeni. biz hümanistiyyyy. hibii.

aga üstte verdiğim örnek bir üniversitede geçti. üniversite! özgürlük, bilim, ilerici düşünce hani...

bu üniversite örneğinden referans alın artık.

(bkz: ne alacaz lan sözde referans bu)
en yakın arkadaşımın ermeni olması sebebiyle çoğu kez derneklerine gitmiş, düğünlerine katılmış ve çok sayıda ermeni ile tanışmış bir "türk" olarak söylemek isterim ki, türkiye' de ermeni olmak zordur.

ermeniler, en azından istanbul' da yaşayan ermeniler, genel olarak çok cana yakındırlar. yaşı ileri olanlar bu cana yakınlığı fazla göstermezler. onlar savaş hikayelerini yakın ağızlardan dinledikleri için biraz daha şartlanmışlardır. hatta "türklerle evlenmeyin!" diye şiddetle ısrar edenler de vardır. fakat çoğu ermeni' de dikkat ettiğim şey, türkiye' de yaşadıklarının bilincinde olmalarıdır. askerlik yaparlar, vergi öderler. yani senin benim gibi vatandaştır. fakat bazı kıt kesimlerin önyargılarından dolayı ermenilere her zaman pis, kaka gözüyle bakılmaktadır. oysa bu önyargılardan sıyrılıp, gerçekten aralarına girip sohbet ettiğinizde, gerçeğin hiç de öyle olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz.

özellikle isim konusunda çok zorlanırlar. bankalarda, kredi kartları çıkartılırken, ehliyet alınırken, askere giderken vs. sürekli isim konusunda bir yanlış yapılır. çünkü isimler genelde aleksandr, ari, artür, varujan ve benzeri şekildedir. heralde bundan baya bir çekiyorlar. *

sonuç olarak demek istediğim şu ki türkiye' de ermeni olmanın zorlukları bir hayli fazladır. bu zorlukların büyük bir kısmı da kafasındaki örümcek ağlarından önünü göremeyen faşistler ve bunların yıkadığı beyinlerdir.
maalesef bu topraklarda olması gerektiği gibi herkesle eşit vatandaşlar olarak değil, kendini buraların "gerçek sahibi" olarak görenler tarafından diğer etnik kimliklerle birlikte lütfedilip aynı hakların "bahşedildiği", aramızda yaşamalarına "tahammül gösterilen" yabancı vatandaşlar olarak görülmek, gerçek ismini ve kimliğini gizlemeye zorlanmaktır.
liberal ekonomiyi savunuyorsanız, sosyalist geçinen bir takım orospu çocukları tarafından ırkçı bir dönek yaftasıyla anılmanıza sebep verebilir. oysa o, sosyalisttir. oysa o, dünya halklarının eşitliğini savunur. fakat sosyalizme sataştığınızı düşündüğü an, sizi dönek bir soysuz ilan edecek kadar hipotalamusu amcık turşusuna dönmüş bir faşisttir.
josef levon capan olmaktir. Kocaeli universitesi makina muhendisligi konstruksiyon ana bilim dalinin bel kemigi olmaktir. almanca, fransizca ve turkce' yi kusursuz konusmaktir. yetistirdigi muhendisin cebine koydugu diplomayi hak etmesini istemektir. bir yurt disi gezisinde kendisini ispanyol sanan kisiye turk oldugunu soylemektir. ramazan ayinda ogle yemegini yerken ofisine soru sormaya giden ogrencilerini gorunce yemegine ara verip, yediklerini dolabina kaldirip, sorularini cevaplamaktir. en onemlisi de insan olmaktir.
ne var? bir şey mi yapıyorlar olana? ermenistan'da türk olmayı denesene bir de? herkesin ağzında yok türkiye'de ermenilere şöyle yapılıyor böyle davranılıyor. ermenistan'a gezi maksadıyla giden türkler'e restoranlarda türk olduğunu anladıkların da yemek bie satılmadığını neden söylemiyorlar? neden göremiyoruz televizyonda?
türkiyede ermeni olmaktan önce türkiyede insan olmanın tartışılacağı konudan sonraki konudur.
sağlamlarınız sağlam bilirim dedem yanınızda çalıştı. hak yemezsiniz, esnaflığınız çok güzeldir. yanınızda çalışan müslümanların dini günlerine, namaz saatlerine önem verirsiniz.

sizde bizimle iyisiniz ama be..
hakkaten buradakilerle bi sıkıntımız yok bizim.

ama anavatanınız varya, ordakiler çok üzüyor bizleri ya!

Hani bi zamanlar var dı ya ASALA heh ondan dolayı 25 mi 30 mu kaç diplomatımız öldürüldüydü ha ?

ben unuttum, siz hatırladınız mı?

işte bu yüzden,
bizde evlat acısı, ermenilerde ardahan, kars ve doğu anadolu acısı varken, soykırım iddiası hala sürerken, biz asla dost olamayız be!

yine de insanlığınız iyidir.
En azından istanbuldakileri tanıyorum.

saygılar efendim
(bkz: turkiye de yahudi olmak)
#6406093 bu entry sahibi gibi ırkçıların havlamalarına kulak asmamaktır.
güncel Önemli Başlıklar