bugün

birisi devlet desteği ile yapılmıştır. diğeri taraftarların kulube verdiği paralarla adım adım bitirilmiştir. birisinin adı takımın efsanevi başkanlarından birinin adını taşır diğerinin adı parası olanın adını taşır.
futbolla ilgilenmeyen birisi olarak sadece mesleki ilgimden dolayı dahil olmak istediği mukayese. öncelikle yeni stadın projelerini inceleme şansına erişmiş, şantiyesinde fiilen bulunmuş birisi olarak söylemeliyim ki tta sadece teknolojik açıdan değil, estetik açıdan da dünyanın sayılı yapılarından birisi olacak. konumu, altyapısı ve ulaşım olanakları olarak da ideal şartlara sahip. gerçekten üzerinde çok hassas çalışılmış bir proje ve bittiğinde ülkemizin gurur duyacağı bir mimari eser olacak.

diğer taraftaki kadıköy stadını da benchmark çalışması kapsamında inceledik. açıkçası bu stadın genişletilme çalışmalarına nasıl ruhsat verildiği, mimarlar odasının nasıl bu işin karşısında durmadığını anlayamıyorum. böylesine yoğun yerleşim olan bir bölgede bu denli büyük bir müsabaka yapısı, şehir planlamacılığı açısından cinayettir. ayrıca altyapı açısından da felaket durumda. öncelikle o bölge kaygan bir bölge ve beklenen istanbul depremi düşünüldüğünde şş stadı büyük risk altında. bu riski azaltmak adına stadın temeline çakılan kazıklar yüzünden drenaj büyük problem oluşturacaktır. en ufak yağmurlarda bu stadın zemininin balçıklaşmasını beklerim. eğer fenerbahçe kulübü gerek altyapısı, gerek ulaşım ve otopark imkanları, gerek sağlamlık, gerek konfor açılarından ezeli rakibinin stadının şartlarına ulaşmak istiyorsa kat çıkma yaklaşımı ile değil, bulunduğu konumu terk ederek sıfırdan bir stad yaptırmalıdır. bir mimar olarak görüşlerim budur.
şükrü saraçoğlunun taraftar yapmıştır, tt arena'yı devlet galatasaray'a vermiştir .
Türk telekom arena daha modern stadtır.Ancak bu stad unutmayınız ki saraçoğlu'ndan esinlenerek yani fenerbahçe örnek alınarak yapılmıştır.Türk Telekom Arena'da ki devlet desteği de görmezden gelinmemelidir.
türk telekom arena anasının nikahındadır, şükrü saraçoğlu ise şehrin tam ortasında olup daha modern bir çevreye sahiptir.
türk telekom arena avrupa yakasının merkezindeki metro hattı üzerindedir, diğeri de anadolu yakasının en merkezi yerinde sayılır. aa bi dakka ben laf sokacaktım? tüh.
türk telekom arena stadı. biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.
http://www.resimyukle.gen.tr/image-ca7f_4dad3e06.jpg
iki stadı da gidip görmüş biri olarak türk telekom arena daha iyi staddır. (yeni yapıldı gayet normal)
fenerbahçe nin stadını da beğendim gerçekten, bu kadar güzel olduğunu tahmin etmiyordum gitmeden önce.
ama türk telekom arena gerçekten hem galatasaray için hem de türk futbolu için çok iyi bir proje ve şükrü saraçoğlu ndan fazlasıyla iyi.
Bir galatasaraylı olarak söylüyorum, fenerbahçe'nin stadı da devletin ama stadın bu hâle gelmesini kendileri sağladılar. Bizim statda ise galatasaray'ın katkısı yok demiyorum ama fenerbahçe kadar kurumsallaşamadığımız için statda da onlar kadar katkı yapamadık.
fenerbahce sukru saracoglu stadi tarihidir, bir ruhu vardir, bu stadin insaati fenerbahce tarafindan yapilmis oldugundan allahin oglu uzerinde hak iddia edemez, edeni de sikerler en iyi ihtimalle.

turk telekom arena icin yukarida yazilmis ne varsa aksi soz konusudur. oranin gercek bir stad olabilmesi icin en az 10 fenerbahce baskini gormesi lazimdir, sabirli olunmalidir.
birisi yenidir. tertemizdir. gıcır gıcırdır. işlenmemiş maden gibidir. maidendir. ''in'' dir be. ötekisi eskidir. ''out'' tur.''kirli,çürük ve adi'' dir. bilhassa ''kirli'' kelimesinin altını çizmekte fayda var.
karşılaştırılamayacak iki yapı...
biri devletin dedelerin hayrına yaptığı hayrattır.

diğer mabed.
biri süper lig takımlarını diğeri 1. lig takımlarını konuk edecektir.
birisi fenerbahçe kulübü kendi imkanlarıyla yaptırmışken diğeri devletin hazine arazisi peşkeş çekilerek yaptırılmıştır. dünyanın en iyi stadı dahi olsa bu ülkedeki tüyü bitmemiş yetimlerin hakkının gasbıdır bu. yok ali samiyenin değeri şu bu yazmayın, orası da devlet arazisidir, 49 yıllığına işletmek üzere galatasaray kulübüne tahsis edilmiştir. yani galatasarayın tapulu malı değildir.
görsel

http://www.meydansozluk.c...29/turk+telekom+arena.jpg

fark ortadadır.
yanlış anlamayın, mekan oynatıyor.
-birisi emektir, diğeri sermayedir.

-birisi takımının semtinde yükselmiştir, diğerine devlet boş arazi tahsis etmiştir.

-birisi kulübünün önemli değerlerinden birinin adını taşır, diğeri bir şirketin adını taşır.
galatasaray'ın stadı yeni yapıldığı için, hem teknolojik açıdan, hem de fazla kullanılmamış olduğundan bir adım öndedir. (görüş açıları, locaları, akustiği vs.) stad yeni olduğu için haliyle tarihsel bir geçmişi yada başarısı yoktur.
tarihsel başarı isteyenler için;
(bkz: ali sami yen stadı)

lakin unutulmamalıdır ki daha düne kadar ülkenin bir numaralı stadı şükrü saraçoğlu stadıydı ki hala çok beğenirim. fanatiklik kisvesi altında ona buna bok atmaya gerek yok gençler. daha düne kadar kıskanmıyor muyduk fenerbahçe'nin stadını?
arena sütçü nün sütünü keser.
ikisinde de fenerbahçe galatsarayı yener.
--spoiler--
soru-1: türkiye cumhururiyeti devleti'ne, ülkesine, tek gecede 3.5 milyar dolar kazandıran avrupa fatihi, galatasaray spor kulübü 10 yıl sonra devletinden istediği 160 milyon avro maliyetli stattan kaç tane yaptırtabilir ? (kur değerlerini günümüz koşullarına göre değerlendiriniz)
--spoiler--

gs lilerin haberi nereleriyle okuduğu merak edilmektedir. 3.5 milyar dolarlık reklam 185 ülkenin tv kanallarının tamamına aittir. bu para türkiye'nin kasasına girmemiştir. hadi bakalım gs liler şimdi siz matematik eğitiminin iyi olduğunu kanıtlayın.
Futbol maçının izlenmesini ülke reklamı olarak algılayanların saçmalayacagi basliktir.

- kim bu takım
- galatasaray
- nerenin takımı
- Türkiye
- hadi türkiyeye tatile gidelim
veya
- hadi türkiyeye yatırım yapalım.

(bkz: bsgçk)
stad olarak tt arenanin buyuk fark attigi karsilastirma. bir kere iki stadta da mac izledim ve saracoglunda yer yer sahanin her tarafi görunmüyor. o nedenle 52000 olan kapasite, uefa tarafindan AVRUPA MACLARINDA 46000'e düsürülüyor. tt arenada bu sorun yok, kapasite net 52645*
birini sadaka olarak toki yapmıştır hayrına. diğerini paşalargibi fenerbahçe yapmıştır kendi imkanlarıyla.
güncel Önemli Başlıklar