bugün

son günlerde televizyona kanallarına baktığımda fark ettiğim durumdur.

şöyle ki, dizilerimizde, günlük hayatta 1 dk da tamamlayabileceğimiz diyaloglar uzatılarak 5 dk oluyor. dolayısıyla bu da yapımın kalitesini ve izlenebilirliğini düşürmekte.

bunun dışında dublajlar da kalitesiz, ki bunun en büyük örneğini cennet mahallesi adlı dizide gördüm *

oysaki bir prison break, bir fringe e baktığımız zaman; diyaloglar kaliteli, senaryo kaliteli, oyunculuklar kaliteli, ve heyecan hiç düşmüyor.

ben türk dizisi izlerken hiçbir zaman, "acaba diğer bölüm nasıl olacak?" dediğimi hatırlamıyorum. oysa ki, bu durumu prison break izlerken sıkça yaşamaktaydım, ki bu da senaristlerin kalitesini göstermektedir.

türk dizilerini tek kelimeyle özetlersek;

yaprak dökümü:ağla-ağla, dram
behzat ç: la, naber la
aşk-ı memnu:behlül, bitter
kurtlar vadisi:memtiiiiğ, abdüleyyyyy, sıııııııık
diye gider.

not: tabii ki, nadir de olsa kaliteli yapımlarımız var, avrupa yakası, geniş aile bunlardan birkaçı.

edit:harf
öyle bir geçer zaman ki ve behzat ç ile eski gücünü kaybetmeye başlamış iddiadır.
tanım: hepsi için genelleme yapılamasa da doğru olan durumdur.

(bkz: behzat ç yi karıştırmayın la)
bir kaç istisnayı genelleme dışına aldığımızda doğru olan önermedir.
özellikle yaz aylarında, üç dört aylık bir süreyi doldurmak için çekilen diziler için geçerli durumdur. ve fakat, sezon başladığında gerçekten kaliteli dizilerin de olduğu su götürmez bir gerçektir ki bu da son bir iki senedir süregelmektedir.
behzat ç'yi karştıranın akıl sağlığını sorgularım.
leyla ile mecnun, avrupa yakası ve ezel gibi diziler hariç aşırı doğru iddia.

yoksa adamlar yurt dışında game of thrones, lost vb. işlerle uğraşıyor lan.
avrupa ve diğer ülkelerde izleyeneninin olmaması bunun en iyi kanıtıdır.
türk korku dizisi bile yok be abi. flash tv'nin 2005 yılı yapımlı yolcu dizisini saymazsak. ilk türk korku dizimiz oydu şaka maka. devamı var mı bilmiyorum.
Arada sırada iyi yapımlar çıksada acımasız bir gerçek. Hele amerikan dizileriyle karşılaştırınca iyice berbat bir hal alıyor. Galiba asla bir prison break, bir nip/tuck yapamayacağız.
aşk ve hayal, dudaktan kalbe, tövbeler tövbesi, yer gök aşk tarzı sürekli aynı senaryo ve mantık üzerine kurulan diziler oldukça türkiye'den bu konuda bi .ok olmaz.
işte bu yüzden bir yıldır hiç bir türk dizisi izlemiyorum.

(bkz: izleyicisinin zeka seviyesini düşüren diziler)
yanlış önerme.
(bkz: http://www.youtube.com/wa...RQbCQ&feature=related)
leyla ile mecnun dizisi haricinde şu anda tv'de gösterilen diğer diziler için söylemek gerekirse doğru bulduğum önermedir.
yanlış bir önermedir. çok tv ile aram olmasa da yine de denk gelmişimdir çoğuna ve ben ezel dışında kaliteli bir dizi görmedim.yani ''genelde'' demek iyimser olur kanımca.
(bkz: kaliteli kızların tvye çıkmaması)
kaygısızlar, bizimkiler, ikinci bahar ile bir nebze olsun çürütülebilecek önerme.
ay yapım dizileri disinda gerisini kalitesiz.
klişe konular ve boka sarmış repliklerle olağan durumdur.
bir dizi diğerine benziyorsa zaten en başta özgünlükten yoksundur.tanıtıma girerken 1-0 geride başlar.
tabi türk dizilerinin bu kadar uzun olması senarist ve oyuncuların da canını sıkıyor onlara da hak veriyorum.
ayrıyetten geniş aile,behzat ç,işler güçler ve leyla ile mecnun gibi dizilerimizi bu kategoriye koymuyorum.
Geneli sanattan çok para kazanmak için ünlü olmak istediklerindendir.
Çoğunluğunun 90 dakika olmasından kaynaklanmaktadır.
bütçe ila alakası yoktur.

Senaryolar tam anlamıyla ergen kızların elinden çıkmıştır. Yıllardır aynı terane aynı hikaye gidiyor...

kimisi kuyumcu kimisi taksici kimisi bakkal kimisi başka bişey. Ama hikaye hep aynı....

Ne kadar sığ ve yaratıcıdan yoksun olduğumuz ortada... Bu eleştiri bize değil eğitimimize ve kültürümüzedir. Samimi olmaktan bu kadar uzaklaşmak çirkin bir toplum ortaya çıkarıyor...

Açık söyleyeyim Pixar'ın yaptığı animasyonlar çok daha duygusal ve çok daha samimi geliyor.
konuların sürekli aşk olmasından kaynaklıdır. kuzey güney'i düşünelim, başta gizemli hatta gerilim oluşturan bölümler vardı lakin sonraki bölümlerde pembe dizi gibi olduğundan mütevellit benim gibi çoğu insan da izlemeyi bıraktı.
bölüm süreleri ve bir sezondaki bölüm sayısı açısından da değerlendirilmesi gereken konudur. yabancı diziler ortalama sezonda 20 bölüm çekiliyor ve bölüm süreleri ortalama 40 dakika oluyor. bizde bölüm süreleri 1 buçuk saat ve sezondaki bölüm sayısı 30-40 bölüm civarı. ayrıca bizim diziler haftalık çekilirken birçok yabancı dizi önce tüm bölümler çekildikten sonra yayınlanıyor. bunlar göz önüne alındığında türk dizilerinin kalitesizliği su götürmez bir gerçek. bir haftada 1 buçuk saatlik bölüm çekildiğindeki kalite ile bir haftada veya daha uzun bir sürede 40 dakika bölüm çekildiğindeki kalite farkı apaçık ortada.
zaten sokakta evde yqsiyorum ben onu, tv de demi ayni seyi izlicem.