bugün

bu ülkede kürtler cumhurbaşkanlığı da yaptı, başbakanlıkta, içişleri bakanlığıda. kürtlerin sanatçısıda var yazarıda var artiside var. askerde oluyor kürtler poliste savcı ve hakimde. benim annemde kürt bende doğuluyum, yaşadığım yerdeki 10 arkadaşımdan en az 8i kürt ve hiç birzaman ayrım görülmedik gittiğimiz hiç bir yerde.
kürtlük ezilmişlik dediniz küçük emrah rollerine yatıp kuralı kanunu hiçe saydınız, çaldınız çırptınız, kaçakçılık yaptınız, vurdunuz kırdınız yağma yapıp hakkını savunuyorum dediklerinizin canını kendiniz aldınız, nerde mazlum gariban cahil çocuk varsa tutup kolundan dağa çıkardınız, eline keleş verdiz, eline bomba verdiniz kardeşinin karşısına sürdünüz, hem bunca garibanın anasını hemde bu ülkenin anasını ağlattınız, bunların hesabı sorulunca biz ne yaptık ki dediniz, özerklik değil toprak istiyoruz dediniz, 3 kelimeyi bir araya getiremeyen cahilleri lider bilip peşinden gittiniz... yani ne verildiyse hep daha fazla daha fazla dediniz ve şimdi hakkımızı versinler diyorsunuz.
bende tüm bunlara rağmen ne dersem diyeyim anlamayacağını bildiğimden tek bir soru sormak istiyorum
KARDEŞiM HiÇ Mi UTANMIYORSUN?
onur ve kürd lafları bir arada iken oksimoron anlamı içerdiği için doğrulanan önermedir.
Kürtlerin değilde, kürtlerin sırtından prim yapmaya çalışan asalakların söylemleridir. Bu şahıs yukarıda yazanların hiçbirini yaşamamasına karşılık atıp tutmakta, ne kadar aciz olduğunu millete gösterek duygu sömürüsü yapmaktadır.
Siz hiç amasya'nın, trabzon'un, artvin'in, ardahanın, malatya'nın ısparta'nın, sakarya'nın vb. sayamayacağım türkiyenin gelişmemiş, sizin tabirinizle yıllardan beri devletin dönüp bakmadığı köylerini hiç gördünüzmü ? Onlar canla başla çalışıp, devletine vergisini verirler, oralarda elektrik bedava değildir faturalarını öderler. Ödemediklerinde devlet gelir elektriklerini keser, devlet bize bakmıyor diye dağa çıkmazlar mesela.

Siz Türkiye cumhuriyetinin sadece kendinizden ibaret olduğunu, yine sizin tabirinizle sadece size dönüp bakmadığınınımı düşünüyorsunuz ? Cevap vereyim malesef hiç bir şey sizin düşündüğünüz gibi değil.

Aramızdaki fark türkiyenin ücra köşelerinde yaşayan insanların devletine isyan etmemesi, dağa çıkmaması ve ne kadar siz onları cahil ve yobaz olarak nitelendirsenizde, kandırılamamasından kaynaklanan farklardır.

işte sizi devlet size bakmıyor, partinizi kapatıyor, dilinizi yasaklıyor diyerek kandırmaya çalışan zihniyetin sizi sömürdüğünün farkında bile değilsiniz.

Biz kürtlere hiç bir zaman hain demedik. Biz ekmek yediği Türkiye cumhuriyetine ihanet edenlere hain deriz.
Biz bağımsız ülkelerimizi kurarken hiç bir zaman çoluk çocuğu tankların topların önüne atıp onlara molotof kokteyli attırmamışızdır. Biz silahımızı kuşanmış, silahımız yoksa kılıcımızı, sopamızı elimize almış ölümden korkmadan, öldüğümüzde şehit olacağımızı bilerek, allaha sonsuz teslimiyetle, ya istiklal ya ölüm sloganlarıyla, kahraman gibi savaşmışızdır. Ve hiç bir savaşımızdada teçhizat ve insan sayısı bakımından düşmandan üstün olmamışızdır. yeri gelmiş kazmayla kürekle düşmanı püskürtmüşüzdür.
Bizim kahraman maraş'ımız bu yüzden vardır. Bizim Gazi Antep'imiz bu yüzden vardır. Bizim yüreğimiz vardır.
Sizin görüşünüzdeki kürtlerin bunu yapacak yürekleri bile yokken bize duygu sömürüsü yaparak bir şeyler almaya çalışmaları onların aciziyetidir.
Kürtler bağımsız değil mi? Şöyle bir durum var, kürtler sürekli olarak mağdur politikası yapıyor. Olmaz böyle. Bu devleti hep beraber kurduk. Sonra 3-5 tane adam çıkmaz, kürtleri savunuyor. Sen kimsin? Ben de kürdüm ve türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmaktan son derece memnunum, gururluyum. 3-5 tane kendi çıkarlarının peşinden koşan köpeğin sözüne gelmeyin kürt kardeşlerim. Unutmayın ki bu vatan hepimizin!
bırakın artık bu hain faşist yaftalarını ya. gül gibi vatan geçinip gidelim. illa yok toprakmış yok ölümmüş yok kanmış yok bilmem ne. mutlu mesut yaşayamayacaksam vatan niye var. illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor bu mutluluk için. türkler kesti kürtler öldürdü vs vs. akan bu kanın sorumlusu kimse hepsinin anasını sikeyim.
kürtlerin de bağımsız olduğu bazı coğrafya ve devlet mevcutken topraklarında tüm imkanlarından faydalanıp üstüne bir de ayrıcalık isteyip buna rağmen bayrağı altında yaşamayı esaret görmesi hainliktir. türklerin tarih boyunca kurdukları devletleri nasıl kurdukları ortadadır. bunun karşılığında bağımsızlık tabiki haktır fakat daha kendi "özgürlük" mücadelesini bile kendi öz kaynaklarıyla değil başkasının maşası olarak yapan bir ırkın bağımsızlıktan bahsetmesi komiktir.
olaya akıllı bir şekilde yaklaşan ama genede olayın bütününü göremeyen yazarımızın çırpınışlarıdır kendileri. başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığın sürece yapabileceğin her şeye özgürlük denir ki özgürlüğün bile bir kısıtlaması vardır.
bu saplantılı,türkçü,ırkçı kafasını bırakıp düşünülmeli.Yoksa böyle boş beleş tartışılır.
türk, büyük bir medeniyete sahip milletin adıdır. azatlık türk milletinin karakteridir. kürt ise sadece etnik kökendir. öyle bağımsızlık falan filan hayalleri kurmasın kimse. hem daha tarihten bu yana kürtler kaç devlet kurmuş ki şimdi kuracaklar. ecof empayır mı oynuyoruz. vatan içine vatan kurmaya çalışanlar elbet bölücü olacak, bu türkiye'de değil dünyanın her yerinde böyledir.
son derece normaldir. başka ne olmasını bekleyebilirsiniz ki? bu dünyanın her yerinde böyledir. bağımsızlıktan bahseden katalan, kızılderili, çeçen, kürt vesaire bunların hepsi bağımsızlıklarını kazanana kadar haindir.

bağımsızlık dediğimiz şey istemekle olacak bir şey değildir. bağımsızlığını isteyen halkın gücü ve karakteri, dünyadaki egemen güçlerin bu halka bakışı,tarihin gidişatı gibi etkenler o halkın bağımsızlığını kazanıp kazanamayacağını belirler. bu doğrultuda düşündüğümüz zaman kürtlerin türkiye'den toprak kopartarak devlet kurabilmeleri söz konusu dahi olamaz. Irak'ta şanslarını denemelerinde fayda var. *
konjonktürden haberi olmayanların uydurduğu herze. kürtlerin özgürlük diye inlemelerini gerektirecek bir ortam şu anda türkiye'de yok. olası bir işgal veya hal gasbı olsa idi bunu konuşabilirdik.
türkler tarihleri boyunca sürekli devlet kurmuş bir toplum oldukları için devletleri yıkılsa bile yenisini kurmakta daima başarılı olmuşlardır, bu başarı da bağımsız olma arzusunun hep olmasından dolayıdır. türkler yaşadıkları yerlerde devlet kurmadan burası benim dememiştir. yani kürtler gibi siyasal bir devlet niteliğine sahip olmadan burada biz yaşadık yaşıyoruz bu toprakları bize vereceksiniz devlet kuracağız dememiştir. eğer sistem buysa herkes yaşadığı yerde toprak kurmaya kalkarsa türklerde bunu yapsın türkistan(orta asya)da tüm türk devletleri tekrar kurulsun avrupada türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde türk devletleri kurulsun.

lafın özü kürtler daha önceden devlet kurdu da türkler bunların devletini yıkıp işgal etti, kürtleride esir etti de mi bağımsızlık istiyorlar. Neyin bağımsızlığı bu?
bir kürt doktor, avukat, milletvekili, başbakan olamıyor mu bu ülkede oluyor o zaman sorun nedir?
bir görüştür.
sözlükten biriyle konuşmuştum bir vakit.
önce memleketimize gittigimizde on kilometrede bir kimlik kontolü yapıyorlar, kürt olduğumuz için aşagılanıyoruz falan dedi, sonra ana dilimizi konuşmak istiyoruz dedi, sonra olay işsizlige geldi.
verdigim cevaplar şöyleydi:
bende laz'ım benimde anadilim lazca fakat bizde önce türkçe öğretilir çocuklara ki eğitimden geri kalmasınlar. işsizlik ise benim memleketimde her evden en az bir kişi gurbette.
askerin kimlik kontrolüne gelince benim memleketimde öğretmenler haince öldürülmüyor ve insanlar teröre hep birlikte karşı çıkıyor. aramızdaki tek fark ben laz olmama rağmen her yerde türk'üm diyorum ve bunu gururla söylüyorum. sen ise kürdüm diyerek göğsünü kabarta kabarta farkında olmadan ayrımcılık yapmış oluyorsun.
en son aldigim cevap kanımı dondurdu arkadaşlar.
cevap şoyleydi:
benim halkım hayal edemeyecegi kadar refaha ulaşsa da ille de bagımsızlığım diyecektir dedi.

şimdi siz bu düşünceye sahip birine kardeş olduğumuzu nasıl anlatabilirsiniz. konuştuğum insan cahil değil, bir üniversite öğrencisiydi...
bağımsız türkiye ile kürt ve türk halklarının kardeşliği önermelerini toplayınca yok olan sorun.
kaşıntı ve göz seyirmesi gibi yan etkileri bulunan, benzerine daha önceleri de sıkça rastlanmış olan pek de yaratıcı bulmadığım başlık. (bkz: milliyetçiyiz aq napacan)
bunların hepsi amerikanın oyunu kanmayın bunlara.
hain olmazsın, yeterki biraz şerefli ol ve kendi ülkeni kur. biz de görelim bakalım neymiş boyunuz posunuz. tabi görene kadar birbirinizi yemezseniz.
evet bağımsızlığımıza düşkünüz kimin zoruna gidiyosa geçmişte yapılan ne varsa onlarada yapılır.

herkes kendi toprağındaki mücadelesinde onurludur. başkasının toprağında burası benim bağımsız yapıcaksınız ayaklarını kimse yemez.

eğer bir yerde fikir ve düşünce birliğini sağlamak istiyosan ne kadar engel varsa kaldırmak istersin.

bu toprakta yaşıyosan sende bizdensin demek kötüyse eğer tamam kardeşim biz hatalıyız.

zaten bize ait olan topraklarda gerillalık yaparak yeniden devletini kurmak düşüncesi tam bir saçmalık abidesi.

zaten dersimden başka söyleyebilcek sözü yok kimsenin. hep dersim, chp şunu dedi dersim, akp bunu yaptı zaten dersimde de böyle yapılmıştı, mhp sayılarla kırk yaptı dersimde de kırk rakımın geçtiği bir metin vardı, bırakın artık bu işleri..

doğuya sırt dönüldüğü konusunda bende aynı görüşteyim. her yeri geliştirip oraya bakmamak hatadır ama senin orda yaşayan vatandaşında kaçakçılık vb. bir sürü olay varken kendi geçimini öyle şeylerle sağlarken ağlanmalarıda gereksiz. öğretmen istiyosunuz okulları yıkıyosunuz, doktor istiyosunuz ilaç arabalarının yollarını kesiyosunuz muhabbetine benzer bu iş.

dil kültür olaylarını geçelim artık herkesin herkese saygısı var.

kimse kimsenin hakkını yemiyo, yiyemez. şuan bu topraklarda eğer türkiye devleti varsa saygı duyucaksın, istemiyosan çekip gidiceksin başka topraklarda ülkeni kurmaya kalkcaksın, burda kimse öyle bişeye müsade etmez. sen benim toprağımda kendi devletini kurmak istiyosan eğer benim sana her türlü yaptırımı uygulama hakkım doğar. sen eğer benle aynı mahkemede yargılanıyosan, aynı haklara sahipsen, aynı toprağın yemeğini yiyosan ve kimse sana yeme demiyosa, bana hakkım yok diye ağlanmıcaksın.

edit: ben karadenizliyim, bende o zaman karadenizde kendi devletimi kurcam bende trt'de kanalımı istiyorum, bende istiyorum bunları, hadi git benim hakkım içinde konuş o zaman, boş işler kovalıyosunuz!
çoğu kimsenin kafa yapısındaki görüştür. ama bu bir kısır döngüdür, kürtler türklere kötü gösterildikçe türkler o bölgeden o ve o insanlardan soğudular, türkler soğuyunca kürtler de türkler'den soğudular. bunu kırmak artık imkansıza yakın bir şeydir. bize birbirimizi kırdırıyor adamlar, helal olsun.