bugün

Konrad Adenauer'un, Nazilerin yıkılışı sonrası sarf ettiği sözler:

“Bir daha Hazreti isa bile gelse tüm yetkiyi bir kişi ve yanındakilere verecek kadar aptal olmayacağız.”

T: bir sözün içinde geçen cümle.
Kurtuluş Savaşı sırasında Tüm yetkiyi kendisinde toplayan Atatürk:????
Atatürk de padişah oluverseymiş kardeşim. Ne farkı var.
Herkes de tarih profesörü maşallahınız var.
Cumhuriyet diyince aklınıza neden sadece Türkiye cumhuriyeti geliyor?

Cumhuriyetler çok sıkıntılı yönetim biçimleridir. Çarpıtılmaya bu kadar müsait olan başka bir yönetim biçimi de yoktur zaten.

Hitlerin cumhuriyeti mesela bayağı demokrasi değil mi?
Hitler hükümeti Fsm'nin saltanatından bile daha dikte bir saltanat ama söze bakarsan cumhuriyet.

Ulan gözünüzün önünde mursi'yi astılar. Bu mu cumhuriyet?
Gözünüzün önünde Adnan menderesi astılar?
iran islam cumhuriyeti, kralı öldürerek geldi. Bu mu lan cumhuriyet?

Cumhuriyet ayağına hepinizi öldürseler, siz yine cumhuriyet dersiniz. Cumhuriyetler, saltanatlardan daha tehlikelilerdir.
Ulan iki saattir cumhuriyet diyorsun, Seçim diyorsun. Halkın seçtiği adamları da sırf dinleri veya görüşleri sebebiyle de öldürülmeyi hak ettiklerini, bunun meşru olduğunu söylüyorsun.

Ne tarafı kardeşim ne tarafı?

Halk seçmiş. Sen kimsin ki seçilmiş bir insanı asıyorsun? Hitler örneği verdik daha ne olsun. Aynısı rus çarlığına da oldu.

Öldürerek demokrasi olmaz.

Ama öldürenler hep aynı paralavrayı kullanır: demokrasi.
Aynen sadece demokratik sizsiniz.
Demi ama Adnan Menderes de ingiliz-amerikan ajanı.
Hitler uzaylılara çalışıyor.
Çarlık rusyası moğol ajanı zaten.

Ben inandım şuan.
ikinci dünya savaşından sonra tüm dünyada 236 tane darbe olmuş kardeşim. Ne ezberlemesi?
Kim yapıyor bu darbeleri? Kim planlıyor? Kim finanse ediyor?

Hiçbir saltanata eminim ki bu kadar isyan çıkmamıştır.

https://www.dogrulukpayi....eler-ve-darbe-girisimleri

Ama senin anlamadığın, cumhuriyeti saltanttan iyi sanman.

En azından saltantta en fazla idam olur. Darbe girişimlerinde genellikle iç savaş çıkar.
Biz saltanat seviyoruz demiyoruz ki cumhuriyet saltanattan daha tehlikeli. Sadece bu. Harbi ya niye anlaşamıyoruz?
(bkz: rosadolujoe1)
Saltanatlarda darbe olmazmış, iç savaş olmazmış. işte şimdi tarih bilginin değerini gösterdin. Osman-dündar çatışması, fetret devri çatışmaları, kardeş katli fermanları, yavuz-cem olayı, patrona halil isyanı vesaire vesair. Bunlar sadece osmanlı devrine ait. Birde diğerlerini saysak...
hadi uyuyun yarın devam edersiniz. geç oldu modemi kapatıyorum.
(bkz: uzay muhtari)
Her zamanki gibi bir konuda birkaç örnek ve ıstatistik ezberleyerek çelişik cümleler kuran birisi işte. Anlayamadığı şu ki biz demokrasinin kusursuz olduğunu söylemiyoruz. Biz demokrasinin mevcut tarzlar içinde en iyisi olduğunu savunuyoruz. Ve bu doğruya doğru. Bugün atatürkün kurduğu devlette atatürkü bile eleştirebiliyorlarsa ve hala demokrasiyi saltanatla bir tutuyorlarsa bu onların cahilliği.
yetkinin tek bir kişide toplanması cumhuriyetlerde de olur ama bu "demokrasi" olmaz. zira gerçek anlamda cumhuriyetin olmazsa olmazı demokrasi kavramıdır.

mesela iran cumhuriyet demokratik mi?
veya ingiltere cumhuriyet değil, ingiltere de demokrasi mi yok?

bu tip tüm yetkinin tek kişide toplandığı yönetim biçimlerinde kavramlara takılmadan de facto durumlara bakmak lazım. yoksa adı ister cumhuriyet, ister oligarşi ister monarşi olsun. işleyiş aynı şekilde devam ettiği sürece demokrasi olmayacağı için yönetim biçiminin isminin önemi yoktur.
Dünyada, hiçbir yetkisi olmayan toplumların sıklıkla içine düştüğü davranış biçimi. Bir nevi yetkisizlik hali.
Sonuçlarına, halkın maddi manevi katlandığı sistem.
(bkz: rahat batması) sonucu olur.
Üzerinde gereksiz tartışılan ölümcül hatadır.

La kırk dereden su getirmeye, olmayan tarih bilginizi ortaya dökmeye ne gerek var?

Türkiye şahlanacak dedi, tüm yetkiyi bir kişiye verdik, sonuç ortada.. Neyin tatavasını yapıyorsunuz?
(tüm yetkiyi "demokrasi benim için bir tramvaydır. istediğim durağa gelince inerim" demiş kişiye vermek)
(kediye ciğer emanet etmek)
Verildi neler olduğunu ve de neler olabileceğini de gördük .
verildi ve yenildik.
gençlik bitti, ülke satıldı, ağzımıza s.çıldı.