bugün

http://www.zaman.com.tr/h...in-yuzde-83u-icki-icmiyor

Wall Street Journal anketine göre varılan sonuç imiş efenim bu. her seferinde ismini sağdan sola doğru okuduğum bir gazetemizde hemen klonlamış haberi sağolsun. neyse açıkçası ben yüzde 17 lik içen kesime dahil biri olarak 83 lük içmeyen kesimin açığını kapattığımızı düşünüyorum.
yanlış önermedir efendim. sırf yüzde 83 lük kesimi kapsayacak kadar rakı içebilen adamlar var bu ülkede.
tıraştan araştırmanın tıraştan sonucudur.
birayı su niyetine içen bizlerin düşüncesini benimsemiş olan anket.
böyle düşününce doğru tabi.
(bkz: içiyorum öyleyse varım)
cuma çıkışı anket yapınca elde edilen sonuç budur efendim.
(bkz: aziz nesin)
(bkz: ben sarhoş değilim)
(bkz: turklerin yuzde 83 u ağzıyla icmiyor)

şimdi doğru oldu.
rte'nin hoşuna ''gitmeyecek'' araştırma sonuçlarından birisi.

(bkz: alkolden alınan vergiler)
sözlükçüleri neden rahatsız ettiği anlaşılamayan araştırma. alkolün bünyeye zararları saymakla bitmez, trafik kazaları mı istersin, meyhanede çıkan kavgada bıçaklananları mı? tamam içki içen herkes göt olur demiyoruz da içki içmeyi marifet olarak da göremeyiz yani. oturduk mu biz de içeriz icabında çakma bir yobaz olarak lakin bu bokun ülkemizde az içiliyor olduğu yalanı bile yüzümüzü güldürür. içki medeniyet değildir, içki delikanlılık değildir, atatürk iyi içerdi benim de içmem lazım anlayışı alkollü olarak geliştirilmiş bir düşüncedir.
zaman'ın yaptığı bir haber olduğuna göre külliyen hikaye durumdur. türklerin geneli içki içer , içmeyi sever , sevmese zaten ''rakı - balık'' gibi kült bir olay oluşmazdı. bu haber yobazın yobazı etkileme çabasından başka bir şey değildir. içiyoruz uliyah !
%17 si içmiyor diye düzeltilecek olan önermedir.
wall street journal'in haberidir. zaman sadece haberi sitesine kopyalamıştır.
120 kişi online 20 i kadarı iciyorum demiş. 100unun icmedigini varsayarsak bu durumda 100/120=83/100.

dogru demisler.

bizkackisiyiz diyorum bu durumda. hadi ickiseverler facebookta 1milyon baloncuk olup gucumuzu wallstreercornıla ve zaman a gosterelim.
ankete katılanların büyük çoğunluğunun şaka yaptığını gösteren araştırma.
sarhoşken yapılan bir anketin sonucudur efendim.
ayrıca türkler içer ama sarhoş olmaz.
saçma sapan bir ankettir.

tüm anketler böyledir. türkiye'nin %3'üne soru sorulur, sonra "türklerin %bilmem kaçı sabah besmele çekmeden otuz bir çekiyor" gibi tespitler yapılır.
bu yüzde seksen üçlük kısımın yarısı zaten alkoldeki hayvani vergilerden dolayı "nereye içecez ulan" diye isyan edenlerden oluşuyor olabilir.

(bkz: ucuz olsa her gün içerim arkadaş)
yanlış bir önermedir, konya gibi muhafazakar bir şehir en çok içki tüketen şehirse biz türkler olarak içkinin a.ına koruz efendim.
yerel seçimlerde, akp'nin izmir'i alması kadar imkansız bir durumdur. içki içmediğini söyleyen %17'lik kısım bence içki içtiğini söyleme cesaretini göstermiş olanlar, diğerleri ise içki içtiğini söyleme cesaretini gösterememiş olanlardır. ama elbette %83lük kısım içinde gerçekten içki içmeyenler de vardır.. ancak oranın gayet düşük olduğunu düşünüyorum.
kimlere sorulup, hangi yaş aralıklarında yapıldığı belirtilmeyen anket. zira anket ve hatta araştırma dendiği zaman işin içine biraz olsun bilimsellik girse iyi olur. %83 diye kesin vire direkt bir rakamın verilmiş olması inandırıcılığı kaybettirmektedir. zaman'ın inandırıcılığı hakkında konuşmak dahi saçma geliyor.

şimdi merak ettiğim konu hala ve ısrarla, bu araştırmanın yaş gruplarının neden belirtilmemiş olduğu. ayrıca sadece 1303 kişiyle 70 milyon gibi koca bir ülkeyi örneklendirmenin salaklığının haddi hesabı yoktur. sahada araştıma yapan insanlara mesela sadece bir ilçe için * bile 800 adet örneklem verilmektedir. eğer dün gece uyurken ülke nüfusu liechestein ile kapışabilecek bir seviyeye gerilemediyse bu işte bir bokluk var diyorum. komik zira.

'Wall Street Journal Gazetesi'nin, 17 ülkede gerçekleştirdiği ankette Türklerin yüzde 83'ünün hiç içki içmediği ortaya çıktı. Bu oran, italya'da yüzde 53, ABD'de yüzde 42, Rusya'da yüzde 23 seviyelerinde çıktı.'

cümlesinden inme çıkma gibi ivme gerektiren cümlemsiden anladığım kadarıyla italya, abd ve rusya'da da içki içmemiş olanların oranı fena değilmiş. şimdi bu ülkelerin toplumsal eğilimlerini bilememekle birlikte, italya'da bilindiği üzere berlusconi ile gelişen bir muhafazakarlık eğilimi var. evet var da italyan insanlarının içkiden uzaklaşacağına inanmıyorum, en azından tanıdığım italyan insanlarından aldığım bilgiler doğrultusunda imkanı yok. abd ise muhafazakar bir toplumdur, öyle görünmeseler de. lakin içki içme alışkanlıkları konusunda en ufak bir fikrim olmadığından bir yorum yapamayacağım. rusya hakkında ise sadece, içki içmeyen bir rus düşünemiyorum deyip susuyorum.

son olarak da bu 3 ülkenin ayrı ayrı örneklem ve yaş grupları da belirtilmediği için, 'ben dün gece bir rüya gördüm, türklerin %83ü içki içmiyor' cümlesi derecesinde inandırıcı haberdir. gönül isterdi ki kenarına kıyısına haberin orjinalinden eklenti yapılsın, yapılmamış.

edit: bi sikindirik haberi bu kadar ciddiye alıp uyanır uyanmaz bu kadar yazdığım için de allah benim belamı versin.

edit2: yalnız ve güzel ülkemin %83ü benim dün geceden sonra nasıl kalktığımı anlayamaz, empati yapmalarını bekliyorum.
(bkz: şu çılgın türkler)
(bkz: hangi türkler bunlar)
anketörlerin kafası güzelken yapılmış ankettir, % 83 diyor yahu, insan 60-60 falan diye bir şey söyler de azıcık inandırıcı olur, % 83 breh breh, iran'da ya da arabistan'da bile bu orana götüyle güler millet.
(bkz: seç içmiyon ben içmiyom kim içiyo lan bunu it)