bugün

(bkz: atam izindeyiz)
(bkz: hep saçmalıyordum hep saçmalayacağım)
cocukluktan gelen bazi durmlar yuzunden boyle konusan insan (bkz: topu insaata kacmak)
(bkz: sen öyle san) diyorum daha da bişi demiyorum.
dine hayır diyemem inancım kayboLmadıkça,
LaikLiğe evet diyemem dinden ayrı tutuLmadıkca.
laikliğin henüz bir tanımı olmadığı için ve de yöneticiler tarafından sakız timsali keyfe keder uygulandığı için doğruluk payı yüksek önerme.
(bkz: yav he hee)
(bkz: bu gidişle türkiye hiç layıkını bulamayacak)
(bkz: bi siktir git dedirten laflar)a yeni bir atmasyon söz.*
madde 2. türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

(bkz: tc anayasası)
yanlış bir önermedir. türkiye cumhuriyeti kuruluşundan itibaren laik bir devlettir, sonsuza dek öyle yaşayacaktır.
Yunanlıların megaloideası gibi bazı kişilerin hayal ürünü olmasından başka hiçbir işe yaramayacak düşünce.
şimdilik böyle bir şey yok ama bu hükümet ve bu kafayla gidersek laiklik tehlike altına giricektir diye düşünüyorum..

not:kötülemezsiniz aydın'sınız
(bkz: hiç sensin laik de götüne girsin)
muhataplarını galeyana getirecek cümle.
(bkz: laik ülkede din dersi olması)
cumhuriyetin kuruluşundan bu yana gelen en büyük sorunumuzdur . allah diyene oy veren cahil halkımızın desteklerinden dolayıda aşılamamış ve aşılamayacağıda kesin olaydır.
t.c. anayasasından bihaber insan saçmalığıdır.

MADDE 2

Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.
(bkz: türkiye hiç laik olmadı ama bir gün olacak) deseydin de içimizi bu kadar karartmasaydın be yauu diye içlendiğim anti-"türkiye laiktir laik kalacak" sloganı.
"türkiye laik değildir, laik olacaktır"

türkiye cumhuriyeti devleti görünenin aksine hiçbir zaman laik olmamıştır, ve şu anda da değildir.Çünkü laikliğin temel koşulu olan din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmışlığı Türkiye'de söz konusu değildir. TC devletinin en önemli kurumlarından birisi, gerek bütçesi, gerek personel sayısı, gerekse de faaliyetinin boyutları açısından birçok bakanlıktan çok daha büyük bir kurum olan Diyanet işleri Başkanlığıdır. Türkiye'de devlet neredeyse her yönüyle dinin içindedir. 70 binden fazla, maaşlı devlet memuru statüsünde din görevlisi bulunmaktadır. Bu gerçek apaçık ortadayken TC'nin laik olduğunu söylemek kaba bir aldatmacadır. Bunun yanı sıra, okullardaki zorunlu din dersi uygulaması, imam-hatip okullarının bizzat devlet eğitim sisteminin bir parçası olması, üstelik bu temelde bütünüyle Sünni bir islam yorumunun zorla dayatılması, tüm ülkede Cuma namazlarında, gündemini ve içeriğini siyasi iktidarın ve MGK'nın belirlediği Diyanet fetvalarıyla kitlelerin beyin yıkama işlemlerinden geçirilmesi gibi laiklik ilkesiyle adeta alay eden gerçeklerdir.

türkiye'de laiklik kavramı dinin devlet işlerinden ayrılması değil, devletin çeşitli güçler ve kuruluşlarla kontrolü altında tutmasıdır.din görevlilerinin devlet memuru statüsünde olması ve her yıl binlerce din görevlisinin devletin yaptığı sınavlarla işe alınması gerçek anlamda laiklik ilkesine terstir, laik bir ülke, hiç bir dini kendi dini olarak göstermez, verdiği din eğitimi kişinin isteğine bağlı tutar ve zorunlu olarak göstermez.

türkiye laik değildir evet,ama olacaktır bunu biliyorum.
(bkz: olmadıysa sizin gibiler yüzünden olmadı) *
lakikliği, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, kamusal alanda din ile ilgili hiçbir şeyin olmaması gibi yönleriyle ele alırsak yanlış bir önerme. biz bunu yapıyoruz.

laikliği, herkesin din ve vicdan özgürlüğüne dayanması, insanların inançlarını ve ibadetlerini gönüllerince yapması gibi yönleriyle ele alırsak doğru önermedir. biz bunu yapmıyoruz.

not: şimdi bazı arkadaşlar beni gerici veya yobaz olarak görebilir, onların gözü kör olmuş diyorum. ben ingiltere'de okurken bana istersem okula başörtüsüyle gelebileceğimi yüz kere söylediler, üstelik onlardan farklı bir inanca sahipken. şimdi onlr laik değil mi? onlara özenip inançlarımızı köreltmiyor muyuz zaten? siz inançlı genç kızlarımıza istedikleri gibi -türbanlıyken misal- okula girme özgürlüğü tanımazsanız onlar da kör olur ve akp gibi bir parti başa geçer.. kafada başörtüsü görünce ona başörtüsü gibi bakmayı öğrenmemiz lazım artık, örümcek ağı gibi bakarsak sonumuz belli. özgürsüz ve laiksiz, tamamen.
doğru önermedir, başka mezheplere öcü diye bakan, şia akıllı olsun akıllı diyenlerin yaşadığı ülke laik olsa ne olmasa ne?
laikliğin tanımına bakarak doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında yorum yapabileceğimiz önermedir. laiklik muğlak bir kavram olmakla beraber en basit anlamıyla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, devletin dinlere eşit mesafede yer alması, devlet yönetiminde dini öğelere yer verilmemesi olarak tanımlanabilir. ancak ülkemizde durum biraz farklıdır. devlet laiktir ayrıca dini kontrol etmekte, denetim altında tutmaktadır. yani din tam manasıyla bağımsız değildir, devlet işlerinde dini öğelere yer yoktur. mesela devlet, müslümanların ibadet günüdür diye cuma gününü tatil yapmaz ancak bir yandan çatır çatır imam yetiştirir, hutbe hazırlar.
aslında din işi de halka bırakılacak gibi değildir. nasıl ki demokrasi halka bırakılamayacak kadar önemli bir meseleyse din de gerekirse devlet tarafından yönetilir. bu memlekette komünizm de laiklik de demokrasi de icab ederse devlet eliyle yapılmalıdır (biz buna "chp kafası" deriz) ve bu nedenle türkiye'nin demokratik olduğunu iddia etmek gibi laik olduğunu iddia etmek de yanlıştır. bakın ilber ortaylı hoca bile musevilik ve islamiyette laiklik mümkün değildir demiş.
neticede bu kavramlar batı'ya ait olduğundan ve batıda yüzyıllar süren aydınlanma çağı, devrimler ve halk hareketleri gibi uzun mücadelelerle giyotin altında bedeli ödenerek yerleştiğinden altyapısı sağlamdır. bizde ise batılı kurumlar sadece şeklen vardır fiiliyatta ise yoktur, yaşatıcısı da devlettir. anayasaya sorsanız türkiye laiktir, demokratiktir, insan haklarına saygıldır, hukuk devletidir. vay be ne memlekette yaşıyormuşuz da haberimiz yokmuş.