bugün

---spoiler---

Turizm Bakanlığına bağlı olarak ilk defa 1967–1968 öğretim yılında açılan ve bugün sayıları 11 olan Turizm Eğitim Merkezleri (TUREM), 03.02.2006 tarih ve 26069 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ve “5450 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Bağlı Okulların Millî Eğitim Bakanlığına Devredilmesi ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hükümlerine göre Bakanlığımıza devredilmiştir.

Bakanlığımıza devredilen Turizm Eğitim Merkezleri, 08.02.2006 tarihli ve B.08.0.SGB.0.03.00.700.05/526 sayılı Makam Onayı gereğince de Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Turizm Eğitim Merkezlerinde, sektörün ihtiyaç duyduğu Yiyecek ıçecek ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanlarındaki Mutfak (Aşçı), Pastacı, Barmen, Servis, Kat Hizmetleri, Ön Büro vb. alanlardaki nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için “Turizm ışletmelerine Personel Yetiştirme Temel Eğitim Kurs” programları uygulamaktadır.

Kurs programları, 15 hafta birinci dönem, 15 hafta da ikinci dönem olmak üzere toplam 30 hafta sürelidir. Bu 30 haftalık eğitimi merkezlerde teorik ve uygulamalı olarak yapmakta olup ayrıca 4 ay süresince de sektöre işletmelerde beceri eğitimine gönderilemektedir.

Turizm Eğitim Merkezlerindeki öğrenci/kursiyerler, eğitime başlandığı tarihten itibaren 2 haftalık programı içeren uyum süresine tabidirler. Bu sürede öğrenciler, merkez müdürünün başkanlığında, öğretmenler/eğiticilerden oluşan bir kurul tarafından öğrencinin mesleğe yatkınlığı, becerilerini kullanabilmesi, algılama yeterliliği, derslere ilgisi, disiplin ve devam ile kişisel temizlik ve hijyen koşulları, sorumluluk duygusu, sosyal ilişkilerdeki tutum ve davranışları gibi benzer konulara ilişkin olarak değerlendirilmeye tabi tutulurlar. Deneme süresini de başarı ile tamamlayanlar eğitim-öğretimlerine devam ederler.

Turizm Eğitim Merkezlerinde, kuruluş amaçlarına yönelik olarak açılan “Turizm ışletmelerine Personel Yetiştirme Temel Eğitim Kurs” programlarının yanında, bu merkezlerin kapasitelerinin daha verimli bir şekilde kullanılmasına da fırsat vermek amacıyla, gelecek talepler doğrultusunda Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde belgeye götüren kısa süreli meslek kursları da açılmaktadır.

Turizm Eğitim Merkezlerinde uygulanan kurs ve sertifika programlarının yanında çeşitli proje çalışmaları da yapılmaktadır. Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Turizm Eğitim Merkezleri (TUREM) Mezunlarının ıstihdamı Ve Turizm Sektörü

Çalışanlarının Eğitimi Projesi (TUREıS)” kapsamında, Turizm Eğitim Merkezlerinde Yiyecek ıçecek, Konaklama ve Seyahat ile Eğlence Hizmetleri Alanlarındaki 2 ve 3. seviye sertifika programları açılmıştır.

Turizm ışletmelerine Personel Yetiştirme Temel Eğitim Kurs programlarına alınacak öğrenciler/kursiyerler mülakatla alınmaktadır.

---spoiler---