bugün

bir tuborg çeişidi.diğer tuborglar gibi bu da güzel.
biraların şahıdır, efes yanında bok yemiştir, kamyoncu birasıdır, 2 ytldir, marketlerden daha ucuza alınabilir, yanında fıstık hediyesi bile vardır, olsa da içsektir.

(bkz: olsada icsek dedirten seyler)
içimi rahat, aşmış bira. 66 cl likleri kampanya nedeniyle 1.75 ytl, buyrun depolayın çünkü artık üretilmeyecekmiş son demler bunlar.
son zamanlarda tadı daha da güzel olmuş bira. sonunda efesle yarışabilecek konumdaki ilk tuborg birası.
carlsberg ile birlikte dünyanın en kaliteli biralarından biri.
artık ne yazık ki fıstık promosyonuyla gelmeyen, yeryüzündeki en güzel bira.
'bira'. canım cânânım.
efes'ten çok daha iyi olan bira. bilhassa fıstık efes'e göre bununla daha güzel gidiyor. belki de tamamen psikolojik. neyse..
sözlüke girerken reklamı olan tuborg markası. sözlükteki muhafazakarların bazıları bu reklamı gördüğünde direk pencereyi kapatıyorlar.
efes'in son zamanlarda piyasaya sürdüğü şekerli malt içeceği yanında, gerçekten lezzetli olan biradır.
biraların sultanıdır.

(bkz: adam gibi bira)
olsa da içsektir.
eskiden yüzüne bakılmazdı çok ucuz yarı fiyatlı idi. son 2 senedir içebildiğim tek bira.
yumuşak bir tadı var. alkol bogazı yakmıyor.

efesten çok ucuz olurdu. carlsberg alınca kalite değişti. şu anda efesi geçmiş durumda. kaliteden fıstık olayını kaldırdılar.
efes fıçı bira ile yerini korumaya çalışıyor.

bir de pratik kapaklı olması iyi olmuştur.
efes bulunmadığında mecbur kalınan bira markası, kırmızısı çok ağır olup tavsiye edilmez.
yüzde binbeşyüz malttır. chicken tenders + patates + halka soğan (sarımsaklı mayonez ve barbeque sos da yanında tabi) ile şahane gitmektedir. an itibariyle kendimden bilmekteyim.
ilk yudumda değerini anlayabileceğiniz bir biradır. fiyatının ucuzluğu ile göz doldurmaktadır.
kısaca ifade etmek gerekirse (bkz: Adam gibi bira)
her ne kadar bomonti size çekici gibi görünse de kanmayın. tek gerçek yariniz bu biradır.
hayyam yaşasaydı şarap yerine bu biraya rubailer yazabilirdi.
behzat amirimin bomonti içmesi ile bazı bebeler tarafından terk edilmiş olsa da alemin gerçek kralıdır hala.
güzeldir, adı üstünde altın taç sahibidir. aslında tuborg'un sürümü az olduğundan her çeşidinin dinlenme oranı fazla olduğundan, içim kalitesi şişeden şişeye değişmeyen biradır.
ne yazık ki.
geçen aylardan bir gün kendini bilmez bir arkadaşım bize geldiğinde buzdolabının içine koymuş. ilerleyen saatlerde alır içerim mantığıyla.
sonrada unutmuş.ben gördüm. aldım attım.

bundan başka bir ilişkim olmadı kendileriyle şükür.
100%100 malttır şeker içermez.
en iyi biralardan biridir.
bira konusunda uzman olmaktan çok uzak olmama rağmen şunu diyebilirim ki; bugün bira almak için markete gittiğimde bir sürü biranın içinden kutusuyla dikkatimi çekti ve aldım, sonra eve geldim tadına baktım ve ilk defa bir birayı zorlanmadan içebildiğimi farkettim, tadı resmen güzel. şimdiye kadar içtiğim biralar içinde en güzeli diyebilirim.