1. 1.
  aydın ili'nin 2 km. kuzey-kuzey batısında bulunan antik kent.
  ... lync
 2. 2.
  aydın ilinin simgesi olmuş, her aydın'da okumuş ilkokul öğrencilerinin bildiği, gezip gördüğü bir antik şehirdir. sınırları içinde halk tarafından üçgözler olarak bilinen ancak aslında bir roma gymnasionunun görkemli girişinden başka bir şey değildir. kent osmanlı döneminde olan depremlerde yıkılan binaların onarımı için taş ocağı olarak kullanılmıştır. bu nedenle kentte tahribat çok fazladır. en son gördüğümde ise hala çalışmalar devam ediyordu.

  ayrıntılı bilgi için;
  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/tralleis)
  1 ... okanist
 3. 3.
  izmir den aydına gelirken sizi selamlayan, tepenin üzerine kurulu, zamanın seçkin kentlerinden biridir.
  depremler sonucu kalan haliyle yapı, dillere üçgözler şeklinde düşmüştür.

  toprağın altında gün yüzüne çıkmayı bekleyen çok yer vardır.
  fakat şuan kendi kaderine terkedilmiş bir haldedir.
  gymnasium un ayakta kalan devasa hali bile büyüleyici. ilerleyince ufak kalıntılara daha rastlıyabilirsiniz ve kent aslında büyük oldukğunu farkedebilirsiniz.
  üstüne yeterince düşülürse, tralleis hakketiğini fazlasıyla verecek bir yer.
  ... gizli ozne
 4. 4.
  M.Ö.27'de imparator Augustos zamanında (M.Ö.27-M.S.14.yy) rastlayan bir deprem kenti tamamen yıkmıştır. ingiliz bilim adamlarının araştırmalarına göre kentte olan depremin büyüklüğü 9'dan fazlaymış. eğer tamamen kanıtlanacak olursa tarihte en uzun süren en büyük deprem olarak kayıtlara geçecek. fakat bunun resmiyet kazanması çok zor.

  ayrıca şehrin altında yedi şehir daha bulunur. bunlarda tıpkı tralleis depremi gibi büyük depremlerle yok olmuştur. ancak yapılar hiç bozulmadan aynı şekilde durur. sebebi ise depremin uzun sürüp açtığı toprağı yeniden kapamasıdır.
  ... bosuna sayma yirmidort harf